X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:00
Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
Audio
  • Polska kultura po odzyskaniu niepodległości (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Fragment obrazu Żniwiarze Zofii Stryjeńskiej
Fragment obrazu "Żniwiarze" Zofii StryjeńskiejFoto: PAP/Paweł Topolski

Dwie dekady wystarczyły, by nadrobić stu dwudziestotrzyletni zastój. Elementem spajającym społeczeństwo zebrane z trzech różnych zaborów była między innymi kultura. O niej właśnie rozmawialiśmy w audycji "Niewidoczna strona sztuki".

W 1925 r. Polacy odnieśli ogromny sukces na słynnej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. – Polski pawilon, tworzony przez artystów z różnych dziedzin, tworzył spójną całość, która zaowocowała Grand Prix właśnie dla samego pawilonu – wspomina historyk sztuki Katarzyna Nowakowska-Sito. Wiele nagród otrzymała wtedy również Zofia Stryjeńska, nazywana "księżniczką malarstwa polskiego".

– Rozbiory dokonały ogromnego spustoszenia kulinarnego, ale tradycja zachowała się na polskim dworze. Odwołuje się ona głęboko do czasów średniowiecznych i do pierwszej polskiej książki kucharskiej "Compendium ferculorum" Stanisława Czarnieckiego – opowiada Bogdan Gałązka, szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku.

Co dodawało nam wtedy skrzydeł? Czym zapoczątkowana w 1917 r. polska awangarda rywalizowała z folklorem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Bogdan Gałązka (znawca i rekonstruktor polskich tradycyjnych dań)
Data emisji: 11.11.2017
Godzina emisji: 16.08

ab/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni