Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Świąteczny rozkład jazdy, czyli wszystkie folkowe audycje w jednym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 10:00
W imieniu całej redakcji Radiowego Centrum Kultury Ludowej życzymy Państwu Świąt obfitujących w międzyludzki pokój, ciepło i światło. Niech bliskość i dobro towarzyszą Państwu przez cały, nie tylko świąteczny, czas! A poniżej zgromadziliśmy propozycje, które fanom kultury tradycyjnej mogą umilić tegoroczne Boże Narodzenie. Zapraszamy!
Wesołych Świąt
Wesołych Świąt!Foto: Polona

W sobotę od 7.00 czeka nas folkowy „Poranek Dwójki”, pełen nie tylko świątecznych reportaży, ale i muzycznych prezentów dla Słuchaczy! Poznamy tradycję szopek krakowskich, dowiemy się kim są wiljorze, jakie potrawy królują w Święta na śląskim stole oraz jak celebruje się święta na Suwalszczyźnie. Wszystko w radiowej Dwójce w godzinach 7.00-10.00

Program drugi Polskiego Radia zaprasza także na „Wigilijny wieczór z Dwójką” w tym bloku dwukrotnie pojawią się audycje Magdaleny Tejchmy. Redaktorka przedstawi gawędy Górali o tzw. podłazach, góralskiej pasterce i obyczajach świątecznych pod Tatrami. Pojawią się także kobiece opowieści o wigilijnych zwyczajach, przesądach, magii i tradycjach. Na emisję zapraszamy między 17.00 a 20.00.

W Jedynce, 24 grudnia o 18.10 czeka nas wigilijne wydanie audycji „Z muzyką po Kresach”, w której Mariana Kril przybliży ciepłą, ale i trudną historię obecnie mieszkającej w Polsce charkowianki – Oleny Rudej. Jak można łączyć, wzbogacać dwie tradycje (katolicką i grekokatolicką)? Jak daleko od domu, ale z nadzieją i wiarą Ukrainka spędza tegoroczne Święta?

O 20.15 Maciej Szajkowski zaprosi Słuchaczy Jedynki na Podhale – na wigilię z legendarnym góralskim klanem Trebuniów-Tutków. O zwyczajach na Podhalu i wyjątkowej góralskiej muzyce opowie Krzysztof Trebunia-Tutka. Zapraszamy do wysłuchania audycji „Święta u Trebuniów-Tutków”!


Jeden ze "światów" Michała Kowalika Jeden ze "światów" Michała Kowalika

Ostatnią wigilijną opowieścią, którą z całego serca polecamy jest reportaż Patrycji Zisch. „Świat zamykany w opłatku” to rozmowa z młodym artystą ludowym Michałem Kowalikiem, który jest autorem tzw. światów. To przestrzenna ozdoba świąteczna z opłatka przywołująca na myśl ciała niebieskie na zimowym niebie. W tym miejscu nie sposób nie przypomnieć felietonu Ewy Grochowskiej, także traktującym o światach. I o oczekiwaniu.

A co czeka nas w kolejne świąteczne dni? W niedzielę i poniedziałek przygotowaliśmy dla Państwa audycje „Kiermasz pod Kogutkiem” w radiowej Jedynce. Opowiemy o „świątecznych obyczajach w Pieninach i na kieleckich wsiach” (25.12, godz. 5.05) oraz o świętowaniu Bożego Narodzenia i Chanuki (26.12, godz. 5.05). Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych – w audycji „Źródełko” (25.12, godz. 11.00, Polskie Radio Dzieciom) Piotr Dorosz przybliży Słuchaczom dawne kolędy i zwróci uwagę na ich… taneczny potencjał!

Tymczasem już dziś możemy poznać bliżej zespół Zazula. To polsko-ukraińska grupa śpiewaczek (w przeszłości związanych z ZPiT Mazowsze), które specjalizują się w białym śpiewie. Artystki sięgają do folkloru i muzyki ludowej, a znalezione tam inspiracje łączą z tymi współczesnymi, tworząc piękny melanż tego co dawne i nowe. O łączeniu kultur Polski i Ukrainy, a także planach płytowych zespół Zazula opowie Aleksandrze Tykarskiej w „Muzycznych Spotkaniach” (23.12, godz. 23.05, Jedynka).