Redakcja Programów Katolickich

Jesteś samotny? Poszukaj wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 08:00
Św. Bazyli pisał, że we wszystkim należy stawiać wspólnotę ponad samotność. We wspólnocie ujawnia się głębszy sens życia i człowiek zostaje obdarowany większą radością.
Audio

Nikt nie jest samotną wyspą. Stwierdzenie znane i czasami powtarzane jak slogan. Czy tak jest, czy może można żyć w pojedynkę i świetnie sobie radzić, to punkt wyjścia do rozmowy o wspólnotach parafialnych i ruchach katolickich. Mariusz Pieśniewski wraz ze swoimi gośćmi: Justyną Niepogodą ze Wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea i dominikaninem o. Andrzejem Potockim - socjologiem, rozmawiają o tym czy jesteśmy zbiorem indywidualnych jednostek oraz czy rzeczywiście tworzymy jakieś konkretne wspólnoty.

W ostatnich dziesięcioleciach powstało wiele ruchów i stowarzyszeń życia religijnego. Czy wynika to z tego, że parafie przeżywają jakiś kryzys i ludzie szukają wspólnot, bo tam nie znajdują tego, czego szukają? Czy może przez to, że są we wspólnocie, bardziej się angażują w życie Kościoła? Na ile życie grupy zależne jest od księdza a na ile od świeckich? Kiedy możemy mówić, że jakaś grupa jest wspólnotą życia religijnego? Jakie warunki muszą być spełnione, żeby być w Radzie Ruchów Katolickich? Jakie wspólnoty są przeznaczone dla młodych ludzi i co one oferują? 

To niektóre pytania, które stawialiśmy w "Nocnych cz@tach" po godz. 23.00. Szczegóły w dźwięku audycji.

Zobacz więcej na temat: religia wiara
Czytaj także

Wiara w dobro pomaga uzależnionym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 15:00
Wiara jest dla niektórych kluczowa w terapii wychodzenia z uzależnienia. O tym, jak stykamy się z tą ciężką chorobą i jak możemy pomóc sobie i innym rozmawialiśmy w audycji "Nocne cz@ty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowanie na tym co nieuchwytne

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 14:21
- Nie poddawać się, czyli w momencie odniesienia klęski brać ją jako coś na czym dalej będzie się budować, a nie jako brak. Jak daleko musimy się posunąć w naszym wysiłku, żeby powiedzieć "Spróbował, ale nie udało mu się" – pyta doc. Robert Piłat.
rozwiń zwiń