Redakcja Programów Katolickich

Podsumowania i plany

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 14:00
Co przyniesie nowy rok 2017, czym nas zaskoczy i zadziwi? Zanim odsłoni jednak przed nami swoje - oby pogodne oblicze, spójrzmy na to, co było. Zapraszamy na przegląd wydarzeń, które zapisały się w historii ubiegłego roku.
Audio
Podsumowania i plany
Foto: pixabay/domena publiczna

- Nowy rok to moment graniczny, który jak każdy początek przynosi obawy. Warto dzielić je wspólnie ożywiając w sobie nadzieje. To podtrzymuje i wzmacnia. Temu służy wspólnota – rozpoczął ks. Krzysztof Ołdakowski. – Odkładamy dziś na półkę kalendarz zapisany wydarzeniami z roku 2016. Do historii przechodzą już wydarzenia znaczone tą datą. Wieloma z nich żyliśmy wspólnie, są też takie, które na trwałe zapiszą się nie tylko w pamięci, ale i radiowym archiwum. Dziś przypomnimy najważniejsze z nich - dodał.

Kościół dał nam w tym roku wielu orędowników, którzy będą nas wspierać w kolejnych latach i wiekach. 2016 r. obwieścił światu kolejnych 10 świętych i 14 błogosławionych. Przypomnieliśmy ich sylwetki, o których opowiadali goście w Familijne poranki Jedynkowe.

 

- 2016 r. to kolejny rok pontyfikatu papieża Franciszka. Odsłania on oryginalną myśl duszpasterską następcy św. Piotra, której jedną z cech jest podążanie na peryferia Kościoła – przypomniał ks. Krzysztof Ołdakowski.

Razem z o. Andrzejem Majewskim jezuitą i dyrektorem programowym Radia Watykańskiego podsumowaliśmy podróże papieskie w minionym roku. – Papież odwiedził w tym czasie 8 krajów i już podczas pierwszej pielgrzymki zatrzymał się w Meksyku i Kubie – powiedział o. Andrzej Majewski. – Następnie były jeszcze: Grecja, Armenia, Gruzja, Azerbejdżan i Szwecja.

Obecność papieża przemienia ludzi, ale także i miejsca, gdzie pielgrzymuje. Najlepszym przykładem może być tegoroczna wizyta w Polsce i Światowe Dni Młodzieży. – Papież Franciszek świetnie wpisuje się w to pielgrzymowanie młodzieży. Nie przyjechał właściwie do Polski, ale na spotkanie z młodymi. Franciszek nie lubi powtarzać gestów, które czynili jego poprzednicy, a jednak udało mu się nawiązać świetny dialog z młodymi - zupełnie spontaniczny. To pokazywało jak czuje młodzież i jak dobrze jest przez nich rozumiany – dodał jezuita.

Jak zapowiedział o. Andrzej Majewski w maju 2017 papież będzie w Fatimie i Bangladeszu. Wspominał o Indiach i jednym z krajów afrykańskich, ale jak na razie Watykan nie ujawnił jeszcze szczegółów.

 

Nadzieja na pokój to jedno z najbardziej naglących pragnień otwierających nowy rok zarówno w wymiarze osobistym, narodowym, ale także powszechnym – powiedziała Małgorzata Bartas Witan.

Światowy Dzień Pokoju to 50-letnia tradycja otwierająca każdy nowy rok, w formie zaproponowanej przez papieża Pawła VI. Z jego inicjatywy obchodzimy go 1 stycznia. – Dziś ta zachęta jest jeszcze bardziej aktualna by budować pokój. Papież Franciszek zachęca również aby we wszystkich działaniach wyzbyć się przemocy. Przestrzega też przed „straszliwą wojną światową w kawałkach” - powiedział ks. Grzegorz Michalczyk duszpasterz środowisk twórczych.

Przełom roku to również kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, zainicjowany w latach 70-tych przez brata Rogera założyciela wspólnoty ekumenicznej braci Taize. - Po raz pierwszy w tej części Europy odbywa się to spotkanie. Do tej pory najdalej na wschód była Polska. Ryga stanowi środek krajów bałtyckich w sposób reprezentacyjny. Łotwa jest krajem otwartym na duchowość, która w znacznej mierze jest jednak sprywatyzowana - powiedział o. Tadeusz Cieślak. – Pierwszym murem jaki trzeba był zburzyć, to nieufność. Wezwanie Taize jakie płynie z tych spotkań, czyli otwartość do przyjęcia pielgrzymów, była więc dużym krokiem dla mieszkańców Łotwy.  

Podsumowania minionego roku dokonał także w audycji abp. Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski. – Obchodziliśmy pamiątkę chrztu Mieszka I, wprowadzającego do chrześcijańskiej rodziny ludów i narodów wszystkich, którzy stanowili wówczas państwo. Trzeba pamiętać, że chrzest jest jednak jak najbardziej wydarzeniem osobowym, dotyczącym konkretnego człowieka, który będąc w dużej grupie tworzy narody – powiedział abp. Wojciech Polak. - Teraz wszystko zależy od nas. Mówiąc obrazem papieża: jeśli wstaniemy z kanapy i założymy buty, które będą nas prowadziły po drogach tego świata, ku Chrystusowi. Oby to był rok dobrego słowa! – dodał prymas.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i ks. Krzysztof Ołdakowski

Data emisji: 1.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00