Kultura

Roztańczony Madryt

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2008 08:35
Współczesny taniec hiszpańskich artystów zawitał do Warszawy.

Przez lata taniec flamenco był głównym punktem odniesienia dla sztuk scenicznych w Hiszpanii. Ostatnia dekada pokazuje, że taniec współczesny zaczyna zajmować równie ważne miejsce. Polska publiczność będzie mogła się o tym przekonać w najbliższych dniach, podczas przeglądu hiszpańskich teatrów tańca „Madryt tańczy w... Warszawie”.

Czterodniowy przegląd, który potrwa od 19 do 22 czerwca w Warszawie, organizowany jest w ramach IV Festiwalu Teatrów Tańca „Zawirowania” (19-29 czerwca). Celem objazdowego cyklu jest promocja tańca współczesnego z Madrytu, poza granicami Hiszpanii. Warszawa jest trzecim przystankiem dla hiszpańskich artystów. Pierwsza edycja miała miejsce w Pradze w 2006 roku i zakończyła się sukcesem, a organizatorzy postanowili kontynuować przedsięwzięcie. Druga edycja, która odbyła się w 2007 roku w Rzymie, cieszyła się równie dużym zainteresowaniem publiczności. W tym roku wybrano Warszawę.

Posłuchaj, co o cyklu „Madryt tańczy w ...” mówi Juan de Torres – reżyser i dyrektor zespołu tańca współczesnego Larumbe Danza. (1,95 MB)

 W programie „Madryt tańczy w... Warszawie” udział wezmą grupy Losdadae, Larumbe Danza, grupa daniela Abreu i Provesional Danza. Każda z nich pokaże widowisko o zupełnie innej tematyce i walorach estetycznych.

Grupa Losdedae, której przewodzi Chevy Muradday, zdobywca Państwowej Nagrody w Dziedzinie Tańca, zaprezentuje „Onions”. Co ukrywa cebula pod kolejnymi warstwami? Czy zawsze z tego samego powodu ronimy łzy, gdy kroimy ją na pół? Czy może widok jej nagości sprawia, że również czujemy się obnażeni? Uświadamiamy sobie wtedy, że my także przywdziewamy wiele płaszczy, aby coś ukryć? Przed takimi pytaniami zostają postawieni odbiorcy widowiska. Tancerze będą stopniowo pozbywać się płaszczy, odsłaniając największe tajemnice swego wnętrza.

Choreografia Onions uroczystą premierę miała 25 listopada 2007 roku w Teatrze Salon Cervantes w Alcala de Henares, z okazji otwarcia tej nowej siedziby zespołu. Spektakl został zaprezentowany publiczności 19 czerwca o godz. 19:30 w Teatrze Collegium Nobilium.
 
Posłuchaj o czym opowiada „Onions”. Mówi Mora Apreda dyrektor teatru Fernán Gómez. (657,38 KB) 

„Błękit  albo rytm życia” zaprezentuje grupa Laraumbe Danza. Błękit jest rytmem życia, jest morzem. Niebem. Naszą planetą. Dyrygentem orkiestry, który kieruje codziennym życiem wszystkich istot i rzeczy. I życiem naszej galaktyki. I wszystkich innych galaktyk. I Wszechświata. Artysta tańcząc staje się cząstką wszechświata. Spektakl zostanie zaprezentowany publiczności 20 czerwca o godzinie 19:30 w Teatrze Collegium Nobilium

Posłuchaj o czym opowiada widowisko. (542,62 KB)

„Spojrzenie ryby” Daniela Abreu, warto zobaczyć ze względu na jednego z najbardziej obiecujących twórców współczesnego teatru tańca, jak mówi się o Abreu. I jak zapowiada twórca „Spojrzenie ryby” zrodziło się z szumu morza... Pragnę spokoju. Jak ryby. Ich istnienie coś wyraża, choć niczego nie wyjaśnia. Chcę być rybą. Rybą w przestworzach. Spektakl zostanie zaprezentowany publiczności 21 czerwca o godzinie 19:30 w Starej Prochoffni.

„Śmierć jest nagrodą” w wykonaniu Provisional Danza, jest widowiskiem dla ktrego inspirację stanowiły obrazy Edwarda Hoppera i spokój widoczny w jego postaciach; w ich spojrzeniu, kolorach i świetle. Wydaje się, że czekają na kogoś lub na coś. Nic ich nie martwi. Kto wie, może wyczekują nagrody… Którą jest śmierć. Spektakl zostanie zaprezentowany publiczności 22 czerwca o godzinie 19:30 w Starej Prochoffni.

Posłuchaj o czym opowiada widowisko. (518,62 KB) 

Program cyklu „Madryt tańczy w... Warszawie” nie ogranicza się tylko do występów scenicznych.  Równolegle do festiwalu, w Instytucie Cervantesa w Warszawie, odbędzie się panel dyskusyjny na temat organizacji imprez i promocji tańca współczesnego. Oprócz tego członkowie poszczególnych zespołów przeprowadzą warsztaty choreograficzne.
Ponieważ współpraca między Warszawa a Madrytem zapowiada się bardzo owocnie, partnerzy już mają plany na kolejne,  wspólne przedsięwzięcie.

Posłuchaj, mówi Jacek Pacocha – koordynator Festiwalu Teatrów Tańca „Zawirowania”. (928,5 KB) 

Magdalena Zaliwska

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM MADRYT TAŃCZY W WARSZAWIE

spektakl
19 czerwca 19:30 (Teatr Collegium Nobilium)
LOSDEDAE (Alcalá de Henares)
Onions

spektakl
20 czerwca 19:30 (Teatr Collegium Nobilium)
LARUMBE DANZA (Coslada)
BŁĘKIT albo rytm życia

panel dyskusyjny
20 czerwca 12.00 (audytorium Instytutu Cervantesa w Warszawie)
Madryt tańczy w Warszawie - panel dyskusyjny)

spektakl
21 czerwca 19:30 (Teatr Collegium Nobilium)
DANIEL ABREU (Madryt)
Spojrzenie ryby

spektakl
22 czerwca 19:30 (Stara Prochownia)
PROVISIONAL DANZA (Madryt)
Śmierć jest nagrodą

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Roztańczony Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 09:42
Twórców i miłośników tańca w dniach 17-30 sierpnia nie powinno zabraknąć w Gdańsku. W nadmorskim mieście rozpoczyna się Gdański Festiwalu Tańca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół brzucha

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 00:00
Brzuch kobiety jest radością, bólem, pięknem.Tu zaczyna się i rozwija nowe zycie. Często jednak ten brzuch staje się wstydem, bo za okrągły, bo mięśnie nie takie.
rozwiń zwiń