Kultura

Rzeź w Rwandzie oczami polskiego reportera

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 15:21
W książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciech Tochman opisuje jak żyje Rwanda po rzezi, w której setki tysięcy ludzi zabito przy pomocy pół miliona maczet sprowadzonych z Chin.
Audio
  • Michał Nogaś o książce Dzisiaj narysujemy śmierć

- To jedna z najważniejszych książek, jakie czytałem w tym roku. Podczas lektury zdarzyło mi się zapłakać i łapałem się za głowę i zaciskałem pięści ze złości i przerywałem czytanie - mówił w Trójce Michał Nogaś.

Dziennikarz opowiadał o książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" polskiego reportera Wojciecha Tochmana, który ostatnie kilka lat spędził w Rwandzie. Tochman stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas – świadków.

- Pytany jestem często, jak znoszę to, o czym piszę. Jaką osobistą cenę za to płacę? Odpowiedź nie wydaje mi się ani ważna, ani specjalnie  interesująca. Wolałbym, aby ktoś, kto sięga po moją książkę, sam siebie spytał: dlaczego o tym czytam? Dlaczego się z tym mierzę? - pisze Wojciech Tochman.

/

W książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" autor opisuje Rwandę po rzezi, w której plemię Hutu zabijało plemię Tutsi przy pomocy pół miliona maczet sprowadzonych z Chin.

- Tochman przedstawia nam jednego z tych, który cudem przeżył, choć zginęła cała jego rodzina. Wraz z Leonardem zabiera nas w podróż po kraju, gdzie wszyscy pamiętają rzeź - opowiadał w audycji "Trójkowy Znak Jakości"Michał Nogaś.

"Dzisiaj narysujemy śmierć" ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarne. Książka posiada Trójkowy Znak Jakości.

 

Aby wysłuchać audycji, kliknij dźwięk "Michał Nogaś o książce Dzisiaj narysujemy śmierć" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

usc (na podst.Trójka,www.czarne.com.pl)www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Życie pachnie brzydko

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2010 07:00
Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazał się zbiór reportaży Wojciecha Tochmana zatytułowany "Bóg zapłać". Autor gościł w Trójce, która objęła wydawnictwo swoim patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportażysta Wojciech Tochman

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 21:00
W dzisiejszym Klubie Trójki gościć będziemy Wojciecha Tochmana, z którym porozmawiamy na temat jego nowego zbioru reportaży, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne pod tytuem: "Bóg zapłać" Zapraszam - Marcin Zaborski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etyczne wymiary informacji

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 09:00
- Ludobójstwo to nie tylko morderstwo na ludziach, ale też morderstwo pamięci o nich - mówił gość "Europejskiego Magazynu Kulturalnego" przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Reportażu "Warszawa bez fikcji".
rozwiń zwiń