X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Chciał, aby ludzie mieli zaufanie do Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 09:00
Zbliża się rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości. W Familijnej Jedynce przypomnimy postać kapłana, który w trudnych dla Kościoła czasach brał czynny udział w ważnych wydarzeniach historycznych, przekazując przy tym wartości patriotyczne. Kim był orionista, abp Bronisław Dąbrowski, którego 100-lecie urodzin i 20-lecie śmierci mija w tym roku?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Intelektualista, dyplomata, mediator, kapłan wprowadzający klimat pogody ducha i radości, serdecznie dobry człowiek - jedna z najwybitniejszych postaci w powojennym Kościele. Jako długoletni Sekretarz Episkopatu Polski i przewodniczący delegacji EP ds. stosunków z rządem PRL, uczestniczył w ważnych wydarzeniach mających miejsce w trudnych dla Kościoła czasach. 

Zdaniem prof. Jana Żaryna należał do czołówki Episkopatu Polski w okresie komunizmu. - Chociaż chciał być misjonarzem i wybierał się do Chile, to spotkanie z ks. Alojzym Orione spowodowało, że został w kraju i tu pełnił swoją misję – podkreślił gość audycji.

Arcybiskup Bronisław Dąbrowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a po wojnie jako młody kapłan opiekunem osieroconych chłopców w warszawskim domu Księży Orionistów przy ul. Barskiej. Jego życie to opowieść przepleciona pracą z osieroconymi chłopcami i działalnością na rzecz Kościoła w najtrudniejszych czasach. - Chociaż kapłaństwo abp. Bronisława Dąbrowskiego przypadało na okres dwudziestolecia międzywojennego, to znany stał się przede wszystkim ze swojej działalności w okresie PRL-u - zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Podkreślał, że jego osobowość ukształtowała matka i zakon księży orionistów. Mawiał, że widzi się bardziej zło niż dobro, którego w Polsce nie brak. - Jestem przekonany, że dobra jest więcej, ale zło jest krzykliwe i manifestuje się. Dobro ma czas – podkreślał abp. Dąbrowski.

Życie kapłana prześledziła dokładnie dr Katarzyna Grabska, autorka rozprawy doktorskiej o abp. Dąbrowskim. - Kiedy śledzimy jego trudną drogę od dzieciństwa, przez pobyt więzieniu i w obozie koncentracyjnym, a także walkę z dyktaturą komunistyczną, to widzimy że był wielkim człowiekiem charakteru – zaznaczyła Grabska.

 

Bronisław Wacław Dąbrowski uro­dził się 2 listopada 1917 r. w Grodźcu koło Konina (obecnie diec. włocławska). Wychowywany przez matkę (ojciec zginął podczas wojny z bolszewikami w roku 1920) z domu rodzinnego wyniósł wielkie nabożeń­stwo do Matki Bożej. W latach 1939-43 był wychowawcą chłopców w oriońskim kolegium przy ul. Barskiej w Warszawie. Jednocześnie studiował teologię w tajnym seminarium (Clandestinum Seminarium) w Warszawie. 8 grud­nia 1943 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Orionistów w Zduń­skiej Woli.

W 1944 roku wraz z grupą innych kleryków został wywieziony do obozu koncen­tracyjnego w Bittinheim koło Dachau. Na wolność wyszedł po zakończeniu wojny. 10 czerwca 1945 roku otrzymał z rąk abp. Antoniego Szlagowskiego święce­nia kapłańskie. Pracował w pa­rafii we Włocławku, następnie zajął się zorganizowaniem w Izbicy Ku­jawskiej domu opieki dla sierot wojen­nych. Po powrocie do Warszawy kierował bursą dla chłopców.

15 maja 1950 roku został mianowany dyrektorem Biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz tego powie­rzono mu funkcję dyrektora Wydziału Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa, otrzymał także upoważ­nienie do prowadzenia rozmów z wła­dzami państwowymi.

23 listopada 1961 roku pa­pież Jan XXIII mianował ks. Dąbrowskiego  biskupem pomocniczym archidiecezji warszaw­skiej. W 1982 roku pa­pież Jan Paweł II podniósł go do god­ności arcybiskupa. Zmarł 25 grudnia 1997 r. Został pocho­wany na warszawskich Powązkach, w grobie biskupów pomocniczych warszawskich.

 

Oprócz tego w audycji:

- papieska pielgrzymkę do Mjanmy i Bangladeszu (26.11-2.12),

- przedświąteczne działania charytatywne: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Choinki Jedynki” oraz akcje organizowane przez Caritas Polska,

- IV Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Bierzmowanie-matura czy inicjacja chrześcijańska",

– wspomnienie ks. Andrzeja Szpaka, salezjanina, duszpasterza młodzieży „różnych dróg”.


Posłuchaj
04:41 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_50_50.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
02:42 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_16_30.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
11:33 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_23_38.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
14:24 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_36_16.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 26.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak