Redakcja Programów Katolickich

Święto Wniebowzięcia NMP i Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 07:00
Motywem przewodnim po Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie będzie hasło „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” . To ważne przesłanie dla Młodych. Ważne jest słowo – wstać. Nie tyle wybierać się, organizować, ale podjąć decyzję by wyruszyć i iść przed siebie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Maryja ma cel – zanieść krewnej Elżbiecie Dobrą Nowinę – narodzi się Jezus, który zmieni oblicze świata. Na wzór Maryi jesteśmy zaproszeni, aby wstać i iść. Wstać – to znaczy obudzić się na nowo, powstać do nowego życia. W audycji powiemy jak hasło ŚDM było obecne podczas spotkań modlitewnych, katechez i co ono znaczyło dla młodych ludzi.

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedna z największych uroczystości maryjnych. Pobożność maryjna w naszym kraju jest naznaczona głębokim odniesieniem do Maryi – Matki Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Podobnie jest w wielu innych miejscach na świecie i będziemy o tym mówić w Familijnej Jedynce. Najpierw przeniesiemy się do Jerozolimy, potem powiemy o 5.

Postać Prymasa Stefana Wyszyńskiego - dla wielu, niemalże nieznana. Owszem, pokolenie, które znało go jako sprawującego funkcję prymasowską, kojarzy go bezbłędnie i  ma do niego bardzo ciepły stosunek. Nie jest to już tak oczywiste dla młodych ludzi. Prymas Wyszyński był przede wszystkim  bardzo wybitnym duszpasterzem, pionierem pewnej formy masowego duszpasterstwa w bardzo niekorzystnych warunkach państwa komunistycznego. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prymas Wyszyński zwykle na Jasnej Górze odprawiał mszę świętą zawierzając naród Polski Maryi. I tak, 15 sierpnia 1979 roku kardynał Wyszyński zwracał uwagę na to, że: „Powszechnie mówi się, że: czas to pieniądz. A ja wam powiem: czas to miłość…!” Dlaczego słowa Prymasa są stale aktualne i jak można je rozumieć dzisiaj? Czy potrafimy odczytać przesłanie i swoisty duchowy  testament, jaki pozostawił Polakom, błogosławiony kardynał ?

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i wspomnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku czyli cudu nad Wisła to dzień kiedy wątki religijne i patriotyczne splatają się. Święto Wojska Polskiego jest okazją do podjęcia tematu jak hasło „Bóg, honor, Ojczyzna” jest rozumiane współcześnie przez podchorążych przygotowujących się do służby wojskowej. Zastanowimy się także nad miejscem kobiet w polskiej armii, a także czy duszpasterstwo wojskowe można porównać z działalnością innych duszpasterstw środowiskowych? Czy wymyka się ono takim porównaniom? Jak można scharakteryzować współczesny etos żołnierza? Z jakimi najtrudniejszymi dylematami żołnierskimi spotykają się księża pracujący w wojsku?

Autorki: Małgorzata Glabisz-Pniewska i Sylwia Sulkowska


***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 15.08.2023 r.

Godzina emisji: 06.00