Kultura

Masz wolne kilkaset tysięcy - kup obraz Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:00
Obrazy tej klasy na polskie aukcje trafiają raz na kilka lat, warto zastanowić się nad wylicytowaniem "Portretu Lizy Pareńskiej" autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Obraz Stanisława Wyspiańskiego "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" będzie można kupić w tę sobotę w Warszawie. Nieczęsto zdarza się taka gratka, oczywiście dla tych, którzy dysponują dość dużą gotówką - cena wywoławcza dzieła to 430 tysięcy złotych. A wartość portretu szacowana jest na 600-800 tysięcy. 

Konrad Szukalski, wiceprezes Agry-Art, firmy, która zajmuje się sprzedażą portretu, zdradził, że aktualnie właścicielem obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Historia obrazu opiera się na wielu przypuszczeniach - portret powstał w 1904 roku, przed lub w czasie wojny "Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" trafił do prywatnych zbiorów w Częstochowie. Ostatecznie znalazł się w Szwecji.

"Portret Lizy Pareńskiej (wśród pelargonii)" to dzieło wysokiej klasy. Panienka została uwieczniona w technice pasteli, należącej do najczęściej stosowanych przez artystę. Liza była najmłodszym spośród czworga dzieci doktora Stanisława Pareńskiego i Elizy z Muehleisenów, przyjaciół Wyspiańskiego. Dwie starsze córki Pareńskich były pierwowzorami bohaterek dramatu "Wesele".

Dzieło jest opatrzone rokiem 1904. Na odwrocie znajduje się nalepka wystawy "Dziecko w sztuce", która odbyła się w warszawskim Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1916 roku w ramach organizacji Ogólnokrajowej Kwesty pod hasłem "Ratujcie dzieci".

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

300 tysięcy funtów za Siemiradzkiego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 10:40
Obraz "Przy Fontannie" sprzedano na aukcji Sotheby's za 301 250 funtów.
rozwiń zwiń