X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Mocna modlitwa słabych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 06:00
Październik to miesiąc, któremu patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka, od ponad 100 lat podpowiada, że małość i ufne poddanie się Bogu to droga do prawdziwej wielkości. W Familijnej Jedynce zapraszamy na opowieść o potędze różańca na szlaku pielgrzymki do Lourdes, gdzie w 1858 r. Maryja objawiła się 14-leniej Bernadecie. Czy modlitwa na paciorkach, to mocne doświadczenie wiary, a może skarb, który należy odkryć?
Audio
Grota w Lourdes
Grota w LourdesFoto: Irena Świerdzewska

Cztery części, każda po pięć tajemnic życia Chrystusa ukrytych i powtarzanym w rytmie modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo. Dzięki modlitwie różańcowej odkryć można tajemnice zarówno w radości, jak i bólu, zdrowiu i chorobie od dziesiątek lat. Doświadczenie ludzi chorych jest w tej kwestii szczególnie wymowne.

Różaniec i dzień chorego prowadzą do miejsca, gdzie od niemal 160 lat pielgrzymuje miliony ludzi spragnionych pokoju serca. Jak powiedział abp. Henryk Hoser, który odprawiał pielgrzymów przed wyruszeniem w drogę do Lourdes, wiele osób wiezie tam ogromny bagaż swoich problemów nie tylko zdrowotnych, ale i życiowych. - Przedstawią je wszystkie Matce Bożej, a ich droga powrotna będzie dużo lżejsza – powiedział arcybiskup. - Człowiek może być chory we wszystkich wymiarach: cielesnym, duchowym i psychicznym. Matka Boża będzie wiedziała, w którym każdego z nich umocnić – dodał metropolita.

 


Posłuchaj
21:52 FJ 1.10. Reportaż LOURDES.mp3 Reportaż z Lourdes

Zdaniem ks. dr hab. Janusza Królikowskiego, skuteczność modlitwy to jedne z najczęstszych pytań jakie stawiają sobie ludzie. - Różaniec to modlitwa zakorzeniona w rozpamiętywaniu dziejów zbawienia, czyli tego, że Bóg działa na rzecz człowieka i pokazuje nam, co możemy zdziałać w oparciu o wiarę. Aby modlitwa była skuteczna musi mieć intencję, czyli sformowaną prośbę, musi być wyrazem ludzkiej decyzji. Wierzymy, że to nasze przekonanie nie jest próżne – tłumaczył gość audycji.


Posłuchaj
03:18 FJ 1.10.ks Janusz Królikowski.mp3 ks Janusz Królikowski o skuteczności modlitwy różańcowej
 

    


Posłuchaj
02:55 FJ 1.10. Różańcowe małżeństwo.mp3 Różańcowe małżeństwo

 

Wysłuchane modlitwy oraz wielkie dzieła, które dokonały się za jej sprawą, pozostają faktem i zachęcają do tego, aby dzięki niej zmieniać losy świata.

Wiele osób włącza się w różne różańcowe inicjatywy takie jak Kółka czy Jerycha różańcowe, różaniec rodziców za dzieci. Krucjata Różańcowa za Ojczyznę to wspólnota ludzi, którzy poczuli żywy zapach różanego ogrodu Maryi. Rodzina różańcowa kwitnie na Jasnej Górze od wielu lat. - Zobowiązaniem, które włącza do Rodziny jest modlitwa, w różnych formach przynajmniej 1 tajemnicy dziennie. Istotą przynależności jest duchowe łączenie z Jasną Górą poprzez modlitwę, zgodnie z myślą Prymasa Tysiąclecia, który widział to miejsce jako takie, które zbiera w sobie życie całego Kościoła​ – powiedział o. Marek Nowacki dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.


Posłuchaj
03:21 FJ 1.10. o. Marek Nowacki.mp3 o. Marek Nowacki Jasnogórska Rodzina Różańcowa

 

Okazją do tego, aby wyruszyć za rękę z Maryją jest udział w spektakularnym wydarzeniu, w święto Matki Bożej Różańcowej. Akcja utworzenia żywego łańcucha modlitewnego wzdłuż całej granicy Polski odbędzie się już 7 października.

W ramach akcji wyznaczonych zostało ponad 330 kościołów stacyjnych. W każdym z nich o godz. 10.30 odbędzie się spotkanie, a pół godziny później Msza Święta, potem nabożeństwo, adoracja, a o godz. 13.00 wszyscy ruszają do stref modlitwy. Różaniec rozpoczyna się o godz. 14.00.


Jak podkreślił Łukasz Witkiewicz to był pomysł, który pochodził od Ducha Świętego. - Rok temu na Jasnej Górze miała miejsce Wielka Pokuta. Wówczas ludzie należący do Jerycha Różańcowego omadlali to wydarzenie. Pomyślałem sobie, że można w ten sposób omodlić całą Polskę, żeby to była taka sztafeta. Potem pomysł został rozszerzony, żeby ludzie stanęli wzdłuż granic. Tak powstała idea Różańca do granic - tłumaczył jej organizator.

Odpowiadając na wezwanie Matki Bożej do ratowania świata modlitwą różańcową, wspólnie z innymi uczestnikami modlić się będą, aktorzy, piosenkarze, dziennikarze: Cezary Pazura, Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Ewa Ziętek, a także Dariusz Kowalski i wielu innych.

– Chodzi o to, aby w akcję włączyło się jak najwięcej osób, dzięki czemu chcemy poruszyć jak najwięcej serc - powiedział Maciej Bodasiński. – Poprzez akcję Różaniec do granic zapraszamy do duchowego działania na rzecz ojczyzny - dodał organizator.


Posłuchaj
02:01 [ PR1]PR1 (mp3) 1 październik 2017 06_16_59.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
04:08 [ PR1]PR1 (mp3) 1 październik 2017 06_50_18.mp3 Rozważania do czytań

  


Posłuchaj
12:39 [ PR1]PR1 (mp3) 1 październik 2017 08_21_37.mp3 Ważne sprawy


Posłuchaj
12:35 [ PR1]PR1 (mp3) 1 październik 2017 08_38_04.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

  

Oprócz tego w audycji:

- XVII Dzień Papieski, który odbędzie się w niedzielę 8 października pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”.

- relacja z Meksyku na temat skutków ostatniego trzęsienia ziemi oraz o pomocy, którą organizuje 1 października Kościół w Polsce.

- rozmowa o nowej Karcie Pracowników Służby Zdrowia, którą niedawno opublikowała Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

- inicjatywa Tygodnia Modlitw za Uchodźców.

- relacja z konferencji na temat procesów sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim, która odbyła się 26 września w Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 1.10.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak