Lato z Radiem 2018

"Lato z radiem" z wizytą w Żywcu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 11:57
Tym razem "Lato z radiem" zawitało do Żywca. Malownicze miasto, położone nad Jeziorem Żywieckim przez niektórych zwane również stolicą Beskidów, obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia istnienia. Jak mieszkańcy świętują to wydarzenie? Sprawdzała Małgorzata Głogowska.
Audio
Rynek z Żywcu
Rynek z ŻywcuFoto: Agnes Kantaruk/shutterstock.com

W ramach obchodów władze miasta zorganizowały Tydzień Kultury Beskidzkiej. Na mieszkańców czeka moc atrakcji, m.in. targi sztuki ludowej, w ramach których swoje produkty promują lokalni dostawcy. Wśród nich Pani Zofia z Żywieckiej Szkoły Folkloru, która z bibuły potrafi wyczarować piękne kwiaty. - W Żywcu tylko kilka osób zajmuje się tego typu rękodziełem. Niektóre elementy robi się dużo wcześniej - dodaje.

Prawdziwa gratka czeka na fanów żywieckiego folkloru w amfiteatrze pod Grojcem. Tam można podziwiać zespoły prezentujące obrzędy, stroje, tańce i pieśni góralskie.

Jak przekonuje Marek Regel z Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, to zaledwie część atrakcji, na które mogą liczyć mieszkańcy i turyści. - W tym roku mamy międzynarodowe spotkania folklorystyczne, w których udział biorą zespoły, m.in. z Meksyku, Japonii, Kazachstanu i z wielu innych krajów. W programie m.in. koncert śpiewaków i kapel góralskich oraz zespołów polskich i zagraniczynch - poinformował.

O tym, że warto wybrać się na jubileuszowe imprezy przekonuje Jadwiga Jurasz, prowadząca estradę w Żywcu. - Jest coraz ciekawiej instrumentalnie, program i poziom artystyczny wciąż mnie zaskakuje. Ludzie są serdeczni i otwarci. Jednym słowem świetna atmosfera - powiedziała.

Jakie miejsca jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając Żywiec? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Goście: Pani Zofia(twórczyni ludowa), Marek Regel (Miejskie Centrum Kultury w Żywcu), Jadwiga Jurasz (prowadząca estradę w Żywcu), Mirosław Dziergas (dyrektor wydziału Turystyki Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Żywcu), Sylwia Krębuszewska-Kozieł (współwłaścicielka piekarni "Gałuszka") , Jacenty Ignatowicz (twórca ludowy), Mariusz Hujdus, (Urząd Miejski w Żywcu), Anna Pietraszko (współtwórca Żywieckiego Suwakowania)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 9.19 i 11.15

kb/abi