Kultura

Zagłosuj na Mistrza Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2009 09:06
Przed nami dziewiąta już odsłona plebiscytu na Mistrza Mowy Polskiej. W gronie 12 nominantów jest aż pięciu dziennikarzy Polskiego Radia. Są to: Hanna Maria Giza, Marcin Kydryński, Jerzy Sosnowski, Michał Olszański oraz Tomasz Zimoch. Zachęcamy do oddawania głosów na najlepszego zdaniem Państwa promotora pięknej i poprawnej polszczyzny.

 

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w 2000 roku. Jego celem jest promowanie osób mówiących poprawnym i pięknym językiem polskim. Wyboru kandydatów spośród znanych w skali ogólnopolskiej i światowej, jak również w środowisku lokalnym dokonuje grono językoznawców. Laureata wybierają również czytelnicy, internauci i widzowie.
 
Jak głosować:
Głosy można oddawać przy użyciu formularza, który znajduje się na stronie internetowej plebiscytu, bądź wysyłając SMS-y pod numer 73880 SMS o treści TYP MMP X, w miejsce X wpisując symbol oznaczający wybraną osobę. (Koszt wysłania SMSa to 3.66 zł z VATem).

Nominowani to:
AP. Andrzej Person
BT. Beata Tadla
HMG. Hanna Maria Giza
IG.  Ignacy Gogolewski
IS.  Iwona Schymalla
JS.  Jerzy Sosnowski
KJ.  Krzysztof Jakubiec
MK. Marcin Kydryński
MO. Michał Olszański
PM. Piotr Majewski
TZ. Tomasz Zimoch
UG. Urszula Guźlecka
 
 
Program Mistrz Mowy Polskiej powstał z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji Programu był Bogdan Chojna, znany nam z chociażby bardzo popularnego konkursu gospodarczego "Teraz Polska". Mimo jego tragicznej śmierci, Program Mistrz Mowy Polskiej przetrwał do dziś i cieszy się coraz większym zainteresowaniem mediów i nie tylko. Celem konkursu jest promowanie pięknej mowy polskiej. Wybierani są nie tylko ludzie znani w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz także reprezentanci społeczności lokalnych. Dotychczas w Jury Programu zasiadali prof.: Jerzy Bralczyk, Bolesław Faron, Andrzej Markowski, Jan Mazur, Jan Miodek, Walery Pisarek, Jerzy Podracki, Halina Zgółkowa.

W ośmiu edycjach konkursu wyróżnionych zostało wiele osób m.in. artystów, dziennikarzy i polityków. Na liście laureatów dotychczasowych edycji można znaleźć między innymi Krystynę Czubównę, Hankę Bielicką, Krzysztofa Zanussiego, Wojciecha Młynarskiego, Annę Dymną, Józefa Oleksego, Jana Rokitę, Tadeusza Zwiefkę oraz Jakuba Strzyczkowskiego dziennikarza radiowej „Trójki”, Macieja Stuhra oraz znanego prezentera telewizyjnego Andrzeja Turskiego.

Finaliści dziewiątej edycji programu Mistrz Mowy Polskiej spotkają się 21 września w Operze Nova w Bydgoszczy.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dzień z Językiem Polskim

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2008 21:27
W poniedziałek, 10 listopada, zapraszamy na Dzień z Językiem Polskim. Porozmawiamy z tłumaczami, logopedą, specjalistami od językowej poprawności. Przyznamy się też do naszych własnych wpadek językowych - warto posłuchać!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2007 13:16
W tym roku do tytułu Mistrz Mowy Polskiej nominowany jest dziennikarz Trójki - Marcin Kydryński. Zachęcamy Państwa do głosowania - za pomocą SMS-ów, Internetu lub tradycyjnej poczty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy mistrzów mowy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 13:06
Wczoraj na scenie Opery Nova w Bydgoszczy odbyła się uroczysta Gala, podczas której poznaliśmy laureatów Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń