Redakcja Programów Katolickich Programy dla wszystkich
Section04

Programy | Dla wszystkich

Śladami objawień s. Faustyny

Chora, obłąkana, niepokorna, uparta- to tylko nieliczne epitety, którymi określano niewykształconą, młodą zakonnice Faustynę Kowalską, kiedy 90 lat temu powiedziała o swoich pierwszych objawieniach. Wtedy ściągnęła na swoją głowę gniew przełożonych. Dziś- media i Kościół uroczyście obchodzą ten ważny moment dla historii Kościoła. Skąd taki zwrot w myśleniu? Na pytanie odpowiedzą znawcy tematu.
play_arrow

czytaj więcej

Niedziela Ad Gentes

Od 2005 r. w II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce modli się i wspiera finansowo misje. Niedziela ta jest obchodzona jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Z tej okazji we wszystkich wspólnotach parafialnych odbędzie się zbiórka na fundusz misyjny. W ubiegłym roku z tego funduszu ponad 1,4 mln zł trafiło do rąk misjonarek i misjonarzy. Dzięki hojności wiernych w Polsce misjonarze zrealizowali 99 projektów ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na kwotę 470 tys. zł.
play_arrow

czytaj więcej

Starość: nasza przyszłość.

Kondycja osób starszych po pandemii - to tytuł dokumentu opublikowanego w pierwszej połowie lutego przez Papieską Akademię Życia. Jego autorzy zwracają uwagę, że epidemia zweryfikowała negatywnie wypracowany w ostatnich dziesięcioleciach stosunek społeczeństw zachodnich do osób starszych, które w pierwszej kolejności stały się jej ofiarami.
play_arrow

czytaj więcej

Apokalipsa. Księga Miłosierdzia

Czterej Jeźdźcy, Gwiazda Piołun, Gog i Magog, Armagedon, Sąd Ostateczny, Smok i Bestia - to obrazy i pojęcia znane nawet tym, którzy Objawienia Jana nigdy nie czytali. Czy to możliwe by Apokalipsa była historią o życiu – nie o śmierci? "Apokalipsa. Księga Miłosierdzia" Marii Miduch zachęca, by spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Michalitów

W tym roku przypada setna rocznica oficjalnego zatwierdzenia zgromadzenia założonego przez bł. Bronisława Markiewicza.
play_arrow

czytaj więcej

Pobudka po mięsopuście

Większy zysk czynimy diabłu trzy dni mięsopustując, aniżeli Bogu czterdzieści dni nieochotnie poszcząc- tak powiadali dawniej kaznodzieje.
play_arrow

czytaj więcej

Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta

Kard. Jorge Mario Bergoglio przyjmując jako papież imię Franciszka wskazał na szczególną aktualność postaci Biedaczyny z Asyżu. Przed wiekami najpełniej jego legendę przekazał w swojej twórczości Giotto. Sylwetkę założyciela Franciszkanów oraz początki zakonu przybliża album „Franciszek i jego świat w malarstwie Giotta”, o którym mówi w audycji ks. dr Jan Nowak z wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

Wyklęty jezuita

Po 70 latach od powstania, opublikowano po raz pierwszy w całości dziennik duchowy jezuity -  ks. Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, skazanego w sfingowanym procesie w Krakowie i straconego przez władze komunistyczne w 1949 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Oblicza choroby

11 lutego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzić będziemy 29 Światowy Dzień Chorego. W swoim orędziu na ten dzień papież Franciszek przypomina o konieczności zaufania, jako podstawie opieki nad chorymi. „Obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej, ale też uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic.”
play_arrow

czytaj więcej

Wiara i prywatność

Wiara nie może ograniczać się do prywatności. Ale jak wpływać na życie społeczno-polityczne u schyłku epoki chrześcijańskiej? - To ważne i nader aktualne pytanie podejmują autorzy najnowszego numeru kwartalnika "Więź". Gościem audycji jest Zbigniew Nosowski - red. naczelny periodyku.
play_arrow

czytaj więcej

Section08
Section025