Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

7 sposobów na zdrową Gwiazdkę. Co zrobić, by móc cieszyć się świętami?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 15:17
Zatrzymajmy się na moment i skupmy na tym, co najważniejsze, aby móc radośnie przeżyć ten najważniejszy czas w roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/jill111

Przedświąteczne badania wykazują, że wielu osobom okres świąteczny kojarzy się tylko negatywnie. Często w dużym stopniu sami serwujemy sobie nerwówkę, pośpiech w przygotowaniach i zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę. Zatrzymajmy się na moment i skupmy na tym, co najważniejsze, aby móc radośnie przeżyć ten najważniejszy czas w roku.

1. Porządnie się wyśpij

Na sen mamy już coraz mniej czasu, bo zajęci jesteśmy pracą i obowiązkami. Nocny odpoczynek także powinniśmy traktować jako nasze zobowiązanie wobec samych siebie. Niestety trudno o to, szczególnie w czasie przedświątecznym, gdy ganiamy za prezentami, choinkami, ozdobami, spędzamy dużo czasu w kuchni i staramy się ze wszystkim wyrobić. Nawet jeśli się to udaje, gdy rozpoczniemy już świętowanie, niewyspany organizm da o osobie znać. Zamiast energicznie korzystać z wyjątkowych chwil spędzanych w gronie rodzinnym, sami będziemy potrzebowali energii. A do tego wraz z niewyspaniem pojawi się zmęczenie, apatia, senność i kiepskie samopoczucie. Chyba nikt w takiej kondycji nie chce spędzać świąt…

2. Oszczędzaj nerwy i czas

Jeśli czujemy, że brakuje nam czasu na przygotowanie wszystkiego, nie starajmy się tego robić za wszelką cenę, bo prędzej czy później odbije się to na nas i na domownikach. Najważniejsze jest, by nie wprowadzać nerwowej atmosfery. Zamieńmy przedświąteczne obowiązki w przyjemności i nie traktujmy tego jak przymus. Kupmy tyle, ile będziemy w stanie ze sobą zabrać albo poprośmy, by ktoś znajomy nam w tym pomógł. Lepiej zrobić dwie miłe wycieczki do sklepu niż jedną, która tylko podniesie nam ciśnienie. Usiądźmy i zaplanujmy, co i kiedy mamy zrobić. Oceńmy, ile możemy i z czego ewentualnie da się zrezygnować. Róbmy ile możemy, a nie ile musimy.

Foto: pixabay.com/Alexas_Fotos

3. Unikaj konfliktów

O kłótnie akurat w okresie świątecznym bardzo łatwo. A sprzeczki bardzo szybko pozbawiają nas radosnej atmosfery i wprawiają w zły nastrój. Nie dopuszczajmy, by błahe sprawy stawały się powodem ostrej wymiany zdań. Zakupy, sprzątanie czy kolor bombek na choince zdecydowanie nie są warte tego, by się o nie kłócić. Poczekajmy na mamę czy ciocię, która musi się naszykować, nie karćmy taty za to, że zbyt wolno prowadzi samochód, nie denerwujmy się, że babcia przypaliła ciasto. Obróćmy to w żart i cieszmy się chwilą. Kolejne święta dopiero za rok.

Czytaj także
Sonda życzenia foto 1200.JPG
Czego sobie życzymy? [WIDEO]

4. Wybierz żywą choinkę

Zaletą sztucznej jest jedynie to, że nie trzeba jej kupować za rok. A żywe drzewko oprócz tego, że wygląda pięknie, ma jeszcze inne właściwości. Jonizuje powietrze, zawiera olejki eteryczne ułatwiające oddychanie i relaksujące oraz fitoncydy, naturalne substancje bakteriobójcze, które niszczą drobnoustroje wokół. Żywe drzewko bożonarodzeniowe najlepiej jest ustawić w chłodnym miejscu, na przykład z dala od kaloryfera lub kominka. Dzięki temu choinka będzie dłużej stała.

5. Zorganizuj rodzinny spacer

Aktywność fizyczna jest mile widziana zawsze, a szczególnie od święta, kiedy więcej jemy i dłużej leniuchujemy. W tym czasie możemy połączyć dbanie o formę ze spędzaniem czasu z bliskimi. Zaproponujmy spacer rodzinie, powdychajmy trochę świeżego powietrza, poruszajmy się. Aktywność, zwłaszcza na świeżym powietrzu poprawia kondycję i samopoczucie, zwiększa odporność i przyspiesza przemianę materii. Warto więc wstać od stołu i zrobić sobie przerwę w ucztowaniu, by poprawić sobie humor i podzielić się dobrą energią z najbliższymi.

Foto: pixabay.com/Gilmanshin

6. Znajdź złoty środek i umiar

Dobre samopoczucie bardzo łatwo zepsuć sobie w czasie świąt z powodu przejedzenia. Nie traćmy zdrowego rozsądku i nie doprowadzajmy do tego, by świętowanie polegało na walce z dolegliwościami żołądkowymi. Nie przesadzajmy też z ilością alkoholu, ponieważ i on, i cukier, i tłuszcze zawarte w świątecznych daniach bardzo obciążają wątrobę. Pamiętajmy, by jeść powoli, aby organizm zdążył dać nam znak, że ma już dość. Pijmy wodę i herbaty ziołowe, jedzmy owoce i warzywa, które regulują pracę układu pokarmowego. Niech jedzenie będzie przyjemnością, a nie czynnikiem wywołującym wyrzuty sumienia.

Czytaj także
Mariah Carey 1024.jpg
Top 10 świątecznych hitów

7. Korzystaj z chwili

Pamiętaj, by znaleźć też odrobinę czasu dla siebie. Zastanów się nad odświętnym strojem, naszykuj się tak, by dobrze się czuć. Może masz w szafie sukienkę, której nigdy nie założyłaś, bo nie miałaś okazji? Może masz szminkę, której nie używasz, bo wydaje Ci się za mocna? Może masz świąteczny sweterek, który dostałeś kiedyś w prezencie? Święta rządzą się swoimi prawami. Często to jedyna okazja, by spotkać się w tak szerokim gronie rodziny i znajomych. Dlaczego nie zacząć śpiewać kolęd, nawet jeśli nigdy wcześniej ich nie śpiewaliśmy? Dlaczego nie spróbować kompotu z suszu? Może w tym roku się do niego przekonamy? Powiedzmy coś miłego osobie, z którą dzieli nas duży dystans, przytulmy się do bliskiej osoby, porozmawiajmy z chorym dziadkiem. Zmieńmy coś, bawmy się, ryzykujmy. W końcu nie bez powodu powtarza się, że święta to wyjątkowy czas…

 

 

 

Aleksandra Rybińska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak