Kultura

Pozostaną na zawsze w naszej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 09:10
W tym roku pożegnaliśmy wielu znakomitych aktorów. Dzięki znakomitym rolom, są nadal obecni w naszej pamięci.

14 lutego zmarł Jerzy Turek

Znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Zostanie zapamiętany przede wszystkim dzięki wybitnym rolom komediowym, w tym Wacława Jarząbka w filmie "Miś" Stanisława Barei.

Jerzy Turek ukończył warszawską szkołę teatralną w 1958 roku. Występował m.in. na deskach teatrów stołecznych: Polskiego, Narodowego, Rozmaitości i Kwadrat. Na ekranie stworzył wiele niezapomnianych kreacji, m.in. w filmach "Krzyż walecznych", "Gdzie jest generał...", "Mocne uderzenie", "Ja gorę", "Nie lubię poniedziałku", "Partita na instrument drewniany", wspomnianym 'Misiu" i "Rozmwach kontrolowanych".

Ogółem w swojej karierze zagrał prawie sto ról filmowych. Ostatnią świetną kreacją Jerzego Turka była postać listonosza Józefa Garlińskiego, grana przez ponad dwanaście lat w serialu "Złotopolscy".

 

10 kwietnia w katastrofie smoleńskiej zginął Janusz Zakrzeński - czytaj więcej!

 

24 kwietnia zmarł Wojciech Siemion

Wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł w wyniku obrażeń, których doznał w wypadku samochodowym.  

Wojciech Siemion urodził się w 1928 roku w Krzczonowie koło Lublina. Studiował na Wydziale Prawa UMCS w Lublinie, uczęszczał również do Studia Dramatycznego Karola Borowskiego. Występował w Teatrze Polskim w Szczecinie, Ateneum, Młodej Warszawie, Komedii, Narodowym, Powszechnym i Ludowym w Warszawie, a także Teatrze Polskim we Wrocławiu. Był założycielem i dyrektorem teatru „Stara Prochownia".

Występował w kabarecie „Pod Egidą". Zajmował się reżyserią teatralną, wykładał w warszawskiej PWST. Ostatnio mieliśmy okazję oglądać go w „Niezawodnym systemie" i „Ostatniej akcji" , użyczył również głosu głównemu bohaterowi w polskiej wersji językowej animowanego „Odlotu".

 28 kwietnia zmarła Stefania Grodzieńska

Była autorką tekstów satyrycznych dla teatrów i kabaretów, a także tancerką, aktorką estradową.

Monologi i skecze Stefanii Grodzieńskiej i jej męża Jerzego Jurandota odgrywali między innymi: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela i Irena Kwiatkowska. Nazywano ją "Pierwszą Damą Polskiego Humoru". Napisała kilkanaście zbiorów felietonów, które ukazywały się w "Przekroju" i "Szpilkach". Napisała powieść "Wspomnienia chałturzystki" i książki autobiografie "Już nic nie muszę", "Kawałki żeńskie, męskie i nijakie" i "Nie ma z czego się śmiać".

Stefania Grodzieńska była pierwszą po wojnie spikerką Polskiego Radia w Lublinie. Prowadziła audycje, które miały przekazywać słowo polskie z Lublina na zachód, gdzie jeszcze trwała okupacja niemiecka.

 11 maja 2010 zmarł Maciej Kozłowski

We wrześniu skończyłby 53 lata, od dłuższego czasu walczył z chorobą.

Był aktorem teatrów: Nowego w Poznaniu (1983-88), Studio w Warszawie (1988-91), Zespołu J. Wiśniewskiego (1991-93), od 1998 roku był członkiem zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. Na warszawskiej scenie można go było zobaczyć m.in. w „Nocy listopadowej” , „Kartotece”, „Weselu”, Nocy listopadowej”, „Norze”, „Chłopcach z Placu Broni”, „Wiele hałasu o nic”.

Znany był także z wielu ról filmowych. W czasie studiów wystąpił w serialu "Królowa Bona" (1980) Janusza Majewskiego. W 1990 roku zagrał w filmie "Ucieczka z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego. Występował też w filmach Pasikowskiego - "Kroll" (1991) i "Psy" (1992). Pojawił się w zrealizowanych przez Jerzego Hoffmana adaptacjach polskich powieści"Ogniem i mieczem" (1999) i "Starej baśni" (2003). Grał w serialach "Samo życie" (2002-2006), "Czwarta władza" (2004) i "Oficer" (2004-2005).

17 czerwca 2010 zmarła Elżbieta Czyżewska

1961 roku zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym, z którym związała się na sześć lat. Po świetnie zagranej roli Marilyn Monroe w sztuce Artura Millera "Po upadku" często nazywano ją "polską Monroe". Później, ze względu na charyzmę i talent, porównywano ją do Zbigniewa Cybulskiego.

W ciągu kilku następnych lat zagrała w około 30 filmach. Jej talent komediowy można było podziwiać m.in. w filmach Stanisława Barei "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka", "Małżeństwo z rozsądku", "Giuseppe w Warszawie" i "Gdzie jest generał". Była także odtwórczynią wielu ról dramatycznych np. w filmach Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Złoto", "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza - "Milczenie", Aleksandra Forda - "Pierwszy dzień wolności".

 

 

 

 

W tym roku pożegnaliśmy też wielu zagranicznych aktorów, m.in. Dennisa Hoppera,  Patricka Swayze, Tony'ego Curtisa.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pośmiertne odznaczenie dla wybitnego aktora

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2010 16:30
Prezydent nadał pośmiertnie aktorowi Jerzemu Turkowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koledzy o Jerzym Turku: skromny człowiek i doskonały aktor

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 18:48
Wspaniały kolega, doskonały aktor - tak zmarłego Jerzego Turka wspominają koledzy po fachu.
rozwiń zwiń