Kultura

Bergman w sześciu odsłonach

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 15:57
-To będzie jedna z najbardziej wnikliwych analiz związku małżeńskiego i relacji kobieta - mężczyzna - tak najnowszy spektakl "Och-Teatru" zapowiadają twórcy.

Już dziś wieczorem (27 października) w teatrze Krystyny Jandy odbędzie się premiera spektaklu "Ingmar Bergman. Sceny z życia małżeńskiego".

Bergman napisał "Sceny..." w 1972 r., jako scenariusz serialu telewizyjnego. Następnie materiał z serialu posłużył mu do zmontowania wersji kinowej. Wreszcie - scenariusz zaczął funkcjonować jako sztuka teatralna, grana do dziś na całym świecie.

-W swoim czasie "Sceny..." były nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także zjawiskiem społecznym. W samej Szwecji wywołały ogromną falę rozwodów, przyczyniły się do masowego sięgania po pomoc terapeutów. Tekst wyjątkowo trafnie zdefiniował nastroje i potrzeby szwedzkiego społeczeństwa. I dziś "Sceny..." zmuszają do rewizji definicji słów, których używamy na co dzień, którymi szermujemy w związkach, (...) takich jak: miłość, małżeństwo, rodzina - zapowiadają  producenci.

Spektakl - który na scenie Och-Teatru przy ul. Grójeckiej będzie prezentowany cztery razy (oprócz środowej premiery, zostanie pokazany 28 i 29 października oraz 2 listopada) - składa się z sześciu części. Każdą z nich zrealizował inny reżyser, wnosząc własne spojrzenie i język, zmieniając konwencję. Punktem odniesienia pozostają bohaterowie, Marianne i Johan, grani przez Gabrielę Muskałę i Andrzeja Konopkę. Marianne i Johan są małżeństwem od 10 lat. Wiodą szczęśliwe życie, mają dwie córki, realizują się zawodowo. Pewnego dnia w tym idealnym układzie pojawia się "ta trzecia". Johan z dnia na dzień porzuca żonę i wyjeżdża z kochanką, a Marianne uczy się żyć od nowa.

Reżyserzy poszczególnych części spektaklu to: Maria Zbąska, Bartosz Blaschke, Szymon Kapeniak, Vahram Mkhitaryan, Kristoffer Rus i Łukasz Kos.

Zdaniem Łukasza Kosa  w przypadku tego, tak „klaustrofobicznego” tekstu  wielogłos reżyserski może się okazać czymś, co wpuści świeże powietrze w świat Bergmana. -Zgodziliśmy się co do tego, że tekst ten jest ważny i mówi o rzeczach istotnych: pozwala spojrzeć na kryzys czy nawet na klęskę jako na coś, co może być twórcze a nawet niezbędne w życiu człowieka. Pyta, co jest wartością, którą warto w życiu chronić? Jakie powinny być priorytety dla ludzi tworzących związek?Pyta też o to, czym jest małżeństwo w społeczeństwie ludzi sytych, kiedy rodzina nie jest już niezbędna dla ochrony bytu? Porusza zatem sprawy podstawowe - wyjaśnia Kos.

Premira spektaklu "Ingmar Bergman. Sceny z życia małżeńskiego" odbędzie się 27 października w warszawskim Och-Teatrze.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wyjątkowy brutalista

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 07:20
W "Och-Teatrze" trwają ostatnie próby do spektaklu „Wassa Żeleznowa” M. Gorkiego w reż. Waldemara Raźniaka. To będzie pierwsza premiera, jaka odbędzie się na nowej scenie Fundacji Krystyny Jandy. Zobacz wideo z próby!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatne sceny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 08:06
Pierwszą prywatną scenę teatralną, która pojawiła się na kulturalnej mapie stolicy, powołała do życia Krystyna Janda. Polonia, która powstała w budynku po nieczynnym kinie, jest dziś jedną z najbardziej prężnych - pod względem liczby premier i przedstawień w sezonie - scen Warszawy. W połowie stycznia, w dawnym Kinie Ochota, odbyła się premiera "Wassy Żeleznowej" w nowym teatrze aktorki i jej córki Marii Seweryn. Na kulturalnej mapie stolicy działa też Teatr Kamienica Emiliana Kamińskiego oraz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta okropna Sylwia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 14:40
"Koza, albo kim jest Sylwia?" to nowa propozycja Och-Teatru. Zapraszamy do obejrzenia nagrania rozmowy wideo z twórcami spektaklu.
rozwiń zwiń