X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Ambasadorzy Polski na świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 09:00
2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To święto ustanowiono w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. To doskonały moment, żeby w Familijnej Jedynce porozmawiać o tym, jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległosci. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Olek Remesz/wikimedia commons

Przez wieki Polacy opuszczali Ojczyznę z różnych powodów. Dzieje historii zmuszały ich do emigracji, wyjeżdżali z powodów politycznych, społecznych i ekonomicznych. Również teraz wielu naszych rodaków opuszcza Ojczyznę.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to ważny jubileusz. W Uroczystość Matki Bożej, 3 maja, odczytany był w środowiskach polonijnych list KEP poświęcony tematowi Niepodległości RP i roli Polonii. Jak dodał ks. Paweł Rytel-Andrianik księża biskupi skierowali specjalny list do Polonii i Polaków za granicą, podkreślając, że wszyscy jesteśmy jednym narodem, który jest silnie związany z Matką Najświętszą Królową Polski. - To kontynuacja całej korespondencji do Polaków, która zaczęła się jeszcze od czasów kard. Stefana Wyszyńskiego – zaznaczył gość audycji.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu opowiedział zaś w Familijnej Jedynce o głównych zadaniach prowadzonej przez siebie organizacji i jej roli w podtrzymywaniu polskości. - Naszym naczelnym hasłem jest wszystko dla Boga i Polonii zagranicznej. Zgromadzenie to założył w 1932 r. prymas Polski kard. August Hlond, a jego głównym celem stała się od tej pory opieka duszpasterska nad naszymi rodakami, których przed wojną było 6 mln – powiedział ks. Wiesław Wójcik. - Obecnie posługujemy w 20 krajach świata, przede wszystkim w USA, Niemczech, krajach anglosaskich, ale również na Ukrainie, Białorusi, czy Kazachstanie – dodał duszpasterz.

Aktualnie mówi się o 20 000 000 Polaków mieszkających poza granicami kraju, co w obliczu ok. 40 000 000 osób, które żyją w ojczyźnie jest bardzo dużą liczbą. Każdy jednak ma prawo do poszukiwania dobrych warunków życia, pracy, realizacji swoich nadziei i marzeń. W poszukiwaniu dobrego bytu nie możemy jednak zapomnieć o swoim Domu, o bliskich, rodzinie, własnym środowisku i ojczyźnie.

- Życie na emigracji to w opinii ks. Tadeusza Przybylaka pewna izolacja, jeśli chodzi o kontakt z ojczyzną, choć w dobie Internetu jest to trochę ułatwione. - Odległość powoduje, że nie jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, ale czasem różne uroczystości państwowe przeżywamy bardziej patriotycznie niż w samym kraju. Emigrant nie ma kraju na co dzień, musi więc swojej polskości szukać w sobie – stwierdził prowincjał Chrystusowców w Australii, który od 35 lat przebywa poza Polską.

Warto pamiętać także o wydarzeniach polonijnych w tym roku:

V Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie 20-23 IX . Organizują go główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i Senatem RP.

- Międzynarodowa Konferencji Naukowej "Rola i udział emigracji polskiej w odzyskaniu niepodległości w 1918 r." - 13-14 listopada na UKSW.

Posłuchaj
02:08 [ PR1]PR1 (mp3) 13 maj 2018 06_16_02.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak 13 maja 2018 r.

11:12 [ PR1]PR1 (mp3) 13 maj 2018 08_36_29.mp3 Magazyn z życia Kościoła 13 maja 2018 r.

03:24 [ PR1]PR1 (mp3) 13 maj 2018 06_48_55.mp3 Rozważania do czytań 13 maja 2018 r.

12:07 [ PR1]PR1 (mp3) 13 maj 2018 08_20_35.mp3 Ważne sprawy 13 maja 2018 r.

    

       
Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski.

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski

Data emisji: 13.05.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak