Kultura

Nie ma ugody ws. "Ludowych Oskarów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:06
Pełnomocnik Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, żeby przedstawić swoje stanowisko w sądzie, musi skonsultować się z mocodawcą zza oceanu.
Audio
  • Waldemar Majcher o stanowisku Stowarzyszenia Twórców Ludowych (IAR)
Statuetka Ludowego Oskara
Statuetka "Ludowego Oskara"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Waldemar Majcher z Olsztyna, Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych, twierdzi, że próbował wyjść naprzeciw oczekiwaniom Amerykanów. – Wyciągnęliśmy rękę w kierunki Akademii Filmowej, nasze stanowisko jest takie że nazwa pozostaje, ale uzupełniamy ją o dopisek „nagroda imienia Oskara Kolberga”, żeby już nie było żadnych wątpliwości – przekonuje Waldemar Majcher.

Zdaniem reprezentującego Akademię mecenasa ta propozycja nie rozwiąże całkiem sporu. W nazwie i tak pozostanie określenie "Oskar Ludowy", a dodanie odniesienia do wybitnego etnografa Kolberga niczego nie zmieni. Waldemar Majcher widzi dobre strony tej sprawy. – To jest bardzo duży plus ponieważ ludzie w Polsce i na świecie dowiadują się, że jest takie stowarzyszenie – mówi.
W ubiegłym roku prawnicy Akademii zażądali zmiany nazwy nagrody dla polskich instytucji i twórców kultury ludowej. Zakazali także używania słowa Oscar – pisanego zarówno przez literę "c" jak i "k". Kolejna rozprawa odbędzie się w październiku.

IAR/Radio Olsztyn/mk

Zobacz więcej na temat: FILM Oscary 2013 SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Amerykanom nie podobają się "Ludowe Oskary". Pozwali polskich twórców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 11:18
Kancelaria reprezentująca w Polsce Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej pozwała Stowarzyszenie Twórców Ludowych za wręczanie nagród "Ludowy Oskar". Akademia zastrzegła nazwę "Oscar" i domaga się zmiany nazwy polskiej nagrody. Proces ruszy w lipcu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt w fabryce Oscarów. Zatrzymają produkcję?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 07:15
W tym roku może stanąć produkcja najważniejszych na świecie nagród w świecie filmu – statuetek Oscara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oskarowy spór w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 19:29
Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej kontra twórcy ludowi, czyli kolejna odsłona sporu o to, kto ma prawo do nazwy.
rozwiń zwiń