Kultura

50. Międzynarodowy Dzień Teatru

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2011 09:00
"Teatr potrzebą dla wielu” - pod takim hasłem obchodzone będzie tegoroczne święto teatru, które przypada w niedzielę 27 marca.
Audio

Z tej okazji Krystyna Janda napisała specjalne orędzie zatytułowane "Teatr potrzebą dla wielu". Możemy w nim m.in. przeczytać: teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której, jedni wchodzą na scenę a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem.

Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie, mówi w rozmowie z Dwójką, że zgadza się z tym, co napisała Krystyna Janda. Jego zdaniem, teatr pozostaje ciągle przestrzenią bliską i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy kultury. - Dla Polaków teatr jest miejscem rozrywki, jak i refleksji obywatelskiej, społecznej – zauważa Maciej Nowak.

Zdaniem Macieja Nowaka teatr jest jednym z nielicznych miejsc w przestrzeni publicznej, które jednoczy różne grupy społeczne. Spotykają się w nim ludzie o różnych poglądach, statusie społecznym. Mimo tego są oni w stanie wspólnie się zachwycać, dyskutować o tym, co na scenie widzą.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Na antenach Polskiego Radia można było w tym tygodniu zapoznać się z wieloma audycjami poświęconymi tematyce teatralnej.

Jedna z rozmów "Sezonu na Dwójkę" dotyczyła postaci słynnego aktora i reżysera Aleksandra Bardiniego. Widzowie zapamiętali go z ról filmowych m.in. w "Sprawie Gorgonowej", "Krajobrazie po bitwie", "Spirali" i "Dekalogu".

Rozmawialiśmy również o nowo wydanej antologii dramatu węgierskiego. Utwory, które trafiły do tego zbioru, to przeważnie dramaty rodzinne, głęboko osadzone we współczesności. Chętnie podejmuje się w nich tematy mówiące wiele o społeczeństwie po transformacji.  

W Dwójkowych "Słowach po zmroku" mówiliśmy natomiast o proteście polskich aktorów w czasie stanu wojennego.  Trudny czas początku lat 80. wspominali Joanna Szczepkowska, Maciej Englert oraz Andrzej Piszczatowski.

26 marca mija setna rocznica urodzin pisarza Tennessee Williiamsa, autora tak głośnych utworów jak "Tramwaj zwany pożądaniem" czy też "Kotka na gorącym blaszanym dachu. O jego dramatach, o świecie w nich przedstawionym oraz o neurotycznych, targanych namiętnościami bohaterach mówiliśmy w kolejnej z Dwójkowych audycji.  

Co w programie?

W Warszawie Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony będzie przez cztery dni (27-30 marca). Do wspólnego świętowania  zapraszają 24 warszawskie teatry, m.in. Teatr 6. Piętro, Teatr Ateneum, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, Teatr Kamienica, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Och-Teatr, Teatr Powszechny im. Zygmunta Huebnera, TR Warszawa, Teatr Wielki-Opera Narodowa i Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich.

W ramach projektu "Chodź do teatru!" pokazane zostaną m.in. spektakle: "Pornografia" w Teatrze Powszechnym, "Bracia Karamazow" w Collegium Nobilium, "Córeczki" w Dramatycznym, "Spacerowicz" w Teatrze Ochoty, "Dziwna para" w Capitolu, "Ćwiczenia z Ionesco" w Teatrze Studio oraz "Wroniec" w Kamienicy.

Przedstawieniom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.instytut-teatralny.pl.

(mz, jp, Polskie Radio, pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Goya operowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 13:35
Andrzej Kreuzt-Majewski był wybitnym scenografem, mistrzem scenicznego obrazu, tajemniczym malarzem największych oper świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Bardini - artysta, o którym warto pamiętać

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 07:00
- Niewielu twórców miało biografię równie tragiczną jak Aleksander Bardini - przypomina Edward Krasiński, redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego".
rozwiń zwiń