Redakcja Programów Katolickich

Hosanna synowi Dawidowemu!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 14:00
Niedziela Palmowa upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, kiedy czczony był przez witających go ludzi. Jak wyglądało to wówczas i jak współcześni chrześcijanie upamiętniają to wydarzenie?
Audio
palmy
palmyFoto: Alina Zienowicz/ Wikimedia Commons

Początki jerozolimskich procesji Niedzieli Palmowej sięgają czasów bizantyjskich. Odtąd była ona tradycyjnie wielkim świętem "ludów i narodów“. Do dziś w procesji prowadzącej z Góry Oliwnej w mury Starego Miasta biorą udział tłumy miejscowych chrześcijan oraz pielgrzymów z całego świata, w tym także Polacy.

O radosnej popołudniowej procesji, która przeszła ulicami Jerozolimy opowiedzieli w Familijnej Jedynce, radiowi wysłannicy: Monika Tarka i Robert Kilen. - Obchody niedzieli palowej zaczynają się w Bazylice Grobu Pańskiego, w której uczestniczą setki kapłanów – powiedziała Monika Tarka. W rozmowie z franciszkańskim przełożonym Bazyliki o. Zacheuszem Drążkiem dodała też, że w procesji, która kończy się na dziedzińcu sanktuarium św. Anny uczestniczą setki wiernych. - To jedyny dzień, w którym możemy jako chrześcijanie uczestniczyć w tak wielkiej procesji. Każda wspólnota ma swoje śpiewy gitary, wymachują palmami – powiedział o. Zacheusz.

- Od kilku dni wiedzieliśmy, jak były one wyplatane na ulicy – relacjonował Robert Kilen i dodał, że cała procesja idzie około 3-4 godzin, a jej trasa liczy kilka kilometrów.

Po uroczystym poświęceniu palm, wielka procesja upamiętniająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy wyruszyła tradycyjnie ze szczytów Góry Oliwnej kościoła w Betfage, następnie dotarła na teren ogrodów przy kościele św. Anny, którą opiekują się ojcowie biali misjonarze z Afryki. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy gościć tu pielgrzymów biorących udział w wydarzeniach Niedzieli Palmowej. To ciężka praca zachować tu porządek, ale staramy się – żartowali bracia.

 


Posłuchaj
03:49 abyś.mp3 Abyś dzień święty święcił

 


Jeśli chodzi o polskie tradycje związane z Niedzielą Palmową, to jak podkreślił ks. Marcin Plamka, redemptorysta, słynie z nich Lipnica Murowana, jedno z wyjątkowych miasteczek położonych w ziemi tarnowskiej. - Tam tradycje kościelne związane z obchodami Wielkanocy są bardzo bogato rozbudowane. Polskie palmy mają swój szczególny koloryt. Sporządzane są różnego rodzaju tradycyjnych materiałów: źdźbła traw, kłosów zbóż, które często są dodatkowo barwione. W Lipnicy są one zbudowane z witek wierzbowych obwiązywanych wokół sztywnego rdzenia i zdobione okółkiem kwiatów z kolorowej bibuły. Mogą one osiągać gigantycznych rozmiarów. Aby ją postawić używa się nawet sprzętu zmechanizowanego – powiedział ks. Marcin Plamka.

Niedziela Palmowa lub „Niedziela Męki Pańskiej”, zwana jest też „Kwietną” lub „Wierzbną”, kiedy w niedzielach odczytywana jest pasją według jednego z ewangelistów synoptycznych. To dzień kiedy słyszymy słowa o ukrzyżowaniu, śmierci i złożeniu do grobu.

W Niedzielę Palmową obchodzony był w diecezjach 32. Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji papież Franciszek wystosował specjalne Orędzie, które zostało omówione podczas audycji.

Ponadto w audycji o pierwszej rocznicy śmierci ks. Jana Kaczkowskiego (28 marca). Z tej okazji wydawnictwo „Więź” opublikowało książkę wywiad-rzekę, który przeprowadziła z nim Katarzyna Jabłońska. Książka dotyczy wchodzenia człowieka w chorobę i przygotowywania się chorego do nieuchronnej śmierci. Jej tytuł to "Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby". W audycji można było wysłuchać rozmowy z autorką książki.

W rocznicę śmierci o. Jerzego Zakrzewskiego, przygotowane zostały wspomnienia o niezwykłym duszpasterzu chorych, teologu, kierowniku duchowym i cenionym spowiedniku, a przede wszystkim cichym bohaterze dnia codziennego, który blisko 40 lat spędził na wózku inwalidzkim. Osobę zmarłego przed rokiem duchownego wspominali jego współbracia: o. Marek Blaza i o. Krzysztof Ołdakowski.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski

Data emisji: 09.04.2017 r.

Godzina emisji: 06.00