Kultura

Spostrzeżenia fotograficzne

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:32
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie zaprezentowany zestaw 25 fotografii z lat 1977-88 autorstwa Krzysztofa Paweli. Wśród nich te najbardziej znane: cykl "Rzeźnia" i reportaż z masowych seansów bioenergoterapeuty Cleve’a Harrisa.

Zdjęcia z grupy "Rzeźnia" pokazują konie prowadzone na rzeź. Te obrazy to sarkastyczny komentarz do przemysłowej technologii uśmiercania koni. Jak piszą organizatorzy z tego samego impulsu powstał wtedy cykl „Świniobicie”, dokumentujący z kolei domowe bicie świń.

Krzysztof Pawela należy do grupy fotografów dokumentujących późny okres PRL. Jednak jego przekaz był subtelniejszy, pogłębiony dlatego łatwiej oglądać jego fotografie w galerii.

Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Krzysztof Pawela fotografował też seanse przeprowadzane przez bioenergoterapeutę Cleve’a Harrisa, który zdobył w Polsce wyjątkową sławę.

W fotografiach Paweli pojawia się również watek sacrum, widoczny już we wspomnianym cyklu obrazów "Harris". Uwidoczniony jest w scenach z pielgrzymami do miejsc kultu, z dziećmi w strojach pierwszokomunijnych, a nawet pośrednio wydają się do niego nawiązywać tematy tańca, przebierańców, handlarzy dewocjonaliami czy nawet osób przecierających oczy.

Krzysztof Pawela fotografował również Rosję i Rumunię, jednak zdjęcia z własnego podwórka wydają się najciekawsze.

Krzysztof Pawela urodził się w 1954 r. w Krakowie, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W 1975 r. rozpoczął pracę, jako fotoreporter w warszawskich tygodnikach. Zdobył wiele wyróżnień na konkursach polskiej fotografii prasowej, a w 1977 r. został uznany za fotoreportera roku. Od 1988 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka w Warszawie.

(na podst. info.pras.)

Zapraszamy do galerii!

''Krzysztof Pawela, Okolice Warszawy, 1981

''Krzysztof Pawela, z cyklu „Harris”, 1977-1980

 

''Krzysztof Pawela, Warszawa-Ursynów, 1985
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Twarda sztuka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:11
Prezentujemy pierwsze zdjęcia nowego aparatu Panasonic Lumix FT2.
rozwiń zwiń