Kultura

Niedoceniony mag słowa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 10:51
– Dlaczego Tadeusz Różewicz nie dostał jeszcze Nagrody Nobla? – Bo dostają ją perfumowani pisarze – uważa Krystyna Meissner, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego.
Audio
  • Z Krystyną Meissner o twórczości Tadeusza Różewicza oraz o wrocławskim Roku poświęconym poecie rozmawia Grzegorz Chojnowski

– Nagrodę Nobla dostają zazwyczaj pisarze jednokierunkowi. Różewicz jest kontrowersyjny, trudno jest go "połknąć" gładkim jurorom, którzy przyznają tę nagrodę. Nasza wspaniała Noblistka, Wisława Szymborska, nie jest tak kontrowersyjna. Niektóre elementy twórczości Różewicza mogą przeszkadzać – dodaje gość Wybieram Dwójkę.

Zdaniem Krystyny Meissner dobre zrozumienie twórczości dramaturgicznej Różewicza jest bardzo trudne i będzie wyzwaniem dla przyszłych pokoleń. –  Różewicz ma przemyślane każde zdanie, każdą sytuację. Jest to twórczość niezwykle metaforyczna, głęboko zakorzeniona w życiu ludzkim – naszych kompleksach, tęsknotach, pytaniach egzystencjalnych. Wierzę, że Różewicz będzie dla nas coraz cenniejszym pisarzem – dodaje Krystyna Meissner.

Gość Wybieram Dwójkę przyznała również, że Różewicz jest według niej wielkim mędrcem, człowiekiem głęboko moralnym. - Zaskaujące jest to, że gdy mówi coś mądrego, po chwili zaczyna się z tego śmiać. Ma w tym pewien cel - chce w ten sposób skrócić dystans i zmniejszyć patos - powiedziała Krystyna Meissner.

9 października 2011 roku Tadeusz Różewicz będzie obchodził 90. urodziny. Wrocław uczci urodziny poety dużo wcześniej, bo w czerwcu. Na ten miesiąc zaplanowano cały cykl wydarzeń, które odbędą się pod hasłem "Mag Słowa". W jego ramach odbędzie się m.in. festiwal sztuk powstałych na podstawie dramatów T. Różewicza (3 spektakle Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz gościnne występy innych zespołów, a także prezentacja przedstawień offowych, studenckich i szkolnych, jeśli takie powstaną) oraz Hyde Park Różewicz, czyli publiczna, głośna lektura dzieł zebranych pisarza.

Aby dowiedzieć się więcej na temat twórczości Tadeusza Różewicza, wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Między groteską a dramatem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 07:00
We Wrocławskim Teatrze Współczesnym sezon 2010/2011 rozpocznie się i zakończy pod znakiem Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Logika absurdu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 14:42
Teatr absurdu sam w sobie nie jest absurdalny, zajmuje się demaskowaniem życiowych niedorzeczności i robi to z chirurgiczną precyzją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie umuzyczniam Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 15:00
- Różewicz kleci swoje wiersze z fragmentów, a ja ich sztucznie nie umuzykalniam, ale z nich wyczytuję muzykę i to jest bardzo inspirujące – powiedziała Karolina Cicha.
rozwiń zwiń