Lato z Radiem 2018

Przełamujemy mity o Bytomiu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 15:27
Choć Bytom kojarzy się z górnictwem, ale obecnie to bardzo zielone miasto. Siedziba najmniejszej opery w kraju i miejsce, gdzie jest najkrótsza w Polsce linia tramwajowa. Miasto ma dwa rynki i średniowieczny układ starówki.
Audio
  • "Lato z radiem" w Bytomiu (Jedynka)
  • Biegają, by pomagać chorym dzieciom (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Felieton Rafała Ziemkiewicza o koncercie The Rolling Stones w Warszawie czyta Wojciech Żołądkowicz, 11.07.2018
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce
Tramwaj linii 38 w Bytomiu - najkrótszej linii tramwajowej w Polsce Foto: Tupungato/shutterstock
07'03 "Lato z radiem" w Bytomiu (Jedynka)

Bytom już od dawna nie ma nic wspólnego z tzw. czarnym Śląskiem. Kopalnie i huty zostały pozamykane, choć w herbie nadal ma fedrującego gwarka. Miasto szczyci się swoją soczystą zielenią i bujną roślinnością. Gniazduje wśród niej jedna trzecia gatunków ptaków, jakie można obserwować w Polsce. Niektóre są chronione przez Unię Europejską.

W mieście można zobaczyć najstarszą na świecie nieprzerwanie funkcjonującą linię kolejki wąskotorowej, którą można dojechać do kopalni srebra w Tarnowskich Górach, wpisanej nie tak dawno na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieformalnym symbolem miasta jest linia tramwajowa 38, najkrótsza w Polsce i jedna z najkrótszych na świecie. Ma 1350 metrów długości.

W Bytomiu działa też najmniejsza opera w Polsce - Opera Śląska
Posłuchaj nagrania audycji, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do tego, że Bytom stał się siedzibą opery i co kryją jej mury.

W cyklu "Jedyny taki ktoś" "Spartanie dzieciom" przekonują, że bieganie może mieć nie tylko cel sportowy, ale też charytatywny. Biorą udział w maratonach, pomagając w ten sposób chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Zebranie środki przekazują na ich leczenie.

- Wszystko zaczęło się 18 lat temu, kiedy na świat przyszła moja pierwsza córka Aleksandra. W trzecim miesiącu życia okazało się, że Ola będzie dzieckiem niepełnosprawnym i w tym momencie całe życie trzeba przestawić o 180 stopni - mówi Michał Leśniewski. - To był dla nas szok, a odskocznią było dla mnie wychodzenie z domu i znalezienie czasu na pobieganie. Z czasem zaczęło brakować pieniędzy na leczenie i rehabilitację Oli. Wtedy ktoś zaproponował, że jeżeli przebiegnę maraton ze skrzydłami to pomoże mi w zakupie psa do dogoterapii dla córki. Pobiegłem. Wszyscy pytali, o co chodzi? I uzbierałem nie tylko na psa. Teraz staram się odpłacać ludziom, którzy są potrzebujący - dodaje rozmówca Agnieszki Ciecierskiej.

Zaś felieton Rafała Ziemkiewicza o koncercie The Rolling Stones w Warszawie przeczytał Wojciech Żołądkowicz.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Prowadzi: Monika Tarka Robert Kilen

Reporterki: Małgorzata Głogowska i Agnieszka Ciecierska

Goście: Dawid Wowra (rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bytomiu), Anna Kowolik (prezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Izabela Osypka (wiceprezes stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych), Leszek Matuszewski (Opera Śląska z siedzibą w Bytomiu), Michał Leśniewski ("Spartanie dzieciom")

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 9.10 - 12.00

ag