Redakcja Programów Katolickich

Handel ludźmi – współczesne niewolnictwo

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 07:00
Z inicjatywy papieża Franciszka 8 lutego we wspomnienie św. Józefiny Bakhita – niewolnicy pochodzącej z Sudanu, zakonnicy, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
Audio
Handel ludźmi dotyka 40 mln osób rocznie
Handel ludźmi dotyka 40 mln osób rocznieFoto: Anan Kaewkhammul/Shutterstock

Handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Każdego roku przestępcy zyskują na tym procederze około 35 miliardów dolarów.

Polska jest tak krajem pochodzenia ofiar jak i tranzytowym. Współczesne niewolnictwo przybiera różne formy, eksploatacja seksualna, praca przymusowa, żebractwo, zmuszanie do prostytucji. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków, kradzież tożsamości. Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy.

Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka.

W Familijnej Jedynce powiemy o działalności organizacji kościelnych, które zajmują się uwrażliwianiem ludzi na problem handlu ludźmi i o tym jak pomagają ofiarom tego procederu.

Zaprasza Sylwia Sułkowska


Posłuchaj
12:03 [ PR1]PR1 (mp3) 5 luty 2023 08_17_01.mp3 ważne sprawy

10:33 [ PR1]PR1 (mp3) 5 luty 2023 08_37_36.mp3 magazyn z życia kościoła

  

***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzący: Agnieszka Kołowska-Łysko

Data emisji: 5.02.2023 r.

Godzina emisji: 06.00