Cyfrowe radio DAB

Lenco DR-02S

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 15:28
Radioodbiorniki o niebanalnym designie, nieźle wykonane i dostępne za niewygórowaną cenę – taki pomysł na zdobycie klientów ma firma Lenco. Model DR-02S idealnie wpasowuje się w tę koncepcję. Za niewysoką kwotę około 400 zł otrzymujemy sprzęt, który świetnie wygląda i przyzwoicie gra. Oczywiście niska cena oznacza też kompromisy. Spójrzmy więc, jakie.

Lenco DR-02S to prosty odbiornik, który oferuje trzy funkcje: radio DAB+, radio FM oraz możliwość podłączenia zewnętrznych źródeł dźwięku przez umieszczone na przednim panelu wejście AUX IN.

Większa część obudowy Lenco DR-02S wykonana jest z połyskliwego plastiku, który wraz z boczkami pokrytymi okleiną o fakturze drewna sprawia wrażenie luksusu. Z daleka rzeczywiście urządzenie prezentuje się świetnie niczym produkt z wyższej półki cenowej. Bliższe oględziny sprawiają jednak, że w oczy rzucają się pewne niedoskonałości materiałowe i widać, że nie jest to sprzęt high-end. Niemniej jakości wykonania i spasowaniu elementów nie można nic zarzucić. Całość jest solidnie wykonana, ma też interesujący, nowoczesny design z wyraźną nutką retro i z pewnością będzie miłym dla oka elementem ożywiającym każde wnętrze.


              

W górnej części obudowy, w niewielkim wgłębieniu umieszczona jest uchwyt służący do przenoszenia odbiornika. Element ten może wprawić w lekką konsternację - wykonany został z ciężkiego metalu, jest przy tym dość luźno osadzony w obudowie, co sprawia wrażenie niedopasowania. Uchwyt klekocze po poruszeniu, aż cala obudowa rezonuje. Wbrew pozorom jest to jednak przemyślana konstrukcja – podczas przenoszenia DR-02S mamy pewność, że urządzenie nie wyślizgnie się dłoni, nic się też nie wyłamie.

Rozmieszczenie elementów na przednim panelu zapewnia intuicyjną i wygodą obsługę. Pod niewielkim, dwuliniowym wyświetlaczem mieści się duże pokrętło głośności, obok zaś – zestaw przycisków, które zapewniają dostęp do wszystkich funkcji urządzenia. Ponieważ radio nie ma pilota, często dołączanego do urządzeń nawet o takich rozmiarach, wszystkie działania wykonywane będą za pomocą tych klawiszy. Nie powinno być z tym żadnych problemów, bo Lenco DR-02S to prosta konstrukcja, przyjazna nawet dla najmniej zaawansowanego użytkownika.


Wyświetlacz ma czarne tło, co w połączeniu z białymi znakami ciekawie komponuje się z obudową. Jego rozdzielczość jest jednak niewielka, więc prezentowane są na nim tylko podstawowe informacje tekstowe. W górnej części nazwa nastawionej stacji radiowej, w dolnej informacje tekstowe DAB+ lub RDS.

Pierwsze włączenie radia cyfrowego DAB+ wymaga przeprowadzenia standardowej procedury skanowania częstotliwości. Odbywa się to automatycznie, ale w razie potrzeby można także dostroić odbiornik manualnie. Znalezione stacje radiowe zapisane są w menu, a przełączanie się między nimi ułatwiają klawisze przewijania. Dodatkowo 20 wybranych stacji można przypisać w dowolnej kolejności do ulubionych zgromadzonych w menu dostępnym pod przyciskiem MEM. Wszystkie te czynności są banalne proste, nie wymagają nawet lektury instrukcji obsługi.

W menu DAB+ znajdziemy ustawienia standardowej kompresji dynamiki DRC, nie ma za to często implementowanej funkcji usuwania niedostępnych już stacji. Inżynierowie Lenco zaprojektowali radio tak, by „samo grało” i użytkownik nie musiał zbyt wiele przestawiać i regulować.

Dwa trzycalowe głośniki, każdy o mocy RMS 2,2 W, wspierane są przez tunele bass-reflex. Całość zapewnia przyzwoite wrażenia odsłuchowe, chociaż do ideału nieco brakuje. Niestety brzmienie nie jest tak głębokie, jak można oczekiwać po konstrukcjach bass-reflex. Tunele są wąskie, a całość nie tworzy odpowiednio wydajnego układu rezonansowego. Na charakterystykę dźwięku niezbyt korzystny wpływ ma też plastikowa obudowa. Po zwiększeniu głośności brzmienie pogłębia się, a niskie tony są wyraźniej słyszalne i wyczuwalne, jednak jest to związane z równoległym narastaniem niekorzystnych wibracji i lekkim przesterowaniem. Najlepiej Lenco DR-02S brzmi w ustawieniu głośności do połowy – wtedy jest i trochę basowej głębi, i środek, i sporo góry, a zniekształceń stosunkowo niewiele. Sprawdza się to zwłaszcza w ostrej muzyce rockowej, gdzie subtelności brzmienia nie są tak istotne, jak np. w jazzie. Wymagający radiosłuchacze zapewne nie będą do końca usatysfakcjonowani, ale zważywszy na niewysoką cenę, trudno mieć zastrzeżenia. Lenco DR-02S doskonale sprawdzi się jako ustawiony w tle „grajek” do biura, kuchni czy sypialni.

Radio zasilane jest za pomocą zasilacza 9 V, a także sześciu baterii R14 (typ C). Na tylnej ściance umieszczona jest krótka (40 cm) antena teleskopowa. Czego zabrakło? Wyjścia audio na słuchawki.                          

 Lenco DR-02S

  • Monochromatyczny ekran LCD
  • Dwa głośniki 3” stereo
  • Moc wyjściowa 2 x 2,3 W RMS (10% THD)
  • Radio DAB+, pasmo III, 174,928 – 240,200 MHz
  • Radio FM RDS 87,5 – 108 MHz
  • Pamięć ulubionych stacji: 20 DAB+, 20 FM
  • Wejście AUX IN 3,5 mm
  • Zasilanie sieciowe i za pomocą baterii (6 x R14)
  • Antena teleskopowa 40 cm

  

Autorem testu jest Mieszko Zagańczyk