Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: obronił tytuł z Soczi. David Wise drugi raz mistrzem olimpijskim w konkurencji halfpipe

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 09:40
Amerykanin David Wise zdobył drugie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w konkurencji halfpipe w narciarstwie dowolnym. Po triumfie w 2014 roku w Soczi, sięgnął po złoto w Pjongczangu. Drugi był jego rodak Alex Ferreira, a trzeci Nowozelandczyk Nico Porteous. Polacy nie startowali.
David Wise obronił tytuł z Soczi
David Wise obronił tytuł z SocziFoto: PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

Zawodnicy mieli trzy przejazdy, a do końcowej klasyfikacji liczył się najlepszy z nich. Walka była emocjonująca i wyrównana.

27-letni Wise zapewnił sobie złoto dopiero w trzecim przejeździe (97,20 pkt), dwa pierwsze miał nieudane - ocenione na 17,00 i 6,40.

W ten sposób wzbogacił swoją kolekcję o kolejny cenny triumf - w 2013 roku zwyciężył w tej konkurencji w mistrzostwach świata, a rok później w igrzyskach.

Przed decydującą próbą prowadził dobrze spisujący się od początku rywalizacji Ferreira, którego drugi przejazd oceniono na 96,00. Trzeci miał jeszcze lepszy (96,40), ale to nie wystarczyło do pokonania Wise'a.

Brązowy medal zdobył zaledwie 16-letni Porteous, który w najlepszej próbie (drugiej) uzyskał 94,80.

Kibice z Nowej Zelandii mają w czwartek duże powody do radości. Dwie godziny wcześniej również brązowy medal - w snowboardowej konkurencji big air - zdobyła starsza o kilka miesięcy od Porteousa Zoi Sadowski-Synnott.

W przeszłości sportowcy z tego kraju wywalczyli tylko jeden medal w zimowych igrzyskach. W 1992 roku w Albertville na drugim stopniu podium w slalomie stanęła narciarka alpejska Annelise Coberger.

Siódmą pozycję w czwartek zajął najlepszy we wtorkowych kwalifikacjach halfpipe'u Amerykanin Aaron Blunck (84,80).

brak

Szwed Andre Myhrer wygrał slalom igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Srebro zdobył Szwajcar Ramon Zenhaeusern, a brąz Austriak Michael Matt. Drugiego przejazdu nie ukończył 30. na półmetku Michał Jasiczek, podobnie jak lider Norweg Henrik Kristoffersen.

Szwajcarka Michelle Gisin wygrała kombinację alpejską igrzysk w Pjongczangu. Srebrny medal zdobyła Amerykanka Mikaela Shiffrin, a brązowy rodaczka zwyciężczyni Wendy Holdener. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 16. miejsce.

Austriaczka Anna Gasser zdobyła złoty medal w snowboardowej konkurencji big air w zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Druga była Amerykanka Jamie Anderson, dwukrotna mistrzyni olimpijska w slopestyle'u, a trzecia Nowozelandka Zoi Sadowski-Synnott. Polki nie startowały.

22 lutego około godz. 14.10 (lot PLL LOT z Seulu) na lotnisku F. Chopina w Warszawie spodziewani są nasi medaliści olimpijscy: Kamil Stoch Maciej Kot, Stefan Hula i Dawid Kubacki.