Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór: Zagórzanie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 10:02
W kolejnym odcinku „Od Olzy do Sanu. Ludzie Gór” jedziemy w okolice Gorców i Beskidu Wyspowego na spotkanie z górali zagórzanskimi.
Audio
Zespół KasinianieZagórzanie z Kasiny Wielkiej
Zespół „Kasinianie–Zagórzanie” z Kasiny WielkiejFoto: archiwum zespołu

Zagórzanie to góralska grupa etnograficzna zamieszkująca część Beskidu Wyspowego i północną stronę Gorców. Stolicą regionu zagórzańskiego jest Mszana Dolna, a sięga on aż po Lubomierz i Kasinę Wielką. Nazwa wywodzi się z tego, że sąsiedni górale podhalańscy określali ich jako górali mieszkających za Gorcami, czyli za górami.

- Tradycyjny strój męski składał się z hazuki, sukmany szytej z czarnego sukna. Długa, z długimi rękawami, poszerzana i ze sójką, zdobiona była włóczką w kolorze czerwonym i siwym. Oprócz hazuki charakterystycznym elementem ubioru z tego regionu były serdaczki bez rękawów, szyte ze skór owczych, zdobione aplikacjami z safinowej skórki czerwonej i zielonej, co odróżniało je od ubioru innych grup górali- tłumaczyła Dorota Majerczyk.

Mężczyźni nosili oczywiście dobrze znane portki wełniane w kolorze białym, zdobione niedużymi pętlicowatymi lub sercowatymi pętlicami, do tego bawełniane lniane koszule z czerwoną wstążeczką. Na nogi ubierano kierpce, a na głowy filcowe czarne kapelusze z kopulastą główką i dość szerokim rondem

Z kolei góralki nosiły białe koszule z marszczoną kryzą przy szyi, zdobione drobnym białym haftem, pod spodem fartuch zakończony zębami, biało haftowany. Na spódnice zakładały szerokie fałdziste haftowane zapaski, a na głowę cieniutką tiulową chusteczkę. O zamożności świadczyły prawdziwe korale.


Chcecie się dowiedzieć, co górale zagórzańscy tańczą i śpiewają? Posłuchajcie!

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Opowiada: Dorota Majerczyk

Materiał: Piotr Dorosz

Data emisji: 4.03.2023

Godzina emisji: 8.50