Redakcja Programów Katolickich

Od 700 lat po polskich ziemiach

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 06:00
W Familijnej Jedynce opowiemy o historii Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym roku obchodzimy 700-lecie pierwszej procesji z okazji tego święta na ziemiach Polski, która odbyła się w Krakowie.
Audio
Procesja Bożego Ciała w jednej z krakowskich parafii.
Procesja Bożego Ciała w jednej z krakowskich parafii.Foto: De Visu / Shutterstock.com

Od wieków w święto Bożego Ciała chrześcijanie wychodzą na ulice, place miast i wiejskie drogi. Trudno oprzeć się urokowi tych zbiorowych manifestacji wiary w Boga ukrytego w Hostii Świętej. Ołtarze, świece, sztandary, feretrony, obrazy, dzieci pierwszokomunijne w bieli, dziewczynki sypiące kwiaty. W centrum tego podniosłego świętowania jest Chrystus - ukryty w kawałku chleba: corpus cristi ukryty w monstrancji. Ukryty a jednak wystawiony na oczy całego świata.

Czym jest ów tajemniczy przedmiot, w  którym chowa się Bóg. Monstrancje - dzieła sztuki, które przetrwały wieki. Do dziś tworzy się je dostosowując do współczesnych trendów. Powstają na zamówienie jako symbol wielkich wydarzeń, Czasami są przedmiotem dyplomatycznych zabiegów, często wielkim darem. Opowiadać będą między innymi o. Cyprian Moric franciszkanin i bp Michał Janocha.


 

***

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzący: Mariola Orłowska i Przemysław Goławski

Data emisji: 11.06.2020 r.

Godzina emisji: 06.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak