Teatr Polskiego Radia

Najlepsze słuchowiska dla dzieci i młodzieży w konkursie Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 [POSŁUCHAJ SŁUCHOWISK]

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 12:10
Festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko teatr dla dorosłych. Ważną częścią wydarzenia są "Dwa Teatry Dzieciom" – słuchowiska skierowane do młodszej publiczności. W konkursie na to najlepsze bierze udział 8 słuchowisk dla dzieci i młodzieży – wszystkie zgłoszone. Taka jest zasada "Dwóch Teatrów", prezentujemy każde z nich.
Warsztaty dla dzieci podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Dwa Teatry
Warsztaty dla dzieci podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu "Dwa Teatry"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • W konkursie biorą udział słuchowiska przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom. Ale także przez Radio Gdańsk, Radio Białystok i Radio Lublin.
  • Prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci odbędą się w Sopocie drugiego i trzeciego dnia festiwalu.
  • Festiwal "Dwa Teatry", największe święto radowej i telewizyjnej twórczości radiowej, rozpoczyna się 22 czerwca 2024. Wydarzenie znów zagości w Sopocie.

Tegoroczna edycja "Dwóch Teatrów" ma bogatą ofertę dla najmłodszych. W samym konkursie "Dwa Teatry Dzieciom" startuje osiem najlepszych słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W programie jest prezentacja słuchowisk, ale także warsztaty dotyczące kulis produkcji słuchowisk oraz warsztaty z realizacji radiowego spektaklu!

Prezentujemy wszystkie zgłoszone w tym roku słuchowiska dla młodszych fanów teatru radiowego.

"Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców"

W tej historii Ryś Pędzelek wyruszy na pełną przygód wyprawę wraz z nowo poznanym przyjacielem - szarym wilkiem Noskiem. Podczas wędrówki czeka ich wiele przygód, między innymi spotkanie z małym czarnym stworzeniem, o którym nigdy wcześniej nie słyszeli. Czego nauczy ich ta podróż?

Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu Dzikie słuchowiska Przygody cętkowanego bohatera i jego przyjaciół. Słuchowisko w ramach cyklu Dzikie słuchowiska/ fot. Polskie Radio

Reżyserem słuchowiska jest Krystian Tyrański. W obsadzie znaleźli się: Agnieszka Kunikowska (Ryś Pędzelek), Jacek Zawada (Szary wilk Nosek), Marta Powałowska (Mama Noska) i Leszek Filipowicz (Narrator).


Posłuchaj
19:47 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Ryś Pędzelek i Wyprawa Dzikich Odkrywców" w reżyserii Krystiana Tyrańskiego

 

Słuchowisko powstało we współpracy Bieszczadzkiego Parku Narodowego z Polskim Radiem Dzieciom. Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Swoją premierę miało 1 stycznia 2024 roku. Prezentacja słuchowiska na Festiwalu "Dwa Teatry" w poniedziałek 24 czerwca 2024 o godzinie 11.45 w Państwowej Galerii Sztuki.


"Alicja w krainie umysłu"

Nie trzeba wpaść do króliczej nory, by odnaleźć swoją baśniową krainę. Czasami wystarczy zamknąć oczy i miejsce pełne czarów odnaleźć w sobie! To słuchowisko zabierze was do magicznego świata, kryjącego się w każdym z nas. Alicja z tej opowieści nie tylko będzie wędrować w nieznane, ale przede wszystkim pozna siebie samą. A Pan Kot poprowadzi nas przez świat kolorów, dźwięków, naszych własnych odczuć i podpowie nam, jak sobie z nimi radzić.
Słuchowisko w reżyserii Wojciech Urbańskiego swoją premierę miało 6 grudnia 2023 na antenie Polskiego Radia Dzieciom. W słuchowisku wystąpili: Robert Jarociński (Kot), Marta Jarocińska (Alicja), Magdalena Herman-Urbańska (Mama).


Posłuchaj
21:46 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko Kamili Biernackiej "Alicja w krainie umysłu" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego

 

Prezentacja słuchowiska w Sopocie, w Państwowej Galerii Sztuki w poniedziałek 24 czerwca 2024 o godzinie 12.20.


"Co trzeba zabrać na wędrówkę"

Papuga Matylda pewnego dnia odlatuje w podróż dookoła świata, zostawiając na sawannie swojego przyjaciela. Słoń Henio chce wyruszyć razem z nią, ale boi się dalekiej wyprawy. Czy znajdzie w sobie odwagę, żeby dołączyć do przyjaciółki? Historia słonika i papugi to opowieść o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak bardzo pragniemy akceptacji i o tym, że warto uwierzyć w siebie.
Słuchowisko Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły swoją premierę miało na antenie Polskiego Radia Dzieciom 1 czerwca 2023. W słuchowisku wystąpili: Ignacy Liss (Henio), Joanna Pach – Żbikowska (Matylda), Izabella bukowska (Mama), Krzysztof Szczepaniak (Eryk).

Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca Historia Henia i Matyldy opowiada o przyjaźni, wybaczeniu i zrozumieniu. O tym, jak pragniemy akceptacji i o tym, jak nauczyć się słuchać swojego serca/ fot. Polskie Radio

Posłuchaj
28:13 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę" w reżyserii Janusza Kukuły

 

Prezentacja słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę" podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w niedzielę 23 czerwca 2023 o godzinie 12.20 w Teatrze Atelier."Silna grupa ze śmietnika"

Reżyserka Iwona Borawska i muzyk Igor Gawlikowski sięgnęli po polską książkę dla dzieci z lat 80. autorstwa Anny Lewkowskiej. "Silna grupa ze śmietnika" jest zabawną opowieścią o drugim życiu przedmiotów wyrzuconych na śmietnik. Warto skupić uwagę młodego słuchacza na przedmiotach z jego najbliższego otoczenia. W świecie rozbuchanego materializmu i chwilowych radości z zakupów, nieprzebranej masy plastikowych gadżetów lądujących na wysypiskach śmieci, ważny jest powrót do nawiązania ciepłych relacji z zabawkami, ze sprzętami, które można uratować, naprawić, podziwiać lub po prostu traktować z szacunkiem.


Posłuchaj
37:52 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko Radia Gdańsk "Silna grupa ze śmietnika"

 

Słuchowisko zrealizowane przez Radio Gdańsk i Teatr Miejski Miniatura. Obsada: Piotr Srebrowski (Budzik), Krystian Wieczyński (Mężczyzna, Scyzoryk), Piotr Kłudka (Długopis), Wojciech Stachura (Gwizdek), Magdalena Żulińska (Uszczelka, Głos 1), Edyta Janusz-Ehrlich (Pinceta), Andrzej Żak (Autor), Jakub Ehrlich (Śmieć 1, Dzbanuszek), Jacek Gierczak (Śmieć 2), Hanna Miśkiewicz 9Sąsiadka, Głos 2).
Słuchowisko swoją premierę miało 2 stycznia 2023 na antenie Radia Gdańsk. W Sopocie, w ramach konkursu, zaprezentowane zostanie w poniedziałek 24 czerwca 2024 o godzinie 10.00 w Państwowej Galerii Sztuki.

"Piąty żywioł" cz. 1 i 2

Akcja słuchowiska "Piąty żywioł" dzieje się ponad wiek wstecz, w Noc Świętojańską. Przywołuje dawne wątki kultury Pomorza, motywy legend, podań ludowych, wierzeń słowiańskich, etyki i zwyczajów przekazywanych międzypokoleniowo. Tytułowy "piąty żywioł" (…) wszystkie żywioły w sobie pomieszczą. A prawda o tym, najpotężniejszym z żywiołów, na wskroś każdemu rozum prześwieca - gdy tylko przyjdzie mu na to - W SERCU - ten właściwy czas…

Autorski scenariusz Jadwigi Możdżer inspirowany jest literaturą źródłową:
Kaszubi Izydora Gulgowskiego (1874-1925), Rok polski obyczaj i wiara Zofii Kossak (1889-1968), Rok Polski w życiu tradycji i pieśni Zygmunta Glogera (1845- 1910).
W słuchowisku usłyszymy muzykę tradycyjną, ludowe pieśni oraz kompozycje autorskie Jadwigi Możdżer. Słuchowisko zawiera różnorodne formy językowe nawiązujące stylizacją do staropolszczyzny, elementy regionalnej gwary i bogactwo form literackich: wiersz, proza, biały wiersz, piosenka. W projekcie współpracują profesjonalni aktorzy, młodzież i dzieci, w tym osoby niedowidzące.


Posłuchaj
32:08 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Piąty żywioł" cz. 1

 

W słuchowisku usłyszymy: Mariana Konrada Rajskiego (Neptun), Jadwigę Możdżer (Narrator, Baba), Magdalenę Szenrok (Baba), Katarzynę Michalską (Foka), Marcina Skowrońskiego (Kraken), Liliannę Teległow (Jurata), Mikołaja Gruszkiewicza (Łowiorz (rybak), Antoninę Możdżer (Siostra rybaka), Annę Andrusiewicz (Rybaczka), Marcela Buczyńskiego (Podchłopie), Miłosza Woynarowskiego (Stary Rybak), Marcela Czwarnóg (Chłop), Dawida Bernarta (Pławkomik), Tosię Surmę (dziecko) oraz Kaję Michalskaą (Asterians Rubens).


Posłuchaj
37:10 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko "Piąty żywioł" cz. 2

 

Słuchowisko zrealizowały Radio Gdańsk, Fundacja Wsparcia Społecznego Jantar oraz OKIS Żukowo, OLPI w ramach programu "Uczymy się w działaniu". Swoją premierę miało na antenie Radia Gdańsk 22 czerwca 2023. Prezentacja dwóch części słuchowiska w Sopocie, w niedzielę 22 czerwca 2024 o godzinie 10.00, w Teatrze Atelier.


"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo"

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do którego zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba. Wyrusza na poszukiwania, a towarzyszy jej idealna chmurka, którą Ktoś Bardzo Ważny chce dać znać, że nasi bliscy zawsze są obok. Baśń inspirowana życiem, dedykowana zmarłemu Maćkowi, tacie czteroletniej córeczki.


Posłuchaj
31:15 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko Doroty Sokołowskiej "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo"

 

Słuchowisko Radia Białystok w reżyserii Doroty Sokołowskiej. W obsadzie: Klaudia Komosińska (Alusia), Krzysztof Ławniczak (narrator), Marek Tyszkiewicz (Sąsiad). Słuchowisko miało swoją premierę na antenie Radia Białystok 25 grudnia 2023. W Sopocie będzie je można usłyszeć ponownie na specjalnym konkursowym pokazie, w Teatrze Atelier, w niedzielę 23 czerwca 2024 o godzinie 11.30.


"Arkusz Jurora"

Słuchowisko adresowane do zainteresowanych twórczością literacką uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Pozytywne i negatywne spojrzenie jurorki XIX Wojewódzkiego Konkursu Literackiego w Lublinie, zarazem dziennikarki radiowej, na wybrane utwory (głównym hasłem konkursu słowo "cisza"). Prezentacja utworów i tzw. uwagi w formie literacko-muzycznej zabawy, w której bierze udział zespół wykonawców. Różnorodne formy literackie – wiersze, opowiadania staramy się przełożyć na język mediów (m.in. serial telewizyjny). W ostatecznej (premierowej) wersji słuchowiska reżyserka zachowała m.in. spontaniczne uwagi kierowane na żywo do aktorów podczas realizacji nagrania.

Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej swoją premierę miało na antenie Radia Lublin 29 kwietnia 2023. W obsadzie znaleźli się: Maria Brzezińska (MB), Ewa Dados (ED), Martyna Sabak (SAB), Tomasz Bielawiec (TB), Marcin Sanakiewicz (MS), Jarosław Zoń (JZ).


Posłuchaj
24:24 Dwa Teatry 2024 Słuchowisko Marii Brzezińskiej "Arkusz Jurora"

 

Na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie prezentacja słuchowiska zaplanowana jest w poniedziałek 24 czerwca 2024 o godzinie 11.00 w Państwowej Galerii Sztuki.

 

Tegoroczne festiwalowe jury to: Anna Wieczór, Dorota Landowska, Joanna Bachura-Wojtasik, Malina Prześluga i Piotr Salaber.

Festiwal "Dwa Teatry" rozpoczyna się 22 czerwca, zakończy zaś 24 czerwca. W tym roku wydarzenie ponownie zagości w Sopocie.


Czytaj także:


***

Teatr Polskiego Radia/mt/wmkor