Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Era Osjana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:50
Utworzenie przez Marka Jackowskiego, Jacka Ostaszewskiego i Tomasza Hołuja tego tria jesienią 1971 roku otworzyło w Polsce drogę do muzyki świata. To symbol polskiego folku.
Audio
Okładka słynnej płyty grupy Osjan Księga chmur
Okładka słynnej płyty grupy Osjan "Księga chmur"Foto: mat. pras.

Zespół powstał po spotkaniu artystów w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Początkowo współpracowali pod nazwą Teatr Naturalnego Dźwięku, a nazwę Osjan przyjęli, zainspirowani wierszem Bolesława Leśmiana "Jam - nie Osjan!". Z czasem zyska ona kilka wersji, Ossian, Ossjan etc., a wybrane zostało przez artystów ze względu na egzotyczne brzmienie.

Obok Jacka Ostaszewskiego – muzyka, kompozytora, reżysera teatralnego i Marka Jackowskiego - gitarzysty, na scenie stanął Tomasz Hołuj, poeta, pisarz, artysta, malarz. Odpowiadał za granie na instrumentach perkusyjnych, ale także za stronę literacką Osjanowego repertuaru oraz scenografię koncertów.

Po występach na Myzykoramie i Jazz Jamboree czy w Teatrze Żydowskim, w 1973 stali się centrum wielkiego muzycznego wydarzenia - wzięli udział w trasie koncertowej amerykańskiego trębacza Dona Cherry'ego. Na pierwszej płycie wydanej nakładem Klubu Płytowego PSJ w 1972 roku pierwsze nagranie Osjana dzieliło nośnik z utworami z płyty "Machine Head" Deep Purple. 

W późniejszych latach zespół przechodził różne zmiany personalne, grał z Tomaszem Stańką, Apostolisem Anthimosem, Jorgosem Skoliasem. W składzie: Jacek ostaszewski, Wojciech Waglewski, Radosław Nowakowski, Milo Kurtis Osjan wystąpił na Folkowym Festiwalu Polskiego Rada Nowa Tradycja w 2005. Jest uważany za prekursora world music w Polsce. Muzyka zespołu ma intuicyjny, improwizowany charakter, czerpie inspiracje z różnych kultur, m.in. Indii, Dalekiego Wschodu.

Obecny skład zespołu:
Jacek Ostaszewski – flety, głos, instrumenty perkusyjne
Wojciech Waglewski – gitary, głos, instrumenty perkusyjne
Milo Kurtis – instrumenty perkusyjne, głos
Radosław Nowakowski – conga, instrumenty perkusyjne

 ***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 7.50

a

Zobacz więcej na temat: folk world music folklor
Czytaj także

Tadeusz Woźniak - początki twórczości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 09:00
Na ostatnim festiwalu Blues Meeting w Poznaniu pojawiła się Maryla Rodowicz i to spowodowało, że zaczęto zastanawiać się nad kierunkiem w którym zmierza blues i folk. Ten dylemat nie został rozwiązany - w roku osiemdziesiątym nastąpił stan wojenny i festiwal już więcej w tej formie się nie odbył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Jackowski i Piwnica pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 11:38
W naszym cyklu wracamy do kabaretu - poświęciliśmy mu dużo czasu, mówiąc o przedwojniu, ale i przy okazji twórczości Grześkowiaka czy Chyły. Czas wspomnieć Piwnicę pod Baranami.
rozwiń zwiń