Kultura

Między groteską a dramatem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 07:00
We Wrocławskim Teatrze Współczesnym sezon 2010/2011 rozpocznie się i zakończy pod znakiem Tadeusza Różewicza.
Audio

Dyrektor placówki i reżyserka, pani Krystyna Meissner, zaprosiła na pierwszą premierę sezonu - „Białe Małżeństwo”. – To przedstawienie pokonało opinię o tym tekście, że jest pornograficzny - powiedziała Meissner. Spektakl, który sama wyreżyserowała, mówi o zniewoleniu w kwestii seksu, ale nie tylko. - To taka panorama tego, co najgorsze może się zdarzyć w polskiej zwykłej rodzinie – dodała.

35 lat temu, kiedy Różewicz napisał dramat i odbyła się jego pierwsza odsłona w teatrze, „Białe małżeństwo” wywołało skandal obyczajowy. Zdaniem Krystyny Meissner, problemy poruszane w sztuce są dziś wciąż obecne w naszej rzeczywistości. – Nie chodzi tylko o feminizm, ale o kłopoty młodego człowieka wchodzącego w dojrzałość – podkreśliła. Młodzi ludzie, na skutek braków edukacyjnych, są w tych samych kłopotach, co ich rówieśnicy całe dekady temu.

9 października Tadeusz Różewicz będzie obchodził 89 urodziny. – W tym dniu chcemy pokazać film „Poeta emeritus” poświęcony artyście – zapowiedziała dyrektor WTW. Film wyreżyserował Andrzej Sapija i jest to jego czwarty dokument poświęcony poecie. - To film z refleksją na temat przemijania i śmierci, piękny i smutny – podkreśliła Meissner. W dokumencie wystąpili m.in. żona i synowie Tadeusza Różewicza oraz przyjaciele – profesorowie Ryszard Przybylski i Mieczysław Porębski.

Wrocławski Teatr Współczesny sezon 2010/2011 zakończy także Tadeuszem Różewiczem. Z okazji jego 90. urodzin odbędzie się cykl spotkań oraz premiery kilku spektakli, a wszystko pod hasłem „Wrocław Różewiczowi”. - Chcemy zaprosić przyjaciół Różewicza i rozmawiać o nim, z nim lub bez niego, bo nie wiemy czy się zjawi – zapowiedziała Meissner.


Wraz z Katarzyną Meissner zapraszamy na prapremierowy pokaz filmu „Poeta emeritus”, który odbędzie się 9 października we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przy ul. Rzeźniczej 12. Początek o godz. 18.00, a po seansie - spotkanie z reżyserem.W dalszej części programu o premierze utworu „Szosa Wołokołamska” Heinera Mullera w reżyserii Barbary Wysockiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz najświeższym numerze „Notatnika Teatralnego”.

 

Audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" można słuchać na antenie Trójki w każdą niedzielę od 14:00.

(asz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

50 lat „Kartoteki” Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 17:22
50 lat temu w warszawskim Teatrze Dramatycznym odbyła się prapremiera Kartoteki Tadeusza Różewicza
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różewicz na nowo zebrany

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 12:32
Nowa antologia wrocławskiego poety, "Dagny" dla pisarzy, Bagiński o polskiej grafice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Różewicz i Biuro Literackie - konkurs

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 15:09
Biuro Literackie otwiera nową siedzibę na wrocławskim rynku. Mamy dla Państwa egzemplarze wydanego niedawno przez Biuro zbioru opowiadań Tadeusz Różewicza "Wycieczka do Muzeum".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Logika absurdu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 14:42
Teatr absurdu sam w sobie nie jest absurdalny, zajmuje się demaskowaniem życiowych niedorzeczności i robi to z chirurgiczną precyzją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Logika absurdu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 00:00
Teatr absurdu sam w sobie nie jest absurdalny, zajmuje się demaskowaniem życiowych niedorzeczności i robi to z chirurgiczną precyzją.
rozwiń zwiń