Redakcja Programów Katolickich

"Istnieje niebo, jest inny świat". Ks. prof. Pawlina o przesłaniu uroczystości Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 16:17
- Tego dnia zatrzymuje się codzienne życie. Wszyscy wychodzimy z domów, idziemy na cmentarze, bo czujemy, że nie można pozostać w domu. Wielu z nas nie tylko zapala znicze i zostawia kwiaty, ale też myślą idzie gdzieś dalej. Zadajemy sobie pytanie: gdzie są ci ludzie, którzy zostali pochowani? Co się teraz z nimi dzieje? - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie. 
Cmentarz. Zdjęcie ilustracyjne
Cmentarz. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to czas, gdy patrzymy na życie z innej perspektywy. Na dłużej zatrzymujemy się nad sensem czasu, który jest nam dany. Inaczej widzimy przemijanie, odchodzenie i śmierć, która staje się przejściem do innego świata.

Bartołd1200.jpg
Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Bartołd: oddajemy cześć tym, którzy weszli do chwały niebieskiej

- Tego dnia zatrzymuje się codzienne życie. Wszyscy wychodzimy z domów, idziemy na cmentarze, bo czujemy, że nie można pozostać w domu. Wielu z nas nie tylko zapala znicze i zostawia kwiaty, ale też myślą idzie gdzieś dalej. Zadajemy sobie pytanie: gdzie są ci ludzie, którzy zostali pochowani? Co się teraz z nimi dzieje? - powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina. 

Jak zaznaczył, w uroczystość Wszystkich Świętych uświadamiamy sobie, że istnieje inny świat, wieczność, że istnieje niebo.

Posłuchaj
21:04 _PR24_AAC 2021_11_01-15-35-54.mp3 Ks. prof. Krzysztof Pawlina o uroczystości Wszystkich Świętych (Temat dnia)

- Pamiętam rozmowę z jedną z kobiet, z matką, która straciła swojego syna w wypadku samochodowym. Chodziła na cmentarz bardzo często. Prawie codziennie przesiadywała tam kilka godzin. Powiedziałem jej, że nie spotka tam syna. Zapytałem, po co tam tyle siedzi. A ona odpowiedziała: "może i nie spotkam syna, ale tak sobie siedzę przy nim i moją myślą i sercem idę do nieba" - opowiadał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "cmentarz jest dla nas takim miejscem, skąd wstępujemy do nieba". - Na razie myślą, sercem. Ale jest to przecież miejsce zmartwychwstania. Cmentarz wymaga szacunku. Tu spoczywają ludzie, którzy czekają na zmartwychwstanie - podkreślił. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Rozmawiał: Przemysław Goławski 

Gość: ks. prof. Krzysztof Pawlina (przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i rektor Akademii Katolickiej w Warszawie)

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 15.36

bartos

Czytaj także

Ks. prof. Krzysztof Pawlina: dzień Wszystkich Świętych to okazja do trzech darów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 08:15
- Te dary możemy ofiarować rodzinie, najbliższym, także zmarłym - mówi przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina. Wymienia dar pamięci, modlitwy i przebaczenia.
rozwiń zwiń