X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

"Jestem" - Lednica 2018

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Przejście przez Bramę-Rybę w geście wyboru Chrystusa zwieńczyło w nocy z soboty na niedzielę XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem "Jestem", a gościem Lednicy był prezydent Andrzej Duda. O znaczeniu słowa "Jestem" w życiu każdego chrześcijanina i najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na polach lednickich mówiliśmy w Familijnej Jedynce.
Audio
Brama Ryba na Polach Lednickich
Brama Ryba na Polach LednickichFoto: Przemysław Goławski

W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział 85 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przejście przez Bramę-Rybę to ostatni, rozpoczęty około północy element spotkania. Poprzedziła je adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa – wybór Chrystusa. W modlitwie uczestniczyły delegacje pielgrzymów m.in. z Niemiec, Białorusi, Brazylii, Chorwacji, Kenii, Włoch, Libanu i Kanady.

- To było trzecie spotkanie, które współprowadziłem i jest najbardziej lubię ten moment kiedy zapadają ciemności, a młodzi ludzie zapalają świece lub wyświetlacze w komórkach. W tym roku sięgały widać je było tak daleko, jak jeszcze nigdy do tej pory - wspominał Wojciech Prus dominikanin, jeden z duszpasterzy tegorocznego spotkania.

Zdaniem Anny Wysockiej ze scholi Lednickiej, najpiękniejsze w naszych spotkaniach jest to, że wszyscy stajemy się tam pieśnią. - Stojąc na scenie można się poczuć nie tylko członkiem 100-osobowego chóru, ale wspólnotą wszystkich zgromadzonych na polu. Cudowne jest to, że śpiewając modlimy się jednocześnie - mówiła gość audycji.

Znaczenie słowa "Jestem", tegorocznego hasła podkreślał też abp Stanisław Gądecki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który przyjechał po to, aby spotkać się z młodymi uczestnikami spotkania. Przypomniał, że Jan Paweł II „uczył, że wolność jest darem i zadaniem, stawia przed człowiekiem wyzwania”. Dodał, że "takie wyjątkowe wydarzenia jak Lednica pokazują, że ciągle jest dużo młodzieży, która ma kręgosłup". - "Jestem" to hasło bardzo ambitne, bo to jest przecież imię Pana Boga ze Starego Testamentu. Mówi nam o tym, że Bóg istnieje, podczas gdy inni bogowie nie istnieją - wyjaśnił arcybiskup.

- "Jestem" to jest zaproszenie do tego co jest trudne, to znaczy żeby zrozumieć, że jesteśmy ludźmi wartościowymi i obdarzeni jedynym prawdziwym spojrzeniem, jakim jest spojrzenie Jezusa. Dlatego też na polach lednickich pojawiły się tak mocne gesty jak umywanie sobie nóg czy ucałowanie ziemi - tłumaczyła Dominika Chylewska z Biura Prasowego Lednica 2000

Podczas spotkania pielgrzymi obmywali wiec sobie wzajemnie nogi w geście bezinteresownej miłości bliźniego. Całowali też ziemię, naśladując gest Jana Pawła II. W trakcie tegorocznej Lednicy wspominany był jego wkład w polską wolność i jego nauka, by umieć być za tę wolność wdzięcznym.  

Istotnym elementem tegorocznego spotkania były wątki patriotyczne; z okazji rocznicy 100-lecia polskiej niepodległości uczestnicy Lednicy otrzymali w prezencie od prezydenta biało-czerwone flagi. "Zabierzcie je ze sobą do domu, miejcie je, szanujcie, o to proszę. Ale proszę też, żebyście ich używali. Żebyście te nasze biało-czerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii, dla naszej tożsamości. Także w tych momentach, w których się modlimy" – mówił prezydent do zgromadzonych.

Każdy pielgrzym wchodzący na Pola Lednickie otrzymywał, poza flagą od prezydenta, także "zwierciadło prawdziwego spojrzenia" służące do spotkania ze spojrzeniem Boga oraz świecę - symbol światła i pokoju.

Zgromadzonych na Polach Lednickich pozdrowił też papież Franciszek. -Świętując na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej ojczyny, gestem jaki zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca błogosławię – powiedział w wyemitowanym na telebimach nagraniu.


Oprócz tego w audycji mówiliśmy także o wdzięczności z okazji XI Święta Dziękczynienia, którego centralne obchody odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Gościem audycji był Paweł Kwaśniak z Fundacji Centrum Życia i Rodziny.


15:55 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 08_20_04.mp3 Ważne sprawy

02:06 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 06_16_04.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak

Posłuchaj
12:16 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 08_38_25.mp3 Magazyn Z życia Kościoła

04:28 [ PR1]PR1 (mp3) 3 czerwiec 2018 06_50_37.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

    


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan.

Data emisji: 3.06.2018 r.

Godzina emisji: 06.00

 

km/pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak