Redakcja Programów Katolickich

Chciał, aby ludzie mieli zaufanie do Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 09:00
Zbliża się rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości. W Familijnej Jedynce przypomnimy postać kapłana, który w trudnych dla Kościoła czasach brał czynny udział w ważnych wydarzeniach historycznych, przekazując przy tym wartości patriotyczne. Kim był orionista, abp Bronisław Dąbrowski, którego 100-lecie urodzin i 20-lecie śmierci mija w tym roku?
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Intelektualista, dyplomata, mediator, kapłan wprowadzający klimat pogody ducha i radości, serdecznie dobry człowiek - jedna z najwybitniejszych postaci w powojennym Kościele. Jako długoletni Sekretarz Episkopatu Polski i przewodniczący delegacji EP ds. stosunków z rządem PRL, uczestniczył w ważnych wydarzeniach mających miejsce w trudnych dla Kościoła czasach. 

Zdaniem prof. Jana Żaryna należał do czołówki Episkopatu Polski w okresie komunizmu. - Chociaż chciał być misjonarzem i wybierał się do Chile, to spotkanie z ks. Alojzym Orione spowodowało, że został w kraju i tu pełnił swoją misję – podkreślił gość audycji.

Arcybiskup Bronisław Dąbrowski był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a po wojnie jako młody kapłan opiekunem osieroconych chłopców w warszawskim domu Księży Orionistów przy ul. Barskiej. Jego życie to opowieść przepleciona pracą z osieroconymi chłopcami i działalnością na rzecz Kościoła w najtrudniejszych czasach. - Chociaż kapłaństwo abp. Bronisława Dąbrowskiego przypadało na okres dwudziestolecia międzywojennego, to znany stał się przede wszystkim ze swojej działalności w okresie PRL-u - zaznaczył prof. Jan Żaryn.

Podkreślał, że jego osobowość ukształtowała matka i zakon księży orionistów. Mawiał, że widzi się bardziej zło niż dobro, którego w Polsce nie brak. - Jestem przekonany, że dobra jest więcej, ale zło jest krzykliwe i manifestuje się. Dobro ma czas – podkreślał abp. Dąbrowski.

Życie kapłana prześledziła dokładnie dr Katarzyna Grabska, autorka rozprawy doktorskiej o abp. Dąbrowskim. - Kiedy śledzimy jego trudną drogę od dzieciństwa, przez pobyt więzieniu i w obozie koncentracyjnym, a także walkę z dyktaturą komunistyczną, to widzimy że był wielkim człowiekiem charakteru – zaznaczyła Grabska.

 

Bronisław Wacław Dąbrowski uro­dził się 2 listopada 1917 r. w Grodźcu koło Konina (obecnie diec. włocławska). Wychowywany przez matkę (ojciec zginął podczas wojny z bolszewikami w roku 1920) z domu rodzinnego wyniósł wielkie nabożeń­stwo do Matki Bożej. W latach 1939-43 był wychowawcą chłopców w oriońskim kolegium przy ul. Barskiej w Warszawie. Jednocześnie studiował teologię w tajnym seminarium (Clandestinum Seminarium) w Warszawie. 8 grud­nia 1943 roku złożył śluby wieczyste w Zgromadzeniu Orionistów w Zduń­skiej Woli.

W 1944 roku wraz z grupą innych kleryków został wywieziony do obozu koncen­tracyjnego w Bittinheim koło Dachau. Na wolność wyszedł po zakończeniu wojny. 10 czerwca 1945 roku otrzymał z rąk abp. Antoniego Szlagowskiego święce­nia kapłańskie. Pracował w pa­rafii we Włocławku, następnie zajął się zorganizowaniem w Izbicy Ku­jawskiej domu opieki dla sierot wojen­nych. Po powrocie do Warszawy kierował bursą dla chłopców.

15 maja 1950 roku został mianowany dyrektorem Biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Oprócz tego powie­rzono mu funkcję dyrektora Wydziału Spraw Zakonnych przy Sekretariacie Prymasa, otrzymał także upoważ­nienie do prowadzenia rozmów z wła­dzami państwowymi.

23 listopada 1961 roku pa­pież Jan XXIII mianował ks. Dąbrowskiego  biskupem pomocniczym archidiecezji warszaw­skiej. W 1982 roku pa­pież Jan Paweł II podniósł go do god­ności arcybiskupa. Zmarł 25 grudnia 1997 r. Został pocho­wany na warszawskich Powązkach, w grobie biskupów pomocniczych warszawskich.

 

Oprócz tego w audycji:

- papieska pielgrzymkę do Mjanmy i Bangladeszu (26.11-2.12),

- przedświąteczne działania charytatywne: „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, „Choinki Jedynki” oraz akcje organizowane przez Caritas Polska,

- IV Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Bierzmowanie-matura czy inicjacja chrześcijańska",

– wspomnienie ks. Andrzeja Szpaka, salezjanina, duszpasterza młodzieży „różnych dróg”.


Posłuchaj
04:41 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_50_50.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

Posłuchaj
02:42 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 06_16_30.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
11:33 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_23_38.mp3 Ważne sprawy

Posłuchaj
14:24 [ PR1]PR1 (mp3) 26 listopad 2017 08_36_16.mp3 Magazyn z życia Kościoła

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 26.11.2017 r.

Godzina emisji: 06.00