Lato z Radiem 2018

Igor Sikorski - paraolimpijczyk, który zdobywa górskie szczyty

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:10
Wysportowany był już od dziecka. Swoich marzeń o sportowej karierze nie porzucił nawet w najbardziej dramatycznym momencie życia. W wieku 17 lat na skutek niefortunnego upadku z wysokości, doznał złamania kręgosłupa. Dziś porusza się na wózku inwalidzkim, ale jego miłość do sportu wciąż jest silna. Jak teraz wygląda życie Igora Sikorskiego?
Audio
  • Rozmowa z paraolimpijczykiem Igorem Sikorskim (Lato z Radiem/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Prazis Images

- Do aktywności sportowej namówił mnie mój rehabilitant. Jestem bardzo wdzięczny mojej rodzinie, która wspierała mnie w tym trudnym okresie. Dla nich wózek nie stanowił przeszkody i gdyby nie oni, to pewnie dłużej zbierałbym się do powrotu - mówi Igor Sikorski.

Sportowiec jest aktualnym brązowym medalistą paraolimpijskim w narciarstwie alpejskim. - To jest sport, w którym zjeżdża się na nartach z dużymi prędkościami. Treningi odbywają się w Alpach. W Polsce ciężko jest uprawiać taką dyscyplinę, dlatego wyjeżdżam do Austrii - dodaje.

Jak sam przekonuje, uprawianie sportu umożliwia mu specjalistyczny sprzęt. - Za pomocą specjalnego siedziska, zamocowanego na ramie ze specjalnym amortyzatorem, można jeździć na narcie. W rękach są kule zakończone płozami, które służą do inicjowania skrętu i utrzymywania równowagi. Główny ciężar spoczywa na jednej narcie, a amortyzator spełnia tutaj funkcję kolana - dodaje.

Jego marzeniem był udział w igrzyskach olimpijskich.- Będąc pełnosprawny, chciałem zostać zawodowym snowboardzistą. Życie potoczyło się inaczej, ale okazało się, że na nartach też da się jeździć - przekonuje.

Zapraszamy do wyłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzą: Monika Tarka-KilenRobert Kilen

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Goście: Igor Sikorski (paraolimpijczyk)

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 10.17

kb