Polskie Radio Dzieciom

Hej kolęda, kolęda! Świąteczne Źródełko ze śpiewem i tańcem

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 11:30
Mamy Boże Narodzenie, a zatem nasze „Źródełko” będzie pełne radości i pięknych kolęd! Ale uwaga! Nie będą to jedynie kolędy powszechnie znane - Piotr Dorosz przedstawił młodym Słuchaczom - te mniej popularne a równie piękne - tradycyjne, wiejskie.
Audio
Kolędnicy z gwiazdą, szopką i turoniem
Kolędnicy z gwiazdą, szopką i turoniemFoto: Polona

Te tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe to zarówno utwory śpiewane przy wieczerzy wigilijnej, jak i te wykonywane przez chodzących po wsi kolędników. mamy nadzieję, że zainspirują Was do stworzenia własnej kolędniczej grupy - to świetna zabawa, która przynosi wiele radości i śpiewającym, i słuchającym!

Ale w ludowych kolędach kryje się pewien sekret... nie są one tylko do śpiewania, a również do... tańczenia! Tak! W ludowych polskich kolędach, także tych bardzo dziś popularnych, powszechnie występują rytmy tańców ludowych!

kolędnicy turoń gwiazda chata folk.jpg
Posłuchaj
Kolędnicy - barwni przebierańcy

W muzyce ludowej bywa tak, że na tę sama – lub bardzo podobną – melodię w różnych miejscach w Polsce śpiewa się różne teksty. I ta posłuchaliśmy kolędy góralskiej „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”, a później innej kolędy z Polski Centralnej. Ich melodia była praktycznie taka sama, ale tekst i tzw. akcentowanie – inne. Kolęda z nizin (czyli właśnie z centralnej części Polski) była jednocześnie tańcem – oberkiem – i zagrała ją prawdziwa kapela!

Posłuchaliśmy też kolędy w rytmie polki – na pewno wielu z Was mogło dośpiewać do tej melodii słowa kolędy „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły | Wyśpiewują chwałę Bogu żywioły…”.

Jak wyjaśnił nam Piotr Dorosz, dawniej już w Wigilię po wioskach zaczynali chodzić kolędnicy. Często byli to chłopcy, którzy pukali do drzwi każdego gospodarza, wyśpiewując najlepsze życzenia. I każdy gospodarz z chęcią otwierał drzwi takim młodym kolędnikom, ponieważ wierzono, że przynoszą oni błogosławieństwo i dobry los dla domowników.

kolędnicy turoń polona 1200.jpg
Posłuchaj
O Bożym Narodzeniu w Beskidzie Żywieckim

Na początku kolędnicy pytali – oczywiście śpiewając! – czy gospodarz jest w domu. Jeśli im otworzono, śpiewali różne żartobliwe przyśpiewki, ale – co najważniejsze – kolędy, w których zawarte były piękne życzenia zdrowia, szczęścia i powodzenia w całym nadchodzącym roku. W audycji wysłuchaliśmy kilku przykładów pięknych ludowych kolęd. Wsłuchajcie się w słowa, by dowiedzieć się, czego dawniej życzono ludziom na wsi.

Zdarzało się i tak, że gospodarz owszem, otworzył kolędnikom, ale poskąpił im podarków w podzięce za dobre życzenia. Wówczas kolędujący chłopcy wyśpiewywali mu w żartobliwy sposób, że powinien być bardziej szczodry.

A Wam, mili młodzi Słuchacze i Waszym Rodzinom życzymy:

Żebyście byli weseli jako w niebie anieli, 
Żebyście się jak pączki w maśle pławili, nic się nie smucili, dobrze jedli i pili,
By wszystkie dzieci były kochane, prezenty dla nich bardzo udane,
By w Nowym Roku się darzyło, było spokojnie, radośnie i miło!

Kolędnicy z gwiazdą Kolędnicy z gwiazdą

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 25.12.2022

Godzina emisji: 11.00  


Zobacz także