Kultura

Coś z niczego. Kuchnia końca epoki PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:33
- Jedzenie jest zawsze istotnym składnikiem kultury. Wtedy się przede wszystkim chodziło do domów - mówi Monika Małkowska, autorka książki "Życie na przekąskę".
Audio
  • Rozmowa z Moniką Małkowską wokół książki "Życie na przekąskę" (Klub Trójki)
Książka Życie na przekąskę składa się z felietonów  a chwilami jakby zapisków dziennikowych  artystki, krytyka sztuki, jednocześnie zaś żony, starającej się dla niegotującego męża oraz przyjaciół przygotowywać coś z niczego i te swoje oraz znajomych pomysły kulinarne zanotować
Książka "Życie na przekąskę" składa się z felietonów – a chwilami jakby zapisków dziennikowych – artystki, krytyka sztuki, jednocześnie zaś żony, starającej się dla niegotującego męża oraz przyjaciół przygotowywać "coś z niczego" i te swoje oraz znajomych pomysły kulinarne zanotowaćFoto: PAP/Wojciech Kryński

Słabo opisana i prawie nieobecna w zbiorowej pamięci jest dziwna "międzyepoka", pomiędzy 1988 a 1990 rokiem. Pisze o tym artystka Monika Małkowska w książce "Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze, czyli opowieści nie tylko z PRL". - Rok 1988 to były głębokie pustki w sklepach, jak również kartki na większość produktów spożywczych. Nie mieliśmy wszystkiego, ale zdarzały się gratki, jak np. kalmary w sklepie rybnym - opowiada Monika Małkowska.

Jak wspomina artystka, w owych czasach funkcjonował krąg towarzyski, który opierał się na wzajemnym odwiedzaniu się. - To na pewno sprzyjało życiu towarzyskiemu i również życie kulturalne, środowiskowe i artystyczne było o wiele intensywniejsze. Mimo że mniej się działo w galeriach czy kinach, to nie narzekaliśmy - mówi. Jak dodaje, każde wydarzenie kulturalne miało swoją pointę kulinarną.

W programie rozmawialiśmy o wyższości jedzenia domowego i o produktach, które można było kupić w Pewexie. Zastanawialiśmy się też, czy pod koniec epoki PRL jedliśmy zdrowo.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: Monika Małkowska (artystka, krytyk sztuki, publicystka, autorka książki "Życie na przekąskę. Pustki w sklepach, pełnia w kulturze, czyli opowieści nie tylko z PRL")

Data emisji: 20.08.2015

Godzina emisji: 20.07

sm/fbi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

O grach i zabawach z czasów PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 16:00
Gry podwórkowe, gry towarzyskie. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozmawialiśmy o nich z Michałem Ogórkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść graficzna "Za żelazną kurtyną"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 17:30
- Uświadomiliśmy sobie, że jest nowe pokolenie, które nie przeżyło PRL i dla którego te czasy są fikcją - mówi o pomyśle na swoją książkę pt. "Za żelazną kurtyną" Andrzej Klimowski.
rozwiń zwiń