Cyfrowe radio DAB

Pioneer X-HM72D-K

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 16:38
Zestaw audio Pioneer X-HM72D-K to maksimum możliwości w obudowie o rozmiarach mikro. Radio DAB+, radio FM, radio internetowe, wsparcie dla Spotify i AirView, streaming Bluetooth, a także odtwarzanie plików muzycznych przez DLNA – to najważniejsze, choć nie wszystkie zalety systemu Pioneera. Sprzęt wyróżnia się też ciekawym designem oraz solidnymi kolumnami głośnikowymi 50 W.

Pioneer X-HM72D-K to rozbudowana wersja modelu Pioneer X-HM72-K, który na polskim rynku zadebiutował w 2014 roku. Istotnym dodatkiem, który wyróżniony został literką „D” w oznaczeniu nowego modelu, jest radio cyfrowe DAB+. Ostatni symbol oznacza z kolei kolor – opisywany wariant X-HM72D-K to wersja czarna, w sprzedaży jest też odmiana srebrna X-HM72D-S.

Niezależnie od koloru zestaw X-HM72D stanowi kompromis między relatywnie niewysoką ceną około 2 tys. zł a jak największymi możliwościami. Przyjrzyjmy się zatem, jak mikro system Pioneera spisuje się w praktyce,

     

Montaż

Wyjmując z pudełka zestaw Pioneera, zobaczymy niewielką jednostkę główną oraz dwie kolumny. Do tego producent dodał pilota zdalnego sterowania oraz komplet akcesoriów, w tym kabli do podłączenia głośników. Przewody nie są zbyt długie – mają 1,5 m – więc planując montaż zestawu w większym pomieszczeniu, należy dobrać dłuższe kable. Do kolumn podłącza się je za pomocą prostych terminali przykręcanych, a do wieży – przykręcanych z zaślepionym wejściem bananowym.

Ważnym elementem zestawu są dwie antenki Wi-Fi – ich prawidłowy montaż (solidne dokręcenie i ustawienie) zagwarantuje stabilne podłączenie do sieci wewnętrznej i Internetu. W razie problemów można skorzystać z kablowego złącza Ethernet 10/100, co jednak stworzy ograniczenia związane z ustawieniem sprzętu w pomieszczeniu.

By zagwarantować sobie odbiór radia DAB+ i FM, należy podpiąć antenę. W zestawie znajduje się prosta antena przewodowa, jednak uniwersalne złącze typu F pozwala na podłączenie także większej anteny zewnętrznej, co przyda się na obszarze znacznie oddalonym od nadajnika DAB+.

Na tylnej ściance jednostki głównej znajdują się także inne złącza, pozwalające na podłączenie dodatkowych urządzeń: dwa wejścia liniowe RCA, wejście optyczne, a także wyjście na subwoofer.  

          

     

Wygląd

Jednostka główna zestawu X-HM72D-K to popis designerskiego minimalizmu. Prosta, czarna obudowa z aluminium pozbawiona jest wyróżniających się elementów – wyjątek stanowi duże pokrętło głośności, chociaż i ono ładnie komponuje się z całością. Duży wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5 cala dzięki czarnemu motywowi tła również wtapia się w całość. Ekran jest kolorowy i na tyle duży, że znajduje się na nim nie tylko miejsce na opisy audycji czy nagrań, ale także na dodatkowe elementy graficzne, np. okładki płyt. Całość prezentuje się niezwykle elegancko, chociaż jest to sprzęt, który nie będzie się zanadto wyróżniał na półce. Jakość wykonania jednostki głównej jest znakomita.

Dopiero po bliższym spojrzeniu widać, że na przednim panelu ulokowane są: port USB, wyjście słuchawkowe i wejście AUX IN. Przyciski sterowania zostały wkomponowane w listwę na górnej krawędzi – są to podstawowe klawisze odtwarzania oraz guzik wysuwający szufladkę CD. Z tego już należy wnioskować, że do obsługi zestawu pilot będzie absolutnie niezbędny.

Kolumny zostały zaprojektowane w podobnym stylu. To minimalistyczna klasyka – czarne, matowe skrzynki z drewna z materiałowymi maskownicami.

Zestaw jest niewielki, więc można go rozstawić w kilku konfiguracjach. Sprawdzi się w salonie pod telewizorem z kolumnami odsuniętymi do maksimum, ale całość zmieści się także na dużym biurku lub regale, co nie zapełni pełnej panoramy dźwiękowej, ale będzie wystarczające dla jednego użytkownika. Zresztą umieszczenie zestawu w sypialni czy pokoju biurowym wydaje się optymalne, mimo dużej mocy głośników.

   

                  

    

Działanie

System X-HM72D-K wyposażony został we wzmacniacz klasy D o mocy 2 x 50 W. Pozwala na odbiór radia DAB+, radia FM, radia internetowego vTuner, streaming muzyki przez Bluetooth ze smartfonu, wykorzystanie funkcji AirPlay i Spotify Connect, a także odtwarzanie plików muzycznych z pamięci USB lub w lokalnej sieci. Umożliwia także podłączenie zewnętrznych źródeł dźwięku za pomocą złączy cyfrowych i analogowych.

Na początku warto skonfigurować połączenie sieciowe i inne ustawienia. W testowanym egzemplarzu pojawiły się drobne problemy w połączeniu z Wi-Fi przez WPS, udało się dopiero za trzecim razem. W menu ustawień językowych zabrakło polskiego i niestety skutkuje to też błędnym wyświetlaniem znaków diakrytycznych.

Jednostka główna włącza się dość długo, jednak jest na to rada. W menu ustawień urządzenia można włączyć tryb szybkiego uruchamiania. Nie tylko skraca to czas ładowania się systemu, ale pozwala na włączanie zasilania za pomocą AirPlay, Spotify i DLNA. Powoduje to jednak większe zużycie prądu.

Pilot z zestawu ma dość dużo klawiszy, co nie zawsze pomaga w szybkiej obsłudze urządzenia. Tu z pomocą przychodzi aplikacja Pioneer ControlApp, która po zainstalowaniu na smartfonie z Androidem lub iOS pozwala na wygodne sterowanie podstawowymi funkcjami zestawu. Program daje dostęp do wszystkich źródeł dźwięku i przycisków kontrolnych odtwarzania. Ma też swoje ograniczenia, bo na przykład nie wyświetla nazw stacji radiowych, jednak ma tę zaletę, że umożliwia obsługę systemu z innego pomieszczenia, gdzie pilot już by nie działał.

 

                 

Radio DAB+

Po włączeniu tunera DAB od razu widać, że wyjściowy model X-HM72-K projektowany był przede wszystkim z myślą o standardzie FM, a odbiornik cyfrowy został dodany do rozbudowanej wersji X-HM72D-K nieco na siłę. Efektem jest niezwykle uproszczone menu DAB+. Odbiornik strojony jest automatycznie, a jedyną funkcją pozwalającą wpłynąć na charakterystykę sygnału jest kompresja DRC. Duży ekran jednostki głównej pozostaje niewykorzystany – nie są wyświetlane elementy graficzne, nadawane w paśmie DAB+ (np. logotypy stacji, okładki płyt, banery), chociaż nie ma tego problemu np. w radiu internetowym i Spotify. Odbiornik pozwala jedynie na wyświetlanie podstawowych informacji DAB+ (częstotliwości, bitrate, wartość SNR, opis programu) po naciśnięciu klawisza RDS na pilocie. Zabrakło też możliwości przypisania ulubionych stacji do klawiszy numerycznych na pilocie, co doskonale sprawdza się po przełączeniu na pasmo FM.

Mimo tych ograniczeń tuner DAB+ spisuje się bez zarzutu. Radio pozwala na odbiór pasma III, które zapewnia pełen dostęp do polskich stacji radiowych DAB+.

 

                           

    

Radio FM

Po przełączeniu się na radio FM wygląd ekranu wyraźnie się zmienia. Tam, gdzie w DAB+ było puste miejsce, teraz wyświetlane są widoczne z daleka częstotliwości nastawionej stacji. Do strojenia skokowego lub precyzyjnego służą klawisze TUNE na środku pilota, a na zmianę kanałów zapisanych jako ulubione pozwalają ulokowane obok przyciski PRESET. Zapisywanie swoich stacji to też banalnie prosta czynność, wymagająca kilku naciśnięć pilota. Radio FM obsługuje funkcje RDS i PTY.

Radio internetowe

Podobnie jak inni producenci systemów audio z funkcją radia internetowego, Pioneer skorzystał z katalogu vTuner. Daje to dostęp do kilkunastu tysięcy stacji radiowych z całego świata, skatalogowanych według kraju lub gatunku. Są też dostępne polskie stacje, także te, które nadają na częstotliwościach FM i DAB+. Powinno to zainteresować słuchaczy, którzy chcą mieć dostęp do stacji niedostępnych na danym obszarze, na przykład regionalnych.

Posługując się pilotem, można dodać wybrane stacje do ulubionych. Na radio internetowe i ścieżki do albumów dostępnych na serwerze DLNA przewidziany został osobny katalog Favorites, osiągalny z poziomu głównego menu wyboru źródeł dźwięku (umieszczony w strukturze na równi z DAB+, FM czy właśnie radiem internetowym). Można zapisać 64 stacje radiowe i ścieżki. Niestety, producent nie przewidział opcji przypisania wybranych ulubionych do klawiszy numerycznych na pilocie, jak jest w przypadku radia FM.

Z menu Favorites wiąże się jeszcze jedna ciekawa funkcja – dodanie do listy ulubionych stacji spoza katalogu vTuner. By skorzystać z tej opcji, należy zarejestrować stację na specjalnej stronie Pioneera.        

Spotify

Obsługa Spotify została w X-HM72D-K rozwiązana w sposób standardowy dla tej usługi. Po jej wyborze użytkownika wita czarny ekran z logo Spotify. By włączyć odtwarzanie, trzeba być abonentem płatnej usługi Spotify Premium, co pozwala skorzystać z funkcji Spotify Connect. Dzięki niej wszystkie czynności związane z wyborem albumu czy wykonawcy odbywają się z poziomu smartfonu lub tabletu, zalogowanego do tej samej sieci lokalnej. Pilot i przyciski na obudowie pozwalają tylko na podstawową obsługę odtwarzania. W trybie Spotify na ekranie jednostki głównej wyświetlane są informacje o utworze oraz okładki płyt.

 

iPhone, iPod, iPad

Projektanci Pioneera nie zapomnieli też o użytkownikach urządzeń firmy Apple. W zestawie znajduje się podstawka, na której można ustawić iPoda, iPhone'a lub iPada. Została ona tak skonstruowana, że niezależnie od modelu urządzenia można je łatwo podpiąć kablem do potu USB umieszczonego na przednim panelu. Takie połączenie, po wyborze odpowiedniej opcji w menu systemu Pioneera, pozwala na sterowanie odtwarzaniem muzyki z pomocą pilota. Podłączone urządzenie jest jednocześnie ładowane prądem 2,1 A.

Urządzenia Apple mogą także się łączyć z systemem Pioneera za pomocą AirPlay, co pozwala na strumieniowe nadawanie muzyki bez konieczności używania kabli.


  

             

   

Odtwarzanie plików

Pioneer X-HM72D-K może się pochwalić bogatą listą wspieranych formatów plików. Poza podstawowymi w tego typu sprzętu formatami plików, jak MP3, WAV, WMA czy AAC, urządzenie radzi sobie z FLAC 192 kHz/24 bit, AIFF i ALAC, a także plikami wysokiej rozdzielczości 2.8 MHz DSD.

Największa pewność prawidłowego odtwarzania plików zapewnia podłączenie nośnika USB, ale z niewielkimi ograniczeniami możliwe jest to także poprzez DLNA. Zestaw Pioneera daje dostęp do serwerów w lokalnej sieci, np. dysku komputera lub NAS. Wartym podkreślenia udogodnieniem jest wspomniana możliwość zapisu ścieżek do katalogów na serwerach jako ulubionych – pozwala to uniknąć długiego przeszukiwania folderów za pomocą pilota.

 

Brzmienie

Dołączone do zestawu kolumny głośnikowe to konstrukcje dwudrożne, złożone z tweetera kopułkowego 2,5 cm, głośnika niskotonowego 12 cm oraz tuby bass-reflex. Maksymalna moc wyjściowa głośników wynosi 2 x 50 W.

Jednostka główna pozwala na kilka sposobów zmienić charakterystykę nagrań, wszystko za pomocą klawiszy na pilocie. Tryb wzmocnionego basu podbija niskie tony, co jednak entuzjastów bardzo soczystych i głębokich brzmień może nie usatysfakcjonować. Rozwiązaniem będzie dodatkowy subwoofer. Przycisk BASS również pozwala zwiększyć lub zmniejszyć niskie tony, w bardziej kontrolowany sposób w zakresie -5 do +5. Jego przeciwwagę stanowi przycisk TREBLE, który kontroluje soprany. Uzupełnieniem tych opcji jest equalizer pozwalający na wybór jednego z sześciu wzorów brzmieniowych.

Na niedobór tonów niskich narzekać zresztą nie można, głośniki nie wprawiają co prawda pomieszczenia w wibracje, ale miło mruczą, zwłaszcza po zwiększeniu głośności do połowy skali. Średnie i wysokie tony pozostają w odpowiedniej równowadze, nie ma więc wrażenia, że któreś z pasm dominuje. Wrażenia słuchowe zależą też oczywiście od źródła dźwięku i jakości nagrania. Płyty CD i pliki FLAC zapewniają oczywiście najlepsze odczucia, całkiem przyjemnie brzmi też radio DAB+. Nie zawsze zadowalająco spisują się pliki MP3 i niskiej jakości i niektóre stacje radiowe - X-HM72D-K trochę za bardzo uwypukla ich słabości, co przejawia się nadmierną ekspozycją syczących tonów wysokich. W sumie jednak zważywszy na kompaktowy charakter zestawu, trudno mieć zastrzeżenia.

 

            
                     

    

Pioneer X-HM72D-K

 • Wzmacniacz klasy D, moc RMS 50 W + 50 W (4Ω)
 • Dwa dwudrożne głośniki bass-reflex (2 x 50 W)
 • Radio DAB+, pasmo III
 • Radio FM
 • Radio internetowe vTuner
 • DLNA
 • Spotify Connect
 • Apple AirPlay
 • Odtwarzanie plików MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, Apple Lossless, AIFF, DSD, 192 kHz/24-bit (WAV, FLAC i AIFF), 2.8 MHz DSD
 • Streaming przez Bluetooth v3.0 aptX
 • Odtwarzacz CD
 • Gniazda: USB, AUX IN, słuchawkowe 3,5 mm, cyfrowe wejście optyczne, dwa wejścia RCA, wyjście na subwoofer, Ethernet 10/100
 • Wi-Fi IEEE802.11 b/g
 • Dwie anteny Wi-Fi, antena DAB/FM
 • Kolorowy ekran LCD 3,5 cala
 • Pilot zdalnego sterowania

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk