Kultura

Po drugiej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 10:20
Jedna z najpopularniejszych oper Giuseppe Verdiego – „Traviata” trafiła do repertuaru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Spektakl wyreżyserował Mariusz Treliński, który główne partie solowe powierzył Aleksandrze Kurzak i Andrzejowi Dobberowi. Zobacz wideo z konferencji prasowej i próby!

"Traviata" Giuseppe Verdiego z librettem Francesco Marii Piave opartym na "Damie kameliowej" Aleksandra Dumasa (syna) opowiada historię Violetty Valery, tytułowej Traviaty, luksusowej kurtyzany. Zmagająca się z ciężką chorobą kobieta, pod wpływem uczucia młodego poety Alfreda Germonta, porzuca dotychczasową profesję. Jednak na prośbę rodziny młodzieńca rezygnuje z uczucia i wraca na krótko do poprzedniego życia. Coraz bardziej chora opuszcza paryskie salony, wybierając samotność. Umiera w objęciach przybyłego w ostatniej chwili ukochanego.

- Starałem się podejść bardzo serio do tej opowieści - mówi Mariusz Treliński. - Chociaż temat choroby głównej bohaterki jest bardzo istotny, musimy pamiętać, że mimo wszystko to nie jest smutna historia. To przede wszystkim opowieść o zabawie, o blichtrze, a temat choroby jest gdzieś pod tym wszystkim ukrywany - dodaje reżyser.

Mariusz Treliński zwraca także uwagę na fakt, że wszystkie piękne arie z "Traviaty" mają przesłonić prawdę o jej śmiertelnej chorobie. - Ona ma dwie twarze, jedną uśmiechniętą i walczącą o swoją pozycję - dla świata, drugą - cierpiącą, którą przed tym światem ukrywa. I tu jest ta nieustanna swoistość. Choroba w pewnym momencie powoduje jednak przewartościowanie w jej życiu. Jakby zdejmuje z oczu zasłonę i uświadamia, że wszystko, co osiągnęła jest absurdem. Violetta wychodzi z tego świata. I o tym jest ten spektakl, o przezwyciężeniu, o zobaczeniu drugiej strony życia - mówi reżyser.

Fragment konferencji prasowej

 

W roli Violetty będą występować na zmianę Aleksandra Kurzak i Joanna Woś. Aleksandra Kurzak, mimo młodego wieku, występuje już na najważniejszych scenach operowych świata. Jest córką Jolanty Żmurko, primadonny Opery Wrocławskiej i przyznaje, że śpiewając partię Violetty, ma także w pamięci jej wykonanie przez matkę. W spektaklu występują także soliści, chór i orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Miguela Gomeza Martineza oraz tancerze, także spoza teatru. Autorem scenografii jest Boris Kudlička, a kostiumów Gosia Baczyńska i Tomasz Ossoliński. W roli Giorgio Germonta występować będą na zmianę Andrzej Dobber i Adam Kruszewski.

Fragment spektaklu i rozmowa z Mariuszem Trelińskim

Premiera spektaklu odbędzie się 25 lutego. Przedstawienie będzie prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Światowa prapremiera "Traviaty", opery Giuseppe Verdiego, w czterech aktach miała miejsce w Gran Teatro La Fenice w Wenecji 6 marca 1853 roku. Premiera polska - w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w kwietniu 1856 roku.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nowa wersja Godunowa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 09:20
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś (30.IX) premiera nowej wersji opery "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między operą, tańcem i teatrem dramatycznym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 10:44
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś (godz. 19.00) - prapremiera dyptyku "Sudden Rain/Between". To kolejna - po "Zagładzie domu Usherów" i "Orestei" - prapremiera z eksperymentalego cyklu "Terytoria".
rozwiń zwiń