Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Kontrowersyjna pielgrzymka

Przypomnieniem najbardziej wstydliwej i kontrowersyjnej dla Polaków pielgrzymki JP II do Ojczyzny w jej 30 rocznicę. Krzyczeliśmy, że nas na nią nie stać w dorabiającym się kraju. Jakiego egzaminu nie zdaliśmy w ogólnym „oszołomieniu wolnością.”? Dlaczego Ojciec Święty podniesionym głosem przypominał nam wybrane przykazania Dekalogu? Które z Jego myśli nadal są aktualne i podobnie jak 30 lat temu- niewygodne w czasach „totalnej wolności”?
play_arrow

czytaj więcej

Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.

Położona na północy Włoch Toskania to region, który na przestrzeni wieków w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju kultury chrześcijańskiej. Z nią wiążemy takich mistrzów jak Pierro della Francesca, Leonardo da Vinci czy Fra Angelico. O historii Toskanii i dziełach sztuki, jakie warto tam zobaczyć oraz o ich twórcach mówi w audycji o. Witold Kawecki autor książki Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.
play_arrow

czytaj więcej

Wanda Boniszewska – kandydatka na ołtarze

2 VI obchodzimy rocznicę śmierci Wandy Boniszewskiej - zakonnicy z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczki, mistyczki, prześladowanej przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. W listopadzie rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. To dobra okazja żeby przybliżyć jej postać.
play_arrow

czytaj więcej

Monstrancja – znak prawdziwej obecności Chrystusa i uświęcania przestrzeni

Podczas procesji eucharystycznych lub adoracji konsekrowana hostia jest pokazywana wiernym w monstrancji. Przypomina wykonane z największą starannością dzieło jubilerskie, by podkreślić znaczenie realnej obecności Chrystusa, odnowionej obecności Boga wśród ludzi. W Familijnej Jedynce powiemy jaka jest historia monstrancji, jakie postacie przyjmowała na przestrzeni wieków, a jakie współcześnie.
play_arrow

czytaj więcej

„…Jestem zaledwie pyłkiem historii.”

Przez trzy dni kilometrowe kolejki ludzi dniem i nocą przechodziły przed trumną Kardynała S. Wyszyńskiego, by oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia. Ceremonię pożegnania Prymasa na żywo transmitowało radio i telewizja. Wierzący i niewierzący oddawali hołd pasterzowi Kościoła i mężowi stanu.. A on sam w 35 rocznicę pracy biskupiej napisał ”widzę, że jestem zaledwie pyłkiem historycznym”.
play_arrow

czytaj więcej

Wyszyński. 40 spojrzeń

Publikacje poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu ukazują go najczęściej jako monumentalną postać Prymasa Tysiąclecia, Interreksa czy Męża Stanu. Rzadziej próbuje się go pokazywać jako człowieka z jego pragnieniami i lękami, estetyczną wrażliwością, zainteresowaniami i tęsknotami. Gościem audycji jest o. Zdzisław Kijas autor książki „Wyszyński. 40 spojrzeń”
play_arrow

czytaj więcej

Między świętością a apostazją

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego porozmawiamy o Siedmiu Darach Ducha Świętego i sakramencie bierzmowania. Czy zmienia on coś w życiu chrześcijanina i jak jest rozumiany przez współczesnych młodych ludzi?
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań

O zaangażowaniu wiernych świeckich w politykę, o instrumentalizowaniu Kościoła w sporach politycznych oraz o niedopuszczalności sojuszu ołtarza z tronem rozmawiali uczestnicy debaty Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań. Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna w przeddzień sto trzydziestej rocznicy ogłoszenia przez Leona XIII encykliki społecznej Rerum novarum. Gościem audycji jest uczestnik debaty prof. Sławomir Sowiński
play_arrow

czytaj więcej

Dziesięć Słów Jana Pawła II

W audycji „Kościół nasz powszedni” opowiemy o akcji „Dziesięć Słów Jana Pawła II”. To ogólnopolska akcja internetowej, przypominająca przesłanie papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., podczas której Jan Paweł II mówił rodakom o Dekalogu.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina a emocje w czasach pandemii

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony prawie 30 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a w Kościele od niemal 2 miesięcy trwa „Rok Rodziny – „Amoris laetitia”.
play_arrow

czytaj więcej

Tischner o miłości

- To prawdziwa sensacja. Niepublikowane dotąd wykłady ks. Józefa Tischnera opracowane przez Joannę Podsadecką. Książka opowiada o miłości między kobietą a mężczyzną. Do tej pory uważano, że Tischner o miłości nie mówił wprost, tłumacząc ją pojęciami takimi jak spotkanie, wzajemność czy bezinteresowność. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
play_arrow

czytaj więcej

Infiltracja

Dzisiejszy kryzys Kościoła to efekt wielu współzależnych procesów i czynników, które staja się przedmiotem analiz niezliczonych badaczy. Ponieważ jednak takie wyjaśnienie nie jest i nie może być proste, coraz większa liczba katolików, zwłaszcza konserwatywnych, ulega urokowi teorii spiskowych. Według jednej z nich dzisiejszy fatalny stan Kościoła to efekt tego, co w innych dziedzinach życia  określa się jako wrogie przejęcie. O książce Taylora Marshalla "Infiltracja. Spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka" mówi w audycji profesor Michał Białkowski,
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025