Polskie Radio
Section05
koran

Poważny dylemat w Szwecji: wolność słowa, czy nietykalność Koranu?

Po tym, jak w Sztokholmie 37-letni chrześcijański emigrant z Iranu spalił Koran, protesty i demonstracje rozlały się po całym świecie muzułmańskim. Na incydent krytycznie zareagowała również Turcja, której stosunki ze Szwecją i tak są napięte. Ankara od blisko roku blokuje szwedzkie starania o wejście do NATO, a zniszczenie świętej księgi islamu nie przyczynia się do rozwiązania problemu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Szwecja protest islam Trójka

Po spaleniu Koranu cena, jaką NATO będzie musiało zapłacić za integrację ze Szwecją, będzie wyższa

Islam nie pozwala na żadną krytykę ani nawet podejście krytyczne do swojej religii. Koran dla muzułmanów jest święty – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" publicysta i znawca kultury arabskiej Paweł Rakowski, komentując reakcję krajów arabskich po spaleniu w Szwecji kopii Koranu.
Zobacz więcej na temat:  Szwecja NATO Turcja protest Bartłomiej Graczak Paweł Rakowski Trójka

Spalenie Koranu w Sztokholmie. Papież: kiedyś młodzi ludzie osądzą, czy daliśmy im coś oprócz złudzeń

Papież Franciszek wyraził oburzenie z powodu niedawnego spalenia Koranu w Sztokholmie. Mówił o tym w wywiadzie dla dziennika "Al Ittihad", wydawanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Powiedział również, że nie należy zostawiać młodzieży samej wobec pokusy nienawiści i uprzedzeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Watykan papież papież Franciszek Sztokholm młodzież

Zamieszki na tle religijnym w Szwecji. "Tamtejsze gangi przypominają te z czasów Pruszkowa i Wołomina"

- Zamieszki w szwedzkich miastach miały miejsce już dwa lata temu. (...) Od dłuższego czasu mówi się o strefach wykluczenia, które pokrywają się w większości z miejscem zamieszkania imigrantów. W tych strefach bardzo duży wpływ mają gangi, które się rozrastają - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 analityk Jan Wójcik (euroislam.pl).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja Polskie Radio 24 islam demonstracje