Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom na Festiwalu "Dwa Teatry". Za nami 4 dni pełne twórczych spotkań!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 10:15
Zakończył się XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wzorem poprzednich lat, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wiele twórczych spotkań, które zaowocowały wspaniałymi nagraniami z udziałem dzieci. Były m.in. warsztaty radiowe "Włącz wyobraźnię", "Daj Fredrze słowo", prezentacje konkursowych słuchowisk dla dzieci i młodzieży i audycje plenerowe. Nagrane próby pracy z mikrofonem zostaną udźwiękowione i wyemitowane na antenie stacji. Zapraszamy do lektury i wysłuchania fragmentów nagrań zrealizowanych z dziećmi w Zamościu. 
Warsztaty Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom. Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka PRD i dzieci, uczestnicy warsztatów.
Warsztaty "Włącz wyobraźnię z Polskim Radiem Dzieciom". Na zdjęciu Martyna Chuderska - dziennikarka PRD i dzieci, uczestnicy warsztatów.Foto: Cezary Piwowarski/PR

Podczas odbywającego się w dniach 16-19 czerwca XXII Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło na warsztaty "Włącz wyobraźnię" i "Daj Fredrze słowo". Podczas spotkania opowiadaliśmy młodym uczestnikom o radiu, o dźwięku i o tym, jak się nagrywa słuchowisko. Za przykład posłużyły fragmenty słuchowisk, których producentem było PRD "Babcocha" i "Podróżniczek i gniazdo lodowego olbrzyma". Uczestnicy warsztatów radiowych mieli okazję aby wziąć do ręki scenariusz, stanąć przed mikrofonem, wcielić się w rolę aktorów i własnym głosem opowiedzieć przygody bohaterów.

Była to prawdziwa zabawa w teatr, jednak zanim dźwięki zostały nagrane, a później zmontowane, trzeba było najpierw sprawdzić, jak to z tymi różnymi dźwiękami jest. Posłuchaj relacji z warsztatów.

Posłuchaj
04:44 jak dziś nagrywaliśmy babcochę i co się dzieje teraz w zamościu.mp3 Warsztaty "Włącz wyobraźnię" z Polskim Radiem Dzieciom - relacja - Dzień czwarty

Przygotowana w komputerze baza dźwięków służyła pobudzeniu wyobraźni. Zadaniem dzieci było słuchanie dźwięków z zamkniętymi oczami, żeby móc sobie wyobrazić to, co aktualnie słyszą. Dzieci miały okazję zetknąć się z prawdziwym scenariuszem, dowiedzieć się, jak czyta się taki scenariusz, wystąpić przed mikrofonem, poczuć się jak aktorzy i za pomocą własnego głosu wcielić się w role bohaterów słuchowisk. 

Posłuchaj
05:57 dwa Teatry Dzieciom dzień 1 - relacja z nagrywania podróżniczka.mp3 Dwa Teatry Dzieciom dzień 1 - relacja z nagrywania słuchowiska "Podróżniczek". Materiał reporterski Julii Rozbieckiej.

Warsztaty "Włącz wyobraźnię" z Polskim Radiem Dzieciom. Warsztaty "Włącz wyobraźnię" z Polskim Radiem Dzieciom.

- Utrzymanie uwagi dzieci to arcytrudne zadanie, powiedziała Daria Druzgała - Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom. - My mamy na to swoje patenty, żeby tę koncentrację utrzymać. Mamy opaski na oczy, żeby tych bodźców zewnętrznych było jak najmniej i żeby można było oprzeć się na wspaniałym zmyśle jakim jest słuch. Dzieci wchodząc w ten świat nagle odkrywają zupełnie coś innego. I to też jest fascynujące - dodała Redaktor Naczelna PRD. 

Więcej w nagraniu video.


Celem warsztatów była realizacja nagrania wierszy dla dzieci Aleksandra Fredry. Głosów do nagrań użyczyli młodzi uczestnicy warsztatów. Warsztaty uwrażliwiały młodych ludzi na słowo - zarówno pisane, jak i to mówione. Dlatego do mikrofonu czytane były wiersze Aleksandra Fredry, które napisał do sztuki "Pan Jowialski". A bohaterowie tych wierszy - małpa, osioł, koguty, sowa - to zwierzęta, których cechy można było łatwo dźwiękiem "wyolbrzymić". Głosem aktora - także młodego aktora - nadać tym bohaterom niepowtarzalny rys i charakter. Pracując nad dźwiękową "budową" charakterów postaci, uczestnicy warsztatów uczyli się pracy z mikrofonem, oraz tego jak "mówić" słowo pisane, żeby słuchacz w nie uwierzył. Sprawdziliśmy jak można w radiu robić efekty dźwiękowe - także do wiersza "Małpa w kąpieli". Porozmawialiśmy też o tym, czy w "recytowaniu" poezji i mówieniu prozą jest jakaś różnica. 

Produkcje Polskiego Radia Dzieciom "Podróżniczek i gniazdo Lodowego Władcy" oraz "Babcocha" to słuchowiska, które zostały nominowane w konkursie słuchowisk dla dzieci i młodzieży. W kategorii tej nominowano łącznie 9 słuchowisk rozgłośni regionalnych: Polskiego Radia Białystok, Radia Kraków, Radia Dla Ciebie i  Radia Koszalin.  

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży otrzymał w tym roku utwór "Inwazja robotów" Andrzeja Bajguza z Polskiego Radia Białystok. W konkursie w tym roku rywalizowało 28 realizacji radiowych, w tym 9 dla dzieci oraz 16 produkcji telewizyjnych.
--->>>Słuchowiska można posłuchać na stronie dwateatry.polskieradio.pl, zaś rozmowy z twórcą w audycji "Kulturoteka" nadanej plenerowo z Zamościa.

Nagrodzone słuchowisko powstało jako dzieło pracy rodziny autora, a motywem do napisania tekstu stał się sen jednej z córek Andrzeja Bajguza. Tuż po ceremonii wręczenia nagród, z reżyserem i autorem tekstu słuchowiska "Inwazja robotów" rozmawiała Julia Rozbiecka - reporterka Polskiego Radia Dzieciom.

Posłuchaj
03:54 Grand Prix dla słuchowiska dla dzieci i młodzieży 23.mp3 Rozmowa z Andrzejem Bajguzem - twórcą słuchowiska "Inwazja robotów" chwilę po ceremonii wręczenia nagrody_19.06.23_Zamość

 

W Zamościu podczas Festiwalu "Dwa Teatry" Polskie Radio Dzieciom przygotowało także  wystawę plenerowa "Fredro w obrazku"  - prezentację 16 zwycięskich prac plastycznych dzieci – Laureatów konkursu zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. 
Pretekstem do zorganizowania konkursu była przypadająca w tym roku 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, twórcy kilkudziesięciu utworów scenicznych, fars, grotesek, autora doskonale wszystkim znanych bajek i wierszy. Konkurs zaś był okazją by przypomnieć najsłynniejsze z nich. Na wystawie prezentujemy najciekawsze interpretacje słynnej "Małpy w kąpieli", "Pawła i Gawła", "Bajki o sowie", "Kogutów" i "Bajeczki o osiołku".

Wystawa prac Laureatów konkursu plastycznego "Fredro w obrazku" - nagroda w konkursie PRD. Dwa Teatry, Rynek Wodny w Zamościu. Wystawa prac Laureatów konkursu plastycznego "Fredro w obrazku" - nagroda w konkursie PRD. Dwa Teatry, Rynek Wodny w Zamościu.
Wystawa prac Laureatów konkursu plastycznego "Fredro w obrazku" - nagroda w konkursie PRD. Dwa Teatry, Rynek Wodny w Zamościu. Wystawa prac Laureatów konkursu plastycznego "Fredro w obrazku" - nagroda w konkursie PRD. Dwa Teatry, Rynek Wodny w Zamościu.


Polskie Radio Dzieciom nadało również audycje plenerowe:
16 czerwca "Popołudnik" (godz. 15.00 – 18.00)
18 czerwca "Kulturoteka" (godz. 16.00 – 17.00

To dla dzieci okazja do wzięcia udziału w audycji na żywo oraz przyjrzenia się pracy dziennikarzy i wydawców. 

Audycja "Kulturoteka" prosto z Zamościa. Audycja "Kulturoteka" prosto z Zamościa.

Audycja "Popołudnik" z Zamościa. Audycję prowadzą dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska i Patryk Bartoszewski. Audycja "Popołudnik" z Zamościa. Audycję prowadzą dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska i Patryk Bartoszewski.


--->WIĘCEJ INFORMACJI NA DWATEATRYDZIECIOM.POLSKIERADIO.PL <---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

KLIKNIJ I SŁUCHAJ CO GRAMY TERAZ

Zobacz także
Czytaj także

Zakończył się Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Zobacz video z warsztatów PRD

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 22:20
W dniach 10-13 czerwca – po raz drugi w Zamościu – odbył się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W programie m.in. konkursy słuchowisk radiowych oraz spektakli telewizyjnych. Oprócz festiwalowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, w stolicy Roztocza odbyły się prezentacje twórczości ukraińskich artystów. Wiele ciekawego działo się również na antenach publicznego nadawcy oraz w internecie. Uruchomiony został specjalny serwis dwateatry.polskieradio.pl, w którym znajdują się konkursowe audycje i informacje o festiwalowych aktywnościach antenowych wszystkich programów publicznego nadawcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyniki konkursu "Mój świat" na najlepsze scenariusze słuchowisk dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:26
"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to nagrodzone scenariusze słuchowisk Konkursu "Mój świat" Polskiego Radia Dzieciom, Teatru Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nagrodzone słuchowiska zostaną zrealizowane i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera słuchowiska "Co trzeba zabrać na wędrówkę" na platformie podcastowej PR

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 08:00
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępne premierowe słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę". Jest to dzieło, które otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie "Mój świat" zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia i ZAiKS. Autorką nagrodzonego scenariusza jest Małgorzata Czerwień. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły. Zapraszamy!
rozwiń zwiń