Redakcja Programów Katolickich

Na pątniczym szlaku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 11:00
Droga nie musi być szeroka. Ważne, aby bezpiecznie prowadziła do celu. W Familijnej Jedynce zapraszamy do wspólnej wędrówki, w którą od setek lat wybierają się kolejne pokolenia, kroczące do tronu Królowej Polski na Jasnej Górze.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W czasie, kiedy nad Warszawą zebrały się gęste, burzowe chmury ze stolicy wychodzi kilka pielgrzymek pieszych: Warszawska Metropolitarna Pielgrzymka Akademicka, Pielgrzymka Diecezji Warszawsko Praskiej, czy Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Następnego dnia zaś 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza – najstarsza, nieprzerwanie trwająca tradycja pątnicza, która jak każda ma swoje legendy i uczestników, którzy identyfikują to wydarzenie.

Jedną z takich osób jest ojciec Melchior Królik, paulin z Jasnej Góry, który pielgrzymuje tyle lat, ile przeżył w kapłaństwie. - A więc w tym roku idę po raz 58. – powiedział paulin. - Jestem ojcem w grupie czwartej, która ma swoich wiernych pątników, ponieważ tam pielgrzymuje się w starym stylu. Nie brakuje tam rozważań i śpiewów starych pieśni kościelnych z melodią do tempa marszu – tłumaczył zakonnik i zaśpiewał jedną z pieśni jako przykład.

Gośćmi w studiu Familijnej Jedynki była zaś pani Małgosia z mężem Adamem i córką Zosią. Jak podkreślił pan Adam, w tym roku po raz 27 wychodzimy na Jasną Górę, choć w rodzinie ta tradycja trwa już od 40 lat. - Zaczynała moja mama z siostrą, potem dołączyłem ja z tatą i tak od 40 lat, w różnych konfiguracjach moja rodzina jest na tym pielgrzymim szlaku – tłumaczył gość audycji.

Rodzinne tradycje wspominał też o. Marek Tomczyk paulin i przeor warszawskiego klasztoru przy ul. Długiej, skąd wyruszy 307 Pielgrzymka Piesza. - Moi pradziadkowie pielgrzymowali jeszcze wozami, końmi, dziadkowie również, rodzice pociągami. Ja wyruszam już ponad 30 raz – dodał zakonnik. -  Każde pielgrzymowanie jest dobre, jeżeli jest głębokie. Z czasem, po drodze odkrywa się coraz więcej siebie.

Jak tłumaczył o. Marek Tomczyk, na pielgrzymce obowiązują inne kryteria, jak zła pogoda czy własne lęki, które są czysto ludzkimi obawami. - Znikają one podczas drogi – zaznaczył paulin.

O sensie tej pątniczej drogi przeżywanej w duchu wiary mówił w audycji abp Artur Niziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Wciąż w grupach pielgrzymich widzimy wielu ludzi młodych, którzy wdawałoby się na pierwszy rzut oka są tymi „kanapowymi”, którzy przeżywają swoje życie najłatwiej, jak można. Dzięki Bogu są i dla nas mogą być świadectwem silnej wiary. Rzeczy wielkie przychodzą w trudzie i pielgrzymka jest takim sposobem zahartowania się - wyjaśnił arcybiskup.

W audycji pojawiła się także rozmowa z autorem książki p.t.: „Weź wyjdź! Sztuka aktywnego odpoczywania”, gdzie Patryk Świątek, współtwórca popularnego bloga Paragon z podróży, zaprasza w fascynującą podróż po Polsce. Przypomina, że prawdziwy odpoczynek dają wędrówka (samotna lub z bliskimi), piękno i harmonia przyrody, szum lasu i cisza pojezierzy.



Posłuchaj
03:24 [ PR1]PR1 (mp3) 5 sierpień 2018 06_50_50.mp3 Rozważania do niedzielnych czytań

50:00 [CZWORKA]CZWORKA (mp3) 5 sierpień 2018 21_07_27.mp3 Nocne czaty 5 sierpnia 2018

13:48 [ PR1]PR1 (mp3) 5 sierpień 2018 08_37_37.mp3 Magazyn z Życia Kościoła

10:17 [ PR1]PR1 (mp3) 5 sierpień 2018 08_24_20.mp3 Ważne sprawy

    

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan.


Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan.

Data emisji: 5.08.2018 r.

Godzina emisji: 06.00