Redakcja Programów Katolickich

Zło dobrem zwyciężaj - 70 lat ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:00
Dziś miałby 70 lat. 14 września 1947 roku w Okopach przyszedł na świat Alfons Popiełuszko późniejszy - Jerzy Aleksander. Jaki był, jak wspominają go ci, którzy go znali i jakim widzą go Ci, którzy zgłębiali historię jego życia?
Audio
Ks. Jerzy Popiełuszko
Ks. Jerzy PopiełuszkoFoto: Public domain/Wikimedia Commons

Podczas modlitwy w kościele św. Braci Męczenników w Bydgoszczy ks. Jerzy Popiełuszko modlił się tymi słowami się: „Dziękuję Ci, Matko, za wszystkich, którzy nie dają się zwyciężyć złu, ale zło zwyciężają dobrem. Tylko ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro.”

Kilka lat później Jan Paweł II mówił we Włocławku, że nie wolno traktować ks. Jerzego jako tego, który służył pewnej sprawie w porządku politycznym, bo chociaż była to wielka sprawa, to trzeba go widzieć i czytać w całej prawdzie jego życia.

Podczas pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II w 1991 roku do Polski, Jan Paweł II wspominał księdza Jerzego, mówiąc, że jest on wzorem w budowaniu duchowej jedności Europy.

Ksiądz Popiełuszko przeszedł w swoim życiu nie jedną przemianę. Najbardziej frapująca jest dla wielu zmiana imienia, która miała miejsce podczas jego studiów w seminarium warszawskim. Jak tłumaczyła dr Ewa Czaczkowska - historyk, autorka książki „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego”, na chrzcie nadano mu imię Alfons, które związane było z jego wujem. - Na wschodzie kraju, imię to nie kojarzyło się tak pejoratywnie jak w Warszawie. Przez bliskich do końca nazywany był jednak Alkiem – powiedziała dziennikarka. – Pisząc książkę, nie miałam osobistego stosunku do ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas przygotowywania książki, postać ta stała się jednak dla mnie bardzo bliska.

- Wszyscy, którzy go znali odnosili się wobec niego z wielkim entuzjazmem. Wtedy zdałem sobie sprawę, że mam do czynienia z kimś wyjątkowym – wspominał ks. Jan Sikorski, od 1981 r. duszpasterz internowanych działaczy Solidarności na Białołęce, a po śmierci ks. Popiełuszki odpowiedzialny za prowadzenie Mszy Świętej za Ojczyznę w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Jak podkreślił o. Wacław Oszajca, z jednej strony ks. Jerzy Popiełuszko tworzył środowisko wokół kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, a z drugiej strony to środowisko tworzyło jego. - Tak się szczęśliwie złożyło, że odpowiedni człowiek znalazł się na odpowiednim miejscu i czasie. Jego msze za ojczyznę wkrótce zaczęło naśladować wielu wikariuszy i proboszczów w małych miejscowościach, a nawet na wsiach - podkreślił o. Wacław Oszajca.

We wspomnieniach Adama Woronowicza, odtwórcy głównej roli w filmie Rafała Wieczyńskiego p.t.: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, Kościół był przestrzenią wolności. - Obraz ks. Jerzego, jaki miałem w głowie jako dziecko, to skromny kapłan patrzący się z obrazka. Słyszałem od rodziców, że jest odważny, głosi prawdę i nie boi się. Kiedy dostałem tę rolę, to kupiłem kazania księdza Jerzego, ponieważ chciałem się dowiedzieć co on takiego powiedział, że musiał zapłacić za to tak wysoką cenę - powiedział aktor.

Jak potwierdziła Ewa Czaczkowska czytając kazania ks. Jerzego naprawdę nie ma tam nic zaskakującego. Jednak w tamtych czasach nie było zwyczajne mówić o wartościach, które są należne każdemu człowiekowi. Ks. Popiełuszko mówił o wolności, szacunku dla ludzkiej godności, solidarności, prawdzie i sprawiedliwości. To pokazuje, że tamten system zbudowany był na kłamstwie, bo takie słowa były wówczas groźne – tłumaczyła historyk i dodała, że chociaż dziś wszystko to mamy, to nie oznacza, że nie powinniśmy wciąż zabiegać i realizować tych wartości.

Ks. Jerzy Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską 19 października 1984 roku.  Prymas, śp. Kard. Józef Glemp miał powiedzieć,  że bardzo potrzebny jest Polsce nowy ksiądz Popiełuszko i to może nie jeden. Historia życia i męczeńska śmierć tego kapłana, z chwilą ogłoszenia go błogosławionym 6 czerwca 2010 r. przez wysłannika papieża Arcybiskupa Angelo Amato, rozszerza się na coraz to nowe duchowe obszary. 

Jak podkreśliła dr. Ewa Czaczkowska, ks. Jerzy Popiełuszko wciąż w nas żyje. - Ta historia się nie zamknęła. To nie jest święty odłożony na półkę. Spośród 1050 relikwiarzy, około 700 jest w Polsce, reszta jest na świecie. Oznacza to, że wartości które głosił, są potrzebne w różnych częściach świata.

 

Ponadto w audycji:

- pielgrzymka Ojca Świętego do Kolumbii.

- Targi Dobroczynności Veritatis Splendor,

- Narodowa pielgrzymka chorych, niepełnosprawnych, kapelanów, lekarzy i wolontariuszy do Lourdes, z okazji 25. rocznicy Światowego Dnia Chorego,

- Dzień Golgoty Wschodu – czyli o rocznicy agresji sowieckiej na Polskę,

- Dzień Środków Społecznego Komunikowania wraz z orędziem Papieża Franciszka na 51. Dzień Środków Społecznego,

- o rozpoczynającej się kampanii Caritas Polska „Kromka Chleba”,

- Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę,

- Narodowy Kongres Trzeźwości.

 


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 17.09.2017 r.

Godzina emisji: 06.00