Kultura

Dziecinne filmy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 08:11
Zdaniem Andrzeja Wajdy zwycięża kino, które jest kręcone "jakby" dla dzieci.

Andrzej Wajda uważa, że w produkcji filmowej zapanowało zdziecinnienie. - Do kina chodzi przede wszystkim młodzież, ale ona jest zrobiona na dzieci - mówi Andrzej Wajda. W jego opinii, młodzież jest sztucznie zakonserwowana w zdziecinniałej formie, ponieważ nie ma możliwości stać się dorosła. Pokończyła już studia, ale jest ciągle w poszukiwaniu poważnego zajęcia, bo pracy odpowiedniej dla tego wykształcenia jest za mało.

- Powstała więc nowa kategoria widza, któremu mówi się: może byś jakieś cukierki zjadł, a może byś poszedł do kina? Ale nie jesteś jeszcze dorosły, więc mamy tu taki film specjalnie dla ciebie - mówił Andrzej Wajda w wywiadzie dla dziennikarki Informacyjnej Agencji Radiowej, Joanny Sławińskiej.

Laureat między innymi Złotej Palmy oraz honorowego Oscara, twórca "Ziemi Obiecanej", "Wesela" i "Katynia" skończy 85. lat. Zapytany o to w jakim kierunku zmierza rozwój kina, reżyser powiedział, że technologia 3D to kierunek nieunikniony, ale dodał: - może mnie uda się z tego jakoś wymigać.

Reżyser poinformował, że niebawem rozpocznie zdjęcia próbne do zapowiadanego filmu o Lechu Wałęsie. - Muszę znaleźć młodego aktora, który zagra Wałęsę na przestrzeni 20 lat, ponieważ akcja filmu zaczyna się w roku 1970 i trwa do roku 1990 - powiedział reżyser. Janusz Głowacki jeszcze pracuje nad scenariuszem, ale film powinien być gotowy do końca tego roku.

Twórca nie czyni żadnych podsumowań na swoje 85. urodziny. - Nie robię rachunku sumienia. Nie dlatego, żebym się bał sumienia. Ale dlatego, że mam dużo pracy przed sobą, i wiele jeszcze - oprócz filmu o Wałęsie - niezrealizowanych planów - wyznał w wywiadzie. Z okazji urodzin Andrzej Wajda zaprasza publiczność na dwa dni z jego mniej znanymi filmami. To między innymi "Danton" i "Nastasja".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wajda kręci Wałęsę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 08:00
"My, naród polski". Taki będzie nosił tytuł film Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie. Posłuchaj rozmowy z reżyserem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda wraca do pracy. Film o Lechu Wałęsie jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 16:04
Reżyser przez ostatnie miesiące nie mógł pracować nad filmem "My Naród Polski" z powodu choroby.
rozwiń zwiń