X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Kolektywizm, gadatliwość i mistrzostwo w snuciu planów

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2011 16:39
Dlaczego w Turcji trudno żyje się indywidualistom? Czy istnieje pojęcie „krótkiej rozmowy” w tym kraju?
Audio
  • "Kulturalna Europa" - Rozmowa o książce " Turcja. Półprzewodnik obyczajowy".

O swoim widzeniu Turcji w audycji "Kulturalna Europa" opowiedziały Agata Bromberek i Agata Wielgołaska, autorki książki "Turcja. Półprzewodnik obyczajowy".

 To nie jest typowy poradnik dla turystów ani poważna analiza naukowa. Autorki spoglądają na Turcję „od srodka” na podstawie własnych obserwacji, doświadczeń i przygód. Nie patrzą na nią w sposób konwencjonalny, dlatego tytułu rozdziałów też nie są zwyczajne: "Bez czego żyć nie mogą", "O nałogach", "Rozmowy niekontrolowane", "Kultura gadania", "Jak się ubierają", "Petent po turecku", "Miłość w warunkach cieplarnianych".

/

 

- Przed moim pierwszym wyjazdem do Turcji, nie wiele wiedziałam o tym kraju, pojechałam tam na wymianę młodzieżową, którą traktowałam jak egzotyczną wycieczkę - powiedziała jedna z autorek.

- Nie zdawałam sobie sprawy, że to państwo jest tak olbrzymie i tak bardzo zróżnicowane. Mój pierwszy wyjazd był ogromnym szokiem, ponieważ miejscowość, w której mieszkałam, była mało turystyczna, ale dzięki temu poznałam tam mnóstwo ludzi, którzy zaprzeczali utartym stereotypom o Turcji - dodała druga współautorka.

Dla Europejczyka najwięcej emocji budzą zazwyczaj kwestie relacji damsko-męskich.

-  Najpopularniejszy temat, o który pytają mnie, gdy jeżdżę do Turcji to przede wszystkim stosunki między kobietami i mężczyznami. Wiele osób pyta także o to, jak mogłam wytrzymać tyle lat w Turcji mieszkając tam zupełnie sama, czy jako kobieta – Europejka mogłam np. pić piwo na ulicy - opowiedziała autorka książki w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Największym szokiem dla osoby, która po raz pierwszy styka się z tym krajem jest wszechobecny kolektywizm. W Turcji naturalne jest kierowanie się zasadą życzliwości, gościnności i dzielenia się z wszystkimi.

- Turcy uwielbiają spędzać czas w grupie, dlatego europejski indywidualista może czuć się nieswojo. Trzeba się przestawić na inne myślenie, co jest możliwe po pewnym czasie. Udało mi się w pewnym stopniu nauczyć Turków, że spędzanie czasu samemu, nie oznacza, że cierpimy na depresję - dodała.

Turcja nie jest krajem dla wegetarian. W większych miastach bez problemu znajdziemy restauracje serwujące dania bezmięsne, jednak w mniejszych ośrodkach wegetarianizm może spotkać się z niezrozumieniem.

- Możemy zostać zupełnie niezrozumieni i jako potrawę wegetariańską zaserwują nam rybę, a nawet… drób.  Zaskoczony kelner nie zrozumie naszej frustracji - o czym dokładniej możemy przeczytać w książce "Turcja. Półprzewodnik obyczajowy".

 Turcy nie potrafią żyć bez rozmów. Co ciekawe robią, to dla samej przyjemności mówienia, a nie tylko po to, aby przekazać komunikat.

-  Uważają, że Polacy mówią dużo, ale prześcigają nas pod każdym względem. Dzielą się swoimi opiniami, uwagami w sposób niezwykle szczegółowy. Gdy do ich grupy przysiada się nowa osoba, pozostali członkowie referują jej cały temat.. - dodała współautorka książki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Agatą Bromberek i Agatą Wielgołaską  w audycji "Kulturalna Europa" Magdy Mikołajczuk.

 

(aw)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Moje książki" o wybitnych publikacjach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 12:02
Najlepsze publikacje 2010 roku według magazynu literackiego "Książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieproszony gość w "Nagasaki"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 11:19
Eric Faye opowiada o historii samotnego mężczyzny, który pewnego dnia zauważa, że podczas jego nieobecności przedmioty zmieniają miejsca, a z lodówki ubywa jedzenia.
rozwiń zwiń