Kultura

Wyjątkowy brutalista

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 07:20
W "Och-Teatrze" trwają ostatnie próby do spektaklu „Wassa Żeleznowa” M. Gorkiego w reż. Waldemara Raźniaka. To będzie pierwsza premiera, jaka odbędzie się na nowej scenie Fundacji Krystyny Jandy. Zobacz wideo z próby!

"Wassa Żeleznowa" to jeden z największych dramatów scenicznych w historii teatru. Gorki pisał go trzy razy, najpierw pod tytułem „Matka”, potem, w roku 1910, stworzył pierwszą znaną wersję sztuki, a w roku 1935 - drugą, graną w Polsce kilka razy po wojnie. Adaptacja „Wassy”, napisana dla "Och-Teatru", jest kompilacją wątków i postaci z obu wersji sztuki Gorkiego oraz z nakręconego kilkanaście lat temu filmu Gleba Panfiłowa.

"Wassa Żelznowa" to opowieść o rodzinie. Centralną postacią jest Wassa - matka i szefowa wielkiego przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo domu, dobrobyt, wreszcie dzieci i wnuki są dla Wassy bezcenne. Dobro rodziny usprawiedliwia wszelkie ofiary i zbrodnie. „Dla dziecka niczego nie wstyd! I grzechu w tym nie ma. Nie ma grzechu!” – mówi Wassa. Problemy społeczne, takie jak pedofilia i przemoc w rodzinie, okazują się głównym problemem tego utworu i źródłem prześladującego dom Żeleznowów zła.

 

'' zdjęcie z próby (źr. Polskie Radio)

Mimo że Gorki uczynił w swoim tekście wiele odwołań do historii (druga wersja dramatu przesiąknięta jest socrealizmem), Waledmar Raźniak zapowiada, że tych wątków starał się jak najbardziej unikać. Reżyser przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że długo analizował tekst Gorkiego. - Ostatecznie doszedłem do wniosku, że nie chcę odtwarzać go w każdym szczególe. Jesteśmy narodem, który nie wierzy w rewolucję, tak jak czynił to Gorki, dlatego starałem się położyć akcenty na innych tematach. Tym bardziej, że fabuła „Wassy Żeleznowej”, odarta z kontekstu politycznego tamtych czasów, wydaje się być zaskakująco aktualna pod względem relacji psychologicznych w rodzinie - dodał.

Krystyna Janda powiedziała, że tekst Gorkiego jest przesiąknięty trudnymi, brutalnymi wręcz tematami. Ale "Och-Teatr" ma być właśnie sceną, na której o takich odważnych, drażliwych, pomijanych tematach będzie się mówić.

W "Wasie Żeleznowej" w roli tytułowej zobaczymy Krystynę Jandę, a na scenie towarzyszyć jej będą m.in.: Jerzy Trela, Dorota Landowska, Joanna Pokojska, Grażyna Stachura, Tadeusz Chudecki i Szymon Kuśmider. Scenografię do spektaklu przygotował Maciej M. Putowski, kostiumy - Dorota Kołodyńska, a muzykę napisał Zbigniew Preisner.

Premiera spektaklu odbędzie się 16 stycznia 2010 roku. Kolejne spektakle zaplanowano na: 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24 stycznia 2010. "Och-Teatr" ma swoją siedzibę przy ulicy Grójeckiej 65.

Zobacz jak wygląda nowa scena Funcji Krystyny Jandy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny Kubuś Fatalista

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 08:50
Ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą.
rozwiń zwiń