Kultura

Gorąca dyskusja o Kapuścińskim

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 13:07
Nie ustaje dyskusja na temat biografii Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego "Kapuściński non - fiction". Zwolenników i przeciwników publikacji zaproszono do udziału w debacie zorganizowanej przez Instytut Reportażu w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobacz video!

 

Podczas debaty, oprócz autora, swoje zdanie na temat biografii Kapuścińskiego przedstawiali: ksiądz Adam Boniecki, Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman i Agata Tuszyńska.

Redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego ksiądz Adam Boniecki przyznał w rozmowie z IAR, że czytał książkę z zaciekawieniem i nieustanną przykrością, jaka wynika z "wystawienia na widok publiczny przyjaciela ze wszystkimi jego słabościami".

"Może to wszystko jest prawdą, tylko nasuwa się pytanie, jak jest granica opowiadania wszystkiego o bliskim człowieku, nie szkodząc osobom trzecim?" - pyta ksiądz Adam Boniecki. Zdaniem księdza Bonieckiego, w książce "Kapuściński non - fiction" nie ma specjalnych rewelacji, ponieważ wiele rzeczy było już wcześniej powiedzianych, choć były mniej wyeksponowane i udokumentowane.

Pisarka Agata Tuszyńska przyznała w rozmowie z IAR, że nie podoba jej się takie przedstawianie Ryszarda Kapuścińskiego. Jak podkreśliła jest "przeciwna postawie autora, która nie polega na próbie zrozumienia bohatera, ale dezawuowaniu go i podważeniu każdego kroku, jaki ten bohater wykonuje zarówno na płaszczyźnie literackiej jak i życiowej". Agata Tuszyńska dodaje, że młode pokolenie powinno uczciwie patrzeć i poznawać innych ludzi, próbując pojąć ich w całej złożoności ich losu, który dzieje się na tle pewnej historii oraz brać pod uwagę cenę, jaką bohater musiał zapłacić w każdej sferze swego życia, żeby móc napisać to, co napisał.

Pisarz Andrzej Stasiuk uważa natomiast, że "Kapuściński non - fiction" - to bardzo dobra książka. Jak dodaje - od prawdy są księża, a pisarz musi grać swoją prawdą i dobrze pisać.

Artur Domosławski przyznaje natomiast, że przeciwnicy publikacji są głośniejsi od jej zwolenników. Autor dodaje, że niczego w książce by nie zmienił. "Podjąłem próbę zrekonstruowania biografii człowieka, który był bardzo ważny w moim życiu zawodowym - i nie tylko - i dołożyłem staranności, żeby swoją prawdę na jego temat ukazać" - mówi Artur Domosławski.

Zainteresowanie debatą było tak duże, że sala w Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie pomieściła wszystkich chętnych. Niedługo będzie jednak następna, zorganizowana przez wydawnictwo Świat Książki. Debata - także z udziałem autora - odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Dobrej w Warszawie, 23 marca, o godzinie 19.00. Do tej dyskusji zaproszono Teresę Torańską, profesora Marcina Kulę i Jerzgo Nowaka. Fragmenty książki będzie czytał Krzysztof Gosztyła, a dyskusję poprowadzi Jacek Żakowski.

Materiał Radia Euro


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Rz": wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim grozi wydawcom

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 08:29
"Rzeczpospolita" ustaliła, że wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim zablokowała wydanie za granicą nowej biografii pisarza autorstwa Artura Domosławskiego, "Kapuściński non-fiction".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odbrązowiony Kapuściński fascynuje"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 06:51
Książka Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction" jeszcze na etapie powstawania budziła wielkie emocje. Po tym jak trafiła na rynek wydawniczy podzieliła czytelników. Jedni zarzucają autorowi np. zbyt odważne wnikanie w życie osobiste reportera, inni cenią sobie możliwość poznania nieznanego dotąd oblicza Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Il Sole": nie odmitologizowaniu Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 17:16
Włoski polonista, tłumacz i wydawca literatury polskiej Francesco M. Cataluccio stanął w obronie pamięci swego przyjaciela Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń