X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Nowa wersja Godunowa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 09:20
W Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbędzie się dziś (30.IX) premiera nowej wersji opery "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego.
Audio

 

Reżyserem przedstawienia jest Mariusz Treliński, który podkreśla, że ta wersja Borysa Godunowa będzie współczesną opowieścią o mechanizmach władzy. Przypomina też, że główny wątek libretta operowego ukazuje grzesznika, który - bezskutecznie - na złym czynie próbuje wznieść "gmach dobra".

Orkiestra Opery Narodowej wystąpi pod dyrekcją Kanadyjki - Keri-Lynn Wilson. Mariusz Treliński podkreśla, że relizując spektakle stara się, by widowisko łączyło piękną muzykę z ważną myślą, nawiązującą do współczesności.

Treliński, który już po raz drugi realizuje Borysa Godunowa podkreśla, że wcześniejsza, litewska wersja przedstawienia (premiera w styczniu 2008 roku), była bardziej skupiona na wątkach politycznych. "Teraz, po paru latach spojrzałem na tę historię zupełnie inaczej"- mówi Treliński dodając, że jest to spojrzenie głębsze i bardziej "ludzkie".

W partii Godunowa wystąpią artyści Teatru Maryjskiego w Petersburgu, baryton - Nikolai Putilin i bas - Alexei Tanovitski. Pozostałe grono solistów jest międzynarodowe. W przedstawieniu występuje także Chór Alla Polacca, uczennice ze Szkoły Baletowej im. Romana Turczynwicza, aktorki, mimowie, modelki i statyści.

Autorem scenografii jest Boris Kudlicka. 2,5 godzinne przedstawienie będzie prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Prapremiera "Borysa Godunowa" odbyła się w Teatrze Maryjskim w Petersburgu 8 lutego 1874 roku. Premiera polska - 12 października 1911 roku w Teatrze Miejskim we Lwowie, a warszawska - 3 marca 1926 roku w Teatrze Wielkim.

Słuchaj Wieczoru operowego 7 listopada 2009 roku w Programie Drugim Polskiego Radia.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Operowa Bydgoszcz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2009 12:23
Wiosna w Bydgoszczy od 1994 roku nierozerwalnie kojarzy się z Bydgoskim Festiwalem Operowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór Operowy Dwójki: "Orfeusz i Eurydyka" Glucka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 12:34
23 maja 2009, godz.18:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosy w sprawie "Borysa Godunowa"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 13:27
Kontrowersyjny "Borys Godunow" (30.10.2009) otworzył nowy sezon (epokę?) w warszawskiej Operze Narodowej. O znaczenie spektaklu zapytaliśmy samych twórców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór operowy Dwójki: "Borys Godunow" według Mariusza Trelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2009 17:22
31 października 2009, godz. 19:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po drugiej stronie życia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 10:20
Jedna z najpopularniejszych oper Giuseppe Verdiego – „Traviata” trafiła do repertuaru Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Spektakl wyreżyserował Mariusz Treliński, który główne partie solowe powierzył Aleksandrze Kurzak i Andrzejowi Dobberowi. Zobacz wideo z konferencji prasowej i próby!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ariadna na Naxos w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 13:51
Dziś w Operze Bałtyckiej w Gdańsku premiera "Ariadny na Naxos" Ryszarda Straussa.
rozwiń zwiń