X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Podtrzymać pamięć o tradycji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2010 08:00
W tym roku Państwowy Teatr Żydowski w Warszawie obchodzi swoje 60-lecie. Głównym punktem obchodów jubileuszu jest spektakl "Księga raju” w reżyserii Piotra Cieplaka.
Audio

Państwowy Teatr Żydowski w Warszawie powstał w 1950 roku z połączenia dwóch teatrów. Łódzkiego, którego dyrektorem była Ida Kamińska i dolnośląskiego, kierowanego przez Jakuba Rotbauma. Poczatkowo swoją siedzibę miał na ulicy Królewskiej. Obecnie mieści sie tam hotel "Victoria".

- Trzeba było przekazać ludziom, którzy już nie czytają już w tym języku, nic o tym nie wiedzą, przekazać wielkich naszych klasyków i przez długi czas tkwiliśmy w tej retrospekcji – mówiła o misji teatru Ida Kamińska.

Najtrudniejszym momentem w historii teatru były wydarzenia marcowe w 1968 roku i ich konsekwencje. W proteście przeciwko propagandzie antysemickiej Kamińska zrezygnowała z dyrekcji i wyemigrowała. Teatrem przez rok kierował Juliusz Berger, a następnie Szymon Szurmi.

Jak wspominała Ida Kamińska w tamtych czasach brakowało także chętnych do grania.

- Została jedynie garstka aktorów, ale na szczęście jakiś ten trzon został. Nie było widowni, było smutno – opowiadała.

Żeby przedstawienie mogło się odbyć teatr musiał mieć piętnastu widzów.

- Była bieda, więc sami chodziliśmy do kasy i kupowaliśmy te bilety, po to by przedstawienie sie odbyło – zdradziła Karolinie Wichowskiej, reporterce Polskiego Radia.

Mimo wielu trudności teatr przetrwał i działa do dziś. W tym roku obchodzi swoje 60 – lecie. Głównym punktem obchodów jubileuszu jest spektakl "Księga raju” w reż.. Piotra Cieplaka.

Żydowska legenda głosi, że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię zostaje pozbawiona rajskich wspomnień przez jednego z aniołów. Piotr Cieplak - autor adaptacji w swoim przedstawieniu opowiada o człowieku, którego dusza podstępem trafiła między ludzi zachowując pamięć o raju.

Dalsza historia jest sentymentalną opowieścią o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością. Jednocześnie jest także próbą odczarowania tradycyjnej wizji raju. W tej sztuce nic nie jest takie jak się spodziewamy.

Aby wysłuchać materiału, wystarczy kliknąć "Teatr Żydowski” w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Polskie Radio czyta dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 10:09
Polskie Radio otrzyma Medal Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom za krzewienie idei czytelnictwa wśród najmłodszych. Nagroda zostanie wręczona w poniedziałek, 8 marca, podczas finału kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Żydowski rozpoczyna nowy sezon

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 08:00
Monodram w reż. Macieja Wojtyszki "Pieśń nad Pieśniami" oraz spektakl Piotra Cieplaka według powieści Icyka Mangera pt. "Księga Raju" to niektóre z propozycji stołecznego Teatru Żydowskiego na pierwsze miesiące nowego sezonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowiadanie i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2010 22:32
Zaproszenie na wrocławski festiwal literacki i prezentacja pierwszej publikacji nominowanej w konkursie na "Książkę Historyczną Roku".
rozwiń zwiń