Kultura

Wojciech Kudyba: literatura nie może być obojętna wobec krzywd

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 15:05
Gość Mateusza Matyszkowicza niegdyś był uznanym poetą powiązanym ze środowiskiem Toposu. Kilka lat temu porzucił jednak poezję na rzecz innej formy przekazywania swoich przemyśleń – prozy.
Audio
  • Wojciech Kudyba o swojej książce "Kamienica" (Trójkowy chuligan literacki)
Kamienica Wojciecha Kudyby
"Kamienica" Wojciecha KudybyFoto: mat. promocyjne

Mógłbym powiedzieć, że się starzeję, ale chyba jednak dojrzewam. Z wiekiem szukałem jakiegoś języka, którym mógłbym wyrazić trochę większe zaangażowanie społeczne. Nie wiem, czy u wszystkich to tak przebiega, ale u mnie faktycznie wrażliwość społeczna się pogłębiała. Nie miałem języka na to. Doszedłem do tego, że nie mogłem tego wyrazić w wierszu. Stąd po 2015 roku zajmuję się wyłącznie prozą, która od monologu, strumienia świadomości, przechodziła do form coraz bardziej realistycznych, aż po te, które można znaleźć w "Kamienicy", czyli rodzaj obrazka, mikronoweli – mówi Wojciech Kudyba. 

"Kamienica" to debiut nowelistyczny poety, krytyka i historyka literatury, laureata m.in. plebiscytu na najgorętszą książkę lata zorganizowanego w 2018 roku przez TVP Kultura za powieść "Imigranci wracają do domu".

"Czy można zrozumieć ludzi, jeśli się nie rozumie, czym się odżywiają? Czy można zrozumieć naród, jeśli się nie pojmie jego potraw? One wędrują, jak i my wędrujemy, ale tak jak my mają też korzenie, swoje tajemne źródła, które biją w tym, a nie innym miejscu, w tym, a nie innym kraju. Czy można więc zrozumieć Włochów, jeśli nie pojmie się elastyczności i rozmaitych kształtów ich makaronu? Czy można pojąć Niemców, jeśli się nie pojmie piwa, jakie nawarzyli? I czy kluczem do zrozumienia nas. Polaków, nie może czasem stać się bigos?" – czytamy w jednym z opowiadań. Ta książka to właśnie próba zmierzenia się z polskim bigosem. Tu i teraz.

Kto wtajemniczył Wojciecha Kudybę w świat warszawskich kamienic? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Wojciech Kudyba (poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury)
Data emisji: 2.03.2019
Godzina emisji: 14.46

mat. promocyjne/ml/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Łukasz Garbal: Jan Józef Lipski to wielki, pozytywny wzór

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 15:12
Lipski to legenda opozycji w PRL. Powstaniec warszawski, już od 1945 roku łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ałbena Grabowska: to historia ludzi, którzy chcieliby żyć normalnie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 15:00
Czytając powieść Ałbeny Grabowskiej przenosimy się w czasie – spoglądamy na życie pokolenia naszych babć i dziadków, a w kolejnym tomie – nas samych i naszych rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodzanice", czyli kryminał w mikrospołeczności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 15:12
– Mała społeczność to idealne miejsce na kryminał. Wszyscy się znają, emocje buzują i to stwarza pole do tworzenia różnrakich relacji między postaciami – mówi Katarzyna Puzyńska.
rozwiń zwiń